Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
11 Şubat 2016

ABD postayı iade ettiABD sakin. Adeta dün Rıza Pehlevi ile Saddam ile dosttum. Çünkü menfaatlerim bunu gerektiriyordu. Hüsnü Mübarek ile Mursi ile dosttum. Çünkü menfaatlerim doğrultusunda yürüyorlardı. Kaddafi ile bile beraber yürüdük menfaatimin yollarında. Şimdi hepsi tarih oldu. Hem de halkları tarafından yuhalanarak, lanetlenerek.
Evet, Sayın Erdoğan ve alt kanadı AKP hükümeti özellikle son bir yıldır terör ve terör örgütlerini, ‘akrep gibidir, iyisi kötüsü olmaz, terörün dini, mezhebi olmaz” vs. gibi değişik tanımlamalarla tariflendirmeye çalıştılar. Son cümle ise “PYD de IŞİD gibi terör örgütüdür.” Şeklindeydi.
PYD kimdir? Esad’ın katil, düşman ilan edilmesinden sonra Büyük İsrail’in ilk adımı olan dört ayaklı sözde Kürt yapılanmasının Suriye’nin Kobani (Rajova) bölgesinde yapılanmış, liderliğini, ülkemize defalarca gelen Salih Müslim’in yaptığı Demokratik Birlik Partisidir. YPG’de, PYD’nin silahlı kolu.  
PYD aynı zamanda çözüm süreci ile birlikte tüm sanıkların beraat ettiği Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK)’nın bir üyesi. 
Kısaca ülkemizi yönetenlerin dün “kanka”, bugün “kaka” dedikleri bir yapılanma. 
Suriye’deki kanlı satranç oyununda gelinen nokta Esad ve Rusya, PYD’ye yardım ediyor. ABD’de yardım ediyor, batı da. Erdoğan ise ABD’ye sesleniyor; “Senin dostun ben miyim, yoksa PYD’ mi?” 
Bu sesleniş yetmiyor Erdoğan’a. ABD’yi muhtarlara şikâyet ediyor; “Ey Amerika! Ne PKK’yı bize tanıtabilirsiniz, ne PYD’yi, bize tanıtabilirsiniz, ne YPG’yi bize tanıtabilirsiniz. Bunları biz gayet iyi biliriz. DAEŞ’i de biz biliriz, bunları da biz biliriz. Ama bunların hiçbirini bugüne kadar tanıyamadınız. Tanıyamadığınız için bölge kan revan içinde.”
ABD’nin cevabı net; “PYD terör örgütü değil. Ben desteklemeye devam edeceğim.”
Eğer Erdoğan, ABD’ye karşı sarf ettiği sözlerde samimi midir? Rusya’ya karşı takındığı tavrı ABD’ye karşı takınabilecek midir? Gibi soruların cevabı kısa zamanda netleşir.
Amma! 
Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda 3 başkan döneminde üst düzey danışmanlık yapan David Phillips’in, “Amerikanın sesi” adlı internet sitesine yaptığı açıklamalar dikkat çekiciydi.
Phillips, ‘senelerdir Türkiye’nin açıklarını ABD’nin kapattığını,’ iddia ederek son gelişmeleri şöyle değerlendiriyor;
“Durum gittikçe kötüleşiyor. Türkiye, ABD’nin yaklaşımlarına karşı farklı bir tutum sergileyerek inatlaşıyor. Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye ziyaretinde Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşüp, ABD’nin konuyla ilgili endişelerini açık açık söyledi. 
Toplantıdan sonra ortak bir basın toplantısı düzenlenmedi. Çünkü iki taraf da anlaşmazlıklarının dışarıya yansımasını istemediler. Çünkü Amerika ile Türkiye arasındaki sorunlar giderek derinleşip büyüyor. 
Türkiye, 2012 yılından günümüze kadar IŞİD’ e karşı mücadele etmeyi reddetti. Kaçakçılar hala IŞİD petrolü taşıyor. Bir NATO ülkesi olarak ve koalisyon üyesi Türkiye, IŞİD’ e karşı başlatılan mücadelede ABD’nin beklentilerini karşılayamadı.”
Özetle, Rusya’nın IŞİD-Türkiye-petrol iddialarını bu sefer biz dillendirir ve ispata kalkarsak dünya bize inanır. MİT tırlarının asıl tutanakları bizde. Ona göre duruşunuzu gözden geçirin. Artık açıklarınızı kapatmayız, diyor. 
İç politikada Erdoğan’ın bu çıkışı çok işe yaradı. Hatta bir AKP vekili, Erdoğan’ın bu çıkışını 2. Abdülhamit’e benzetti.  
Yandaş yazar-çizer takımı ve sosyal medya da, “biz, yeri gelince ABD’ye de posta koymasını biliriz” havası estirilmeye başlandı.
Yalnız, başkanlık tartışmalarının terörün önüne geçtiği ülkemizde Erdoğan’ın, ABD’ye bu çıkışı yeni bir “van münit’midir” ihtimalde gözden kaçmamalıdır.
***
Kuran şimdi mi aklınıza geldi?
Evet, dün “ABD’siz olmaz, dostumdur hem de kadim, müttefikimdir, stratejik ortağımdır” dediği ABD’nin duruşuna Sayın Erdoğan bugün ayet okuyarak cevap veriyor; “Galip gelecek olan yalnız Allah’tır.” 
Muhakkak ki, “Galip gelecek olan yalnız Allah’tır.” 
İşte O Allah (c.c) sana, bana ve bütün iman edenlere şöyle emretmişti; “Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez.” (Maide 51)
Neden dost edindiniz?Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1549335 µs