Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
11 Mart 2016

Ey AB! 3 milyarcık verir misin?Başbakan Davutoğlu, Avrupa’ya gitti, görüştü, geldi. Yandaş medyada zafer havası; “Haziran’da vizesiz Avrupa… Türkiye, mülteci avantajını iyi kullandı. Artık Avrupa’da sözü geçen bir ülkeyiz” gibi başlıkların altını doldurdukça doldurdular. Ha! Geri kabul anlaşması da bu zafere giden adımlardan biriymiş. Öyle diyor ‘ak gazlılar’
Gerçek olan ise yöneticilerimizin her Avrupa’ya gidişi ülkemiz açısından bir hüsran. Sormak istiyorum! AB için dini, milli, insani ve ekonomik olarak vermediğiniz ne kaldı? Veya vereceğiniz bir şey kaldı mı?  
Tarihe damga vurmuş bir milletin, Haçlılar tarafından böyle basitçe adeta eline şeker verilen bir çocuk gibi aldatılması sonrasında da kullanılması zoruma gidiyor. 
Mülteciler konuşulmuş ve anlaşmaya varılmış. Nasıl? Türkiye, uyruğuna bakmadan kaçak göçmenleri geri alacak. Neden? Ülkemizde mülteci kıtlığı mı var?
Davutoğlu, bu geri alımı ‘cesaretli bir adım’ olarak yorumluyor. Gerçekten cesaretli bir adım (!). Koskoca Türkiye Cumhuriyetini, Avrupa’ya tampon bölge yapmak her siyasetçiye nasip olmaz!
Çelişki ise bu cesaretli adımı atan Sayın Davutoğlu akabinde şöyle diyor; “Bu mültecileri Türkiye’ye aldıktan sonra AB’nin de, ülkemizdeki Suriyeli mültecileri alacağını inancını taşıyorum.” 
Vereceksek niye alıyoruz. Alacaksak niye veriyoruz? Cevabı bilen var mı?
Tabi Davutoğlu, AB üyeliği, vizesiz Avrupa hayallerini medya ile de paylaşıyor. O da ne! Son 5 ayda 4 kez Türkiye’ye gelen AB’nin motor ülkesi Almanya başbakanı Merkel, “Türkiye’nin, AB üyeliği bugünün gündeminde yok.” Diyor.  
Haziran’da vizesiz Avrupa, müjdesinin de balon olduğunu Fransa Cumhurbaşkanı Hollande açıklıyor. 60 yılda 23 kriter gerçekleştiren Türkiye’ye, 3 ayda, “72 kriteri sağlayın neden olmasın,” diyor. 
Komedi bitti mi? Yok, bitmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Ankara’daki bir toplantıdan, Davutoğlu’na sesleniyor; “Umarım o parayı alır.”
Hangi parayı? Hani ensar olacaktılar ya! Baktılar bu ensarlık pahalıya mal oluyor. Bari Haçlı AB’den ne alırsak kardır, diyerek 3 milyar euro istediler. Yazık. Hem de çok yazık. 
Geri kabul anlaşması gündeme geldiğinde başta Prof. Dr. Haydar Baş olmak üzere seçkin kadrosu ve değerli yazar abilerim bu anlaşma ile Türkiye tampon ülke haline getirilecek, Avrupa, Türkiye’yi kapı kolu yaptı, başlıklarıyla Avrupa’nın hedefini, ülkemizin siyasi, sosyal ve ekonomik olarak düşeceği acziyeti hem hükümete, hem muhalefete, hem de milletimize anlattık, anlatıyoruz da. Ama anlayacak kafa yok, kafa.
* * *
AB, kendisine kabiliyetli köle arıyor
Mültecilere, AB ülkelerinin nasıl davrandıkları, nasıl hakaretlerde bulunduklarını, ellerindeki paraya bile el koyduklarını hatta Yunan askerlerinin deniz ortasında mülteci botunu delip, o insanları boğmaya çalıştıklarını hep beraber gördük, izledik.
Bir başka gerçek ise Avrupa’nın yaşlanması ve insan gücüne ihtiyaç duyması gerçeğidir. İşte bu noktada Avrupa, kapısındaki mültecileri kullanmak istiyor. 
Ama hangi mültecileri? Bu sorunun cevabını Orhan Abi (Dede) 5 Mart tarihli “Sığınmacılar, AB için fırsata dönüşüyor” başlıklı yazısında verilerle ortaya koymuştu. 
“… Avrupa, yük olacak değil, çalışıp katma değer oluşturacak, oluşturduğu yükten kat kat fazlasını AB’ye kazandıracak sığınmacı ya da mülteci istiyor…
Almanya ve Türkiye’deki göçmenlerin eğitim durumları irdeleyen bir araştırmaya imza atan Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi çarpıcı verilere ulaşmış.
Araştırmaya göre, Almanya’da üniversite mezunu Suriyelilerin oranı yüzde 70, okur yazar olmayanların oranı da yüzde 5 civarında. Türkiye’de ise Suriyelilerin yarısı okur-yazar bile değil ve üniversite mezunu Suriyelilerin sayısı 3 milyon Suriyelide sadece 40 bin. 
İşte devlet adamlığının kalitesi böyle krizlerde ortaya çıkıyor. Türkiye’nin sırtındaki sorun büyüyüp, yeni yeni tehditlere dönüşürken, Avrupa Birliği’ndeki devlet adamları problemden kendileri için bir fırsat çıkarmasını bildi.”Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1540760 µs