Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
30 Aralık 2015

İnsan kaybetmek milli politikanız mı?İnsanın yaradılış gayesinden bi haber, insanı tanımayan ve ondaki ilahi cevheri göremeyen anlayışlar için insan, köledir, esirdir, kendi emel ve ihtirasları için kullandıkları merdivendir. Bu tarih boyunca böyle olmuştur, bugünde böyledir. 
Oysa kâinat, insan merkezlidir, insan için yaratılmıştır. İnsan ise Rabbini bulmak, tanımak, O’nu zikretmek için yaratılmıştır. İşte bu arayış kalp iledir ve Muhterem Hocam Prof. Dr. Haydar Baş’ın dediği gibi “İnsan gönüldür, gönül.”
Hangi milletten, inançtan olursa olsun insanlara gönül gözüyle bakanlar, oradaki ilahi cevheri görmüş ve o cevhere hitap ederek insanları, Hakk’a çağırmış ve başarılı da olmuşlardır. 
Anadolu’nun Türkleşmesi veya İslamlaşması bu gönül gözüyle, gönül diliyle olmuştur. Artı bizim milli kültürümüzün temel değerlerinden biri de, “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışıdır. 
Bugün maalesef hem milli, hem de manevi olarak değerlerimizin çok uzağında olduğumuz için kin, nefret, vahşet deryalarına atılmış vaziyetteyiz.   
Yaşadığımız olaylara baktığımızda insan kaybetmek, insan harcamak, insan damgalamak, insan aşağılamak adeta AKP’nin milli siyaseti haline geldi.
Daha geçen hafta bir AKP’li belediye başkanı, görev başındaki askerlere, “siz paralelcisiziniz, rüşvetçisiniz” vs. lafları ediyor. Neden? Menfaatine dokunduğu için.  
Geçenlerde bir genç kardeşim anlattı; Polis olmak için mülakata girenlere “şu yemeği sever misin” sorusu soruluyor. Evet, diyenlere, sen paralelcisin, damgası vuruluyor. Bir başkasının tipine bakarak, sende paralelci tipi var, deniliyor.
Haberlere bakıyorsunuz, bilmem nerde şu kadar emniyet görevlisi, akademisyen, asker vs. kişi paralelci, diye gözaltına alındı, tutuklandı vs. E sonra!
Aynı damgalama, fişleme, ötele, karalama gibi süreçleri Ergenekon’da, Balyoz’da, Gezi parkında, üniversitelerde, medyada yani devlet ve toplumun her katmanında da gördük.
Kimse suçsuz veya suçlu demiyorum ama bu insanların ailelerini de göze aldığımızda milyonlarca insan zanlı hatta bazı kesimlere göre de çok ağır suçlu ilan edilmiş vaziyette. Bunun sokaktaki adı kindir, nefrettir, terördür.
Sen, darbeyi kötülüyorsun, darbecileri yargılamak istiyorsun. Darbe anayasasına karşısın ama darbe anayasasının % 10’luk maddesine ilk günden beri bırakmamak üzere sarılmış vaziyettesin. Uygulamaların, söylemlerin darbecileri aratır vaziyette. 
Paralelci, diyorsun. Paralel nedir? Hangi işlevler için oluşturuldu ve kimden emir alıyor? Bu gibi soruların cevabını ortaya koymuyor, Allah katında tek din İslam’dır, demiyor, Ehl-i Kitaba karşı Kuran ölçülerini muhafaza etmiyor, sonrada “ben, paraleli bitireceğim” diyorsun. 
Bitiremesin. Sadece insan kaybedersin. Kin ve nefret ekersin. O nefret ve kinde seni öyle dehlizlere sokar ki, bir daha çıkamazsın. 
Bir işin, bir anlayışın yanlış veya batıl olduğunu ispatlamak, ortaya koymak için doğruyu ve Hakk’ı bilmek ve onu ortaya koymak lazımdır. Suçlunun cezasını adalet verir. Verilen cezada insan kaybetmek için değil onu ıslah etmek içindir.
Toplum boyutunda ise milli ve manevi değerlerimiz etrafında hakkı ve hakikati ortaya koyduğumuzda, insanı tanıyıp, insanımıza insanca yaşama olanağı sağlayacak plan, proje ve modeller ortaya koyduğumuzda ne şu cu kalır, ne bu cu kalır. Tek bilek, tek yürek oluruz. 
AKP’nin ve de diğer partilerin böyle bir plan ve hedefleri olmadığı için insanlarımız görüşlerine göre, mezheplerine göre, kimliklerine, fikirlerine, yaşam şekillerine göre ayrıştırılmış, damgalanmış vaziyette. Ülkemiz çalkalanıyor. 
Sonuç olarak milli, manevi, sosyal ve ekonomik birlik ve başarımızı sağlayacak tek lider vardır. O da, insanı tanıyan, insana gönül gözüyle bakan, ilmiyle, fikir ve projeleriyle dünyanın kabullendiği Prof. Dr. Haydar Baş’tır. Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2042267 µs