Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
18 Şubat 2016

Bu ateş kimi yakıyor?Ortadoğu ve sınırlarımızda yaşanan kanlı gerçeklere rağmen ülkemizde hükümet bir taraftan açılım sürecine devam ediyor diğer taraftan da başkanlık hülyalarını gerçekleştirecek vekil sayısına ulaşmak için seçim hazırlıklarını sürdürüyordu. 
28 Şubat 2015’te Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP’nin, İmralı heyeti arasında Dolmabahçe anlaşması yapılmıştı. 
Anlaşmanın detayları bir tarafa AKP, doğudaki oylarını arttırma hesapları yaparken HDP’de özerklik, federasyon ve bağımsızlık rüyalarına dalmıştı.
Özellikle doğu illerimizde T.C tabelalarını tek tek indiriliyor. Köy, kasaba isimleri değiştiriliyordu. AKP seçim propagandalarını Kürtçe söz, müzik ve afişlerle yapıyordu.  
Ve Nevruz geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürtçe mesaj yayınladı. Hükümet aynı çizgide mesajlar verdi. 
Diyarbakır’da, Öcalan’ın 2 sayfalık mektubu okundu. Milli ve manevi birliğimize kast eden açıklamaların yapıldığı bu kutlamalara (!) ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya gibi 25 ülkenin büyükelçiliklerinden müsteşarlar ile gazeteci, aydın, yazar, sanatçı, akademisyen, siyasetçi, diplomat, parlamenter sıfatlarıyla 437 konuk katıldı. Slogan ise “Öcalan’a özgürlük, tam bağımsız Kürdistan” 
ARTI! Geçen yılki Nevruz’a, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah’ta katılmış, açılım sürecine desteğini açıklamış, ardından da Mardin B. B. Başkanı Ahmet Türk ile birlikte Diyarbakır - Mardin Metropoliti Salibe Özmen’i, Deyrulzafaran Manastırında ziyaret etmişti.
İşte bu tablo eşliğinde çözüm, açılım, başkanlık, 400 vekil diye diye seçime gittik. 7 Haziran’da sandıktan, “400 ver, bu iş tatlılıkla çözülsün” neticesi çıkmadı.  
Sonrası ise çok ilginçti! Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimden tam 32 gün sonra nihayet hükümeti kurma görevini seçimden 1. çıkan AKP’ye verdi.
Seçilmiş milletvekilleri, çalışmayan bir meclis ve kafasına göre kararname çıkartan ama hiçbir sorumluluk kabul etmeyen AKP’nin geçici hükümeti vardı ortada. 
Nihayetinde Erdoğan lütfedip görevi AKP’ye verdi. AKP, kurmayacakları koalisyon görüşmeleri başlamıştı. Bu tablo bile ülkemizin karanlık bir döneme gireceğinin açık işaretiydi.
Prof. Dr. Haydar Baş, partisinin İstanbul’da düzenlediği iftar yemeğinde, yaşadığımız gerçekleri tek tek anlatarak, “Türkiye’nin karanlık bir döneme girdiğini” de ifade etmişti. 
Ve 20 Temmuz’da düğmeye basıldı. Suruç’ta bombalar patlatıldı. Ardından Ankara, İstanbul derken yüzlerce vatandaşımızı kaybettik, korku toplumu olduk. İstikrar, barış, kardeşlik, huzur diyenlerin ağzından artık savaş sözleri duymaya başladık.
Askerimiz bu vatan topraklarında birçok yere haftalar boyunca giremez oldu. Asker ve polisimize her gün pusular kuruluyor, şehrin ortasında, evlerinde, pazar yerlerinde, karakollarda saldırıya uğruyor, Türkiye ağlıyordu. 
7 ay geçti. 260’tan fazla asker ve polisimizi kaybettik. Binlerce vatandaşımız yaralandı. Tv ve gazetelerde doğu illerimizden kareler gösteriliyor. Halep mi, Sur mu, Silopi mi, Şırnak mı, ayırt edemiyorsun. 
Ne hazindir ki! Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere iktidar partisi bu noktaya çözüm süreciyle gelindiğini itiraf etmelerine rağmen tek suçlu olarak HDP’yi gösterdiler. Halkımızın büyük bir kesimi de HDP’yi, PKK’nın sözcüsü olarak görüp, Erdoğan ve AKP’ye destek olmaya devam ettiler. 
Oysa bu tablo sadece HDP’nin tablosu değildi. Sadece AKP’nin de değil. Meclisteki dört partinin artı Saray’ın tablosuydu bu tablo. 
Şimdi ortada kan var. Nefret var. Kin var. Dost ilan edilen İsrail ve düşman ilan edilen İslam ülkeleri var. Bölgemiz ateş çemberi. Ve de ülkemizi yönetenler ısrarla bu çemberin ortasına gitmeye kararlı. 
Ve Ankara’da bir bomba daha patlatıldı. Analar ağlıyor, Türkiye ağlıyor.
Söyleyin bana! Bu ateş kimi yakıyor? ABD’yi mi? Rusya’yı mı? AB ülkelerini mi? Suud’u mu? Yoksa Türkiye’yi mi?  Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2032611 µs