Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
2 Mart 2016

2023e kadar Artvine dokunamazsın (!)Arkadaşlar günlerdir, ‘nasıl Artvinlisin, Artvin hakkın da neden yazı yazmıyorsun’ diye takılıyorlar. Cumhurbaşkanını bekliyordum. Artvinlileri nasıl tariflendirecek, diye merak ediyordum. 
Lütfetti, her konuya karıştığı gibi yürütmenin sorumlu, hukukun müdahil olduğu bu konuya da karıştı ve Artvinlileri, “küçük gezici” olarak tariflendir. Dedim ya lütfetmiş! Ya ‘PYD ile Artvinliler arasında fark yoktur’ deseydi ne yapardık!
Artvin bugüne kadar huzuruyla, güveniyle, tabiatıyla, bilmem kaç bin çeşit bitki türüyle, ilçesi Şavşat’ın dünya üzerinde yaşanabilir yerlerden biri olma unvanıyla, Ata barıyla, boğa güreşleriyle, kar güreşleriyle gündem olmuş bir ilimizdi. 
Türkiye’de yalnızca Artvin’de sokakta yaşayan insan yoktur. Köşe başlarında kucağında bir, iki yaşındaki çocuğuyla ‘açız’ pankartı açan kadınlara da rastlayamazsınız. Çöplerden ekmek çıkartan da yoktur. Fuhşun, hırsızlığın, cinayetlerin en az olduğu ildir Artvin. 
Erdoğan neden Artvin’e kindar?
2011 yılında o zaman başbakan olan Erdoğan, Hopa’da açılış ve miting yapacaktı. Her yerde büyük şaşaalarla, tezahüratlarla karşılanan Erdoğan, Hopa’da şok oldu. Bir gurup vatandaşımız Erdoğan’ı protesto etmek istedi. Emir geldi! Basın gazı, vurun copu. Sonuç? Bir emekli öğretmenizi kaybettik. Bu müdahale ve ölüm, ülke gündemi oldu, Avrupa’ya taştı. Ama Erdoğan tatmin olmamıştı. Hopalılar için “eşkıyalar” dedi ve birazcık rahatladı. 
2013’te de malum Gezi olayları patlak verdi. Neden? Halkından kopuk, insanını kale almayan irade, ‘ben karar verdim, dediğim olacak’ mantığını uygulamak isteyince, insanımız dur, dedi. 
İnsanımızın bu demokratik protesto hakkını yürütme mevkii, kaba kuvvetle susturmaya çalışınca olaylar büyüdü. İllegal yapılanmaların şovuna dönüştü. Belki Erdoğan o gün istediğini yaptıramadı ama o olaylar sayesinde, insanımızı damgalayarak, fişleyerek, kitlelerin önünde hakaret ederek ve hakkı yenilmiş masum edasıyla 2, 3 seçim kazandı. Artı 17-25 Aralık haftasıyla, Gezi arasında bağ kurdu. 
Şimdi benzer bir tablo Artvin’de yaşanıyor. Vatandaş, Erdoğan ve Davutoğlu hükümetlerinde bakanlık yapan, yapmaya devam eden Faruk Çelik’in 2002’de meclis kürsüsünden söylediği sözleri bugün sokak üslubuyla söylüyor; “burada maden çıkarttırmam.” 
Vatandaşın bu duruşu karşısında, “Biz, Allah’tan gayrisinden korkmayız” diyen zihniyet, 25 bin nüfuslu Artvin’e tam 7 ilden güvenlik güçleri sevk ediyor. Neticede vatandaş direnişinden vazgeçmiyor. Yürütmenin başıyla yapılan görüşmeler neticesinde ‘mahkeme neticeleninceye kadar’ herkes bekleyecek, kararı alınıyor.
Herkes susmuşken, ‘ben, milletin tamamının cumhurbaşkanıyım” iddiasında olan Erdoğan başlıyor konuşmaya. Daha doğrusu hakarete, ötelemeye, ayrıştırmaya, damgalamaya. 
Yani Erdoğan, milletimizin bağrına öfke ekiyor. Bu öfke fırtınaya dönüştüğü zaman ben şu kadar oy aldım, sıradan cumhurbaşkanı olmayacağımı söylemiştim, cümlelerinin yanına önümüzü kesmek istiyorlar, zaten onlar şu cu, bu cu, cümlelerini kurup sarayına çekildi mi, o fırtına anaları ağlatıyor. İşte Türkiye. Bakın! Her tarafta analar ağlıyor.   
Artvin bunu hak ediyor mu?
Hem Artvin, hem Türkiye hak ediyor. Kızmak yok, gerçeği söylüyorum. Prof. Dr. Haydar Baş ve kadrosu 2002’den beri ülkemizin tamamını dolaştı. 54 çeşit maden ismi saydı. Yerlerini, miktarını, bedelini (3 katrilyon dolar) Avrupalı bilim adamlarının raporlarından anlattı. “Bu emperyalist partilere oy verirseniz her şeyinizi kaybedeceksiniz” diye açık açık uyardı.
Hem Artvinli hemşerilerim, hem de Türkiye dinlemedi Sayın Baş. Şimdi satılacak bir şey kaldı mı elde? Görünürde satan AKP’dir. Eminim ki, CHP veya MHP iktidar olsaydı onlarda satacaktı. ÇÜNKÜ HEPSİ EMPERYALİSTLERİN GEMİSİNDE KÜREKÇİLİK YAPIYOR. 
Direnenlere gelince
Hemşerilerim, “yeşilime dokunma”, “üstün altından daha kıymetlidir”, “üstünü altına değişmem” gibi birçok slogan ve pankartla malum iş adamına peşkeş çekilen bölgede direnişini gösterdi. 
Nasıl direniş gösterilmesi gerektiğini de geçtiğimiz Pazar günü Prof. Dr. Haydar Baş’ın gençlerle buluşmasından öğrendim.
Atatürk’e, Lozan’a iftira atanlardan bahsederek, orda (Cerattepe’de) neden, “HANİ 2023’E KADAR MADEN ÇIKARAMAZDIK” “HANİ LOZAN’A GÖRE MADENLERİMİZİ ÇIKARAMAZDIK” sloganları neden yoktu, diyor sordu.
Sahi! Lozan 2023’te yürürlükten kakmıyor muydu? Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1782976 µs