Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
10 Ocak 2016

Fitne ve küfür tufanı“(Haberiniz olsun ki Allah) Dinleyip, anlayıp, tutasınız diye size öğüt veriyor.” (Nahl 90)

“Düşünesiniz diye gerçekten, size ayetleri açıkladık.” (Hadid 17)

“Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?” (Enam 32)

“Hâlâ düşünmeyecek misiniz?” (Saffat 138)

Allah’ın ayetleri açık… Artı Allah (c.c) ölçü olarak Peygamberini yani canlı Kuran Hz. Muhammed’i (sav) gösteriyor; “Andolsun, Allah’ın Resulünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” (Ahzab 21)

“Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin” (Haşr 7) diye de emrediyor.

Bakın! Allah Resulü bir hadisinde şöyle buyuruyor; “Karanlık gecenin parçaları gibi olan fitnelerden önce iyi işler işlemede acele ediniz. O fitne gelince kişi, mümin olarak sabaha erer de kâfir olarak akşama girer. Mümin olarak akşama erer de kâfir olarak sabaha ulaşır. Dinini sıradan bir dünya çıkarına satar!” (Müslim, İman, 186, H. 118; Tirmizi, Fiten, 30, H. 2196; Kütüb-i Sitte, 13/230)

İşte o fitnelerin sağanak sağanak yağdığı gün, ay ve seneleri yaşıyoruz. Yine Allah Resulünün ifadesiyle, “her gelen gün,  bir önceki günden daha zor…” 

İman ile amel ile ahlak ile hayâ ile mal ile dost ile yani hayata dair her şey ile imtihan oluyoruz. Hem bireysel olarak, hem aile olarak, hem millet olarak, hem de ümmet olarak.

Bu imtihan öylesine zor ki kalbimizin bir kavme, bir kişiye meyletmesi veya önder edindiklerimizin kararlarına verdiğimiz destek veya o kararları alma makamına yükselmelerine verdiğimiz oy veya haksızlık karşısında, zulüm karşısında sessiz kalmamız bile bu imtihanın sonucunu direk etkiliyor. Yani bir anlık duruşumuza göre kafirde olabiliriz, müminde olabiliriz.

“Bizim, İsrail’e ihtiyacımız olduğunu kabul etmemiz gerekir” deniliyor. Sende evet, diyorsun. Dünyalık netice ne olur bilmem (!) ama şunu çok iyi biliyorum;

“Her insan topluluğunu önderiyle birlikte çağıracağımız o günde kimlerin amel defterleri sağından verilirse, onlar en küçük bir haksızlığa uğratılmamış olarak amel defterlerini okurlar. Bu dünyada kör olan kimse ahirette de kördür. Üstelik iyice yolunu şaşırır.” (İsra 71–72)

“Ey müminler! Benim düşmanlarımı ve sizin düşmanlarınızı dostlar (veliler) edinmeyiniz! Siz, onları sevgiyle karşılıyorsunuz ama onlar size haktan geleni inkâr edip örttüler!” (Mümtehine 1)

İslam Dünyası yanıyor. İslam’ın en kutsal değerlerine saldıran, Osmanlıyı arkadan vuran, dünkü gibi bugün de mezhep tetikçiliği yapan Suud ile dostluk ilan ediliyor. ABD ve AB ile dostluk ilan ediliyor. NATO’ya sığınılıyor. İsrail’e muhtaçlık pozu veriliyor.

Unutma kardeşim! Hz. Peygamber (sav); “Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse kiminle dost olduğunuzu iyi düşününüz!” (Suyuti, Camiussağir, 2/444, H. 2292, Tirmizi, Züht, 45; Ahmet, Müsned, 2/302, 334)  buyuruyor.

“Haberiniz olsun! Sizden önceki kitap sahipleri yetmiş iki millete (dine) bölündüler. Bu ümmetse yetmiş üç sınıfa bölünecektir. Bunlardan yetmiş ikisi ateşte yalnızca biri cennettedir. Bu da (benim yolumdaki) topluluktur! Ümmetimden bir kısım topluluklar çıkacaktır. Bunları bidatler kuşatacaktır. Tıpkı kuduza yakalanan kimsede hiçbir damar ve kas bırakmayıp her tarafını sardığı gibi, bu bidat de onların her durumlarına bulaşacaktır.” (Ebu Davut, Sünnet, 1, H. 4597; Kütübisitte, 13/231)

“Beni görmezlikten gelerek, şeytanı ve soyunu veliler mi ediniyorsunuz? Zalimler için bu ne kötü değiştirmedir?” (Kehf 50)

“Rabbinizden size indirilen Kitaba uyunuz! Ondan başka dostlar edinerek onlara uymayınız! Pek az öğüt alıyorsunuz!” (Araf 3)

“Şüphesiz, (ahrete) çağrılıp, gitmem yakındır. Size, iki büyük ve hukuku ağır emanet bırakıyorum. Birisi, Aziz ve Celil olan Allah’ın Kitabı Kuran… Diğeri de gözümün nuru Ehl-i Beytimdir. Allah’ın Kitabı Kuran; semadan yeryüzüne uzatılmış (ilâhî ve nuranî) bir iptir. Lâtif ve habîr olan (her şeyi bilen Rabbim) bana bildirdi ki: Kuran’la Ehl-i Beytim (ahrette) Havz-ı Kevser’in başında bana gelene kadar birbirinden ayrılmayacak. Öyleyse, sizler (size emanet ettiğim) bu iki şeyde bana nasıl halef olduğunuza (benden sonra onlara nasıl davrandığınıza) iyi bakınız; onların hakkını korumaya dikkat ediniz!” (Ahmed, Müsned, 111,17;V,182;Tabarânî, el-Mu’cemu’1-Kebir, V, 154)
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1801606 µs