Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
16 Mart 2016

Kadim dostum dediğin gün kaybetmiştinErdoğan 2013’e kadar ABD’nin hiçbir dediğine hayır, demedi. 2013’ten sonra ise İsrail, Mavi Marmara, Mısır ve Suriye politikalarında birçok defa karşı karşıya geldi. Kardeş yaptıkları Gülen ve AKP hükümetinin, kardeşliğinin bozulması da ABD çıkarlarına ters idi. 
Ve Suriye ateşi ülkemize düştü. Tampon bölgeydi, kara harekatıydı, Kobani’ydi, PYD’ydi derken doğu bölgemizde PKK’ya karşı başlatılan savaş ABD ile Erdoğan resmen karşı karşıya getirdi. 
Şimdi! 100 yıldan beri ‘Büyük İsrail’ için ABD, İngiltere, İsrail, Kürtlere devlet kurma hedefindeler. Bugün Barzani bağımsızlık, diyor. PYD bağımsızlık, diyor. PKK bağımsızlık, diyor. 
Bilerek veya bilmeyerek Erdoğan ve AKP bu çarkın dişleri arasına girdi. İzlediği politikalar neticesinde ortada kaldı. Türkiye yalnız. Saray yalnız. Hükümet yalnız. Muhalefet çözümsüz. 
Erdoğan niyet ediyor ikinci kez kardeş ülkemiz Azerbaycan’a gitmeye ve bir bomba daha patlatılıyor. Herkes bir fail, sorumlu arıyor. Bu tablo yukarıda dursun ve 13 Mart Ankara katliamından önceki son 48 saati hatırlayalım.
Tarih 11 Mart ve ABD elçiliği, ABD vatandaşlarını, “Ankara’nın Bahçelievler bölgesindeki Türk hükümet binaları ve konutlarına yönelik potansiyel bir terör saldırısı bilgisi alındığı, ABD vatandaşlarının bu bölgeden uzak durmalarını” istiyor.
Arkasından Erdoğan’ın ‘dostum’ dediği ABD Başkanı bir dergiye verdiği röportajda Erdoğan’ı ‘beceriksiz ve otoriter’ olarak tanımlıyor. 
Hemen ardından ABD’nin eski Ankara büyükelçileri Morton Abramowitz ve Eric Edelman, Washinton Post’ta, Erdoğan istifa etmeli, diye yazı kaleme alıyorlar.
Hemen ardından da ABD’nin Ortadoğu uzmanı, BOP’un fikir babalarından, CIA ajanı, Henri Barkey, ABD’nin Gülen’i iade etmeyeceği, Gülen hareketinin bir terör hareketi olmadığını açıkladı.
Şimdi bu isimleri birazcık hatırlayalım. Morton Abramowitz kimdir? 90’lı yılların başında iki yıl ülkemizde elçilik yapan, dünyanın en büyük Siyonist yapılanması CFR’nin beyni, Türkiye ve AKP iktidarları hakkında daima isabetli (!) öngörüleri olan bir isim. 
R.T Erdoğan ile Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanıyken tanışan, Türkiye ve ABD’de Erdoğan ile defalarca bir araya gelen sonraki yıllarda ülkemiz siyasetinde iz bırakacak dostluğa dönüştüren bir isim.   
Belediye başkanıyken Erdoğan için; “Siz İstanbul’u yönetip yıldızınızı parlatabildiğinize göre Türkiye için de çok şey yapabilirsiniz.” Geleceğe dair öngörüler yapan kişi. 
Şimdi Erdoğan istifa etmeli, diyor. Neden?
Eric Edelman’nın biyografisine baktığımızda ABD’nin doğu Avrupa, Sovyetler, Türkiye ve Ortadoğu’da ki beyni olan bir kişi karşınıza çıkıyor. 11 Eylül saldırıları, Afganistan ve Irak işgal ve katliamlarında her daim adı önde olan bir isim.  
2003-2005 yıllarında ABD’nin Ankara’daki küstah elçisi. Başbakan Erdoğan’a 6 ay randevu vermeyen, o dönemki Suriye, Filistin, Kıbrıs politikaları hakkında küstah açıklamalar yapan, Ergenekon ve Balyoz süreçlerine destek veren Yahudi bir isim.
Wikileaks belgeleri, İsviçre hesapları üzerinden dönemin hükümetine şantaj yaptığı iddia edilen 2010 yılında “AKP hükümetini şımartmaya son vermemiz gerektiğini düşünüyorum” sözlerinin sahibi bir kişi.
O da Erdoğan istifa etmeli, diyor. Neden? 
Diğer taraftan Ankara patlaması öncesi ABD’nin Ortadoğu uzmanı, BOP’un fikir babalarından, CIA ajanı, üniversite hocası Henri Barkey, hükümetin, cemaate karşı son operasyonlarıyla ilgili olarak; “Aralık 2013’e kadar (Cemaat-AKP) beraberdiler. Washington’da ‘eğer bir paralel bir örgütleşme olmuşsa herhalde hükümetin bilinci altında olmuştur’ düşüncesi var. O yüzden pek ciddiye aldıklarını da zannetmiyorum.” Demiş ve Gülen’in iadesinin söz konusu olmadığını belirtmişti. 
Şimdi! Ortadoğu’da Rusya’nın ‘bu oyunda ben de varım’ çıkışı dünyada kabul görmüş, ABD tahtını kaybetmiş vaziyette. ABD için Suriye’de işler istediği kıvamda değil. Türk siyaseti başına buyruk hareket etmeye başladı. 
Kısaca ABD’nin tahtı sallanıyor. Ve BOP’un son halkası, Ortadoğu’nun kilit ülkesi Türkiye siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri olarak hedefe konuldu.
Düşünsenize! Dış siyasette yalnızız, iç siyasette muhalefet yok. Ekonomi tarihi açıklar veriyor. Piyasada dönen paranın menşei tartışmalı. Sosyal hayatta müthiş bir kopuş ve askeri olarak organize edilmiş terör örgütlerinin karşısında Türk Ordusu ve Türk Milleti.
Şimdi! Ankara’ya sorumlu mu arıyorsun? ‘Küstüm’ dediklerine değil ‘dostum’ dediklerine bak.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1546879 µs