Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
30 Mart 2016

Hz. Ebu Talibe tarihi iftiraHz. Ebu Talip içimde bir yaraydı. Okul yıllarında Peygamber Efendimizin (sav) hayatını 9 veya 10 farklı kitaptan okumuştum. Ayrıca siyer derslerinde de Peygamberimiz (sav) anlatılırdı. 
Amcası Ebu Talib’in, Peygamberimize dünyalık bütün tehlikeleri göz önüne alarak nasıl kol-kanat gerdiği anlatılırdı bu kitaplarda. Ama hep bir ek yapılırdı; “Ebu Talip, Peygamberimize iman etmedi.”
“Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım” ilahi övgüsüne sahip olan Hz. Muhammed’in (sav) en çok sevdiği insanlardan bir olan Ebu Talip, “iman etmedi” lafı içimi yakardı. Peygamberimizin üzüntüsünü düşünürdüm. Allah’ın (c.c) “habibim” dediği Hz. Muhammed’i nasıl bir imtihandan geçirdiğini düşünürdüm. Bu yazılanlar gerçek mi, diye kendi çapımda araştırırdım. Bu kitapları yazanlar veya tercüme edenler delil olarak ayetler ve hadis diye de sözler koymuşlardı kitaplarına. Bunları okuyunca mecburen susardım.
Mesela! 
1- Bu kitaplarda Peygamberimizin, amcasının iman etmesi için çok dua ettiği ve Allah-u Teala’nın da, “Sen sevdiklerini hidayete erdiremezsin.”(Kasas 56) ayetini Peygamberimizi uyarmak için indirdiğini iddia edilirdi.  
2- Bir başka örnek ise Peygamberimize, “Ebu Talip’e bir yararın dokundu mu? Çünkü o, seni koruyor ve inanmayanlarla mücadele ediyordu.” Diye, sormuşlar.
Peygamberimiz; “Evet dokundu. O, şimdi cehennemde topuklarına kadar ateşten bir çukurun içindedir. Şefaatim olmasa, cehennemin en derin çukurunda olurdu.” Demiş (!) 
3- Bir başka örnek ise Peygamberimizin ölüm döşeğindeki Ebu Talib’e “Lailahe illallah de, Allah’ın yanında sana tanıklık yapayım.” Demesi ve orada bulunan Ebu Cehil’i ile Ebu Ümeyye oğlu Abdullah’ın, “Abdülmüttalib’in dinine yüz mü çevireceksin?” diye Ebu Talib’e baskı yapmaları ve Ebu Talib’in, “Ben, Abdulmuttalip’in dini üzerineyim.” Demesi.
Bunun üzerine Peygamberimiz, “Allah’a and olsun ki senin için Allah’tan af dilemeyeceğim.” Demiş (!) ve tam bu sırada Ebu Talip ile ilgili şu ayet inmiş (!) “Cehennem ehli oldukları belli olduktan sonra akraba dahi olsalar Allah’a şirk koşanlar için af dilemek ne Peygamber’e ne de inananlara yaraşır.” (Tövbe 113) iddiası.
Aynı konuda Ebu Talip son nefesini vermek üzereyken yanında kardeşi Abbas yatağının başucunda, Peygamberimiz ise ayakucunda duruyordu. (Abbas henüz iman etmemişti.) 
Peygamberimiz, amcasının iman etmeden gideceği endişesiyle çok üzgün bir haldeydi. Tam o sırada Ebu Talip vefat etti ve Abbas, ‘Ey Muhammed, amcan şahadet getirdi’ dedi. Peygamberimiz, “ben, duymadım” buyurdu. 
Sünni alimlerin, Abbas henüz Müslüman olmadığı için haliyle şahitliği kabul edilemez. Artı Ebu Talip şahadet getirseydi, Peygamberimiz illa ki duyardı, diye fikirleri anlatıldı, okuduk, dinledik. 
Aman Allah’ım! Nasıl bir girdaba, nasıl bir inkara, nasıl bir iftiraya inanmışız. Prof. Dr. Haydar Baş olmasaydı bu inkar ve iftira çukurunda helak olup, gidecektik. İyi ki varsın Hocam. Ömrün bereketli olsun Hocam.  
Evet, 2002 yılıydı. Kardeşim Tahsin, Sabri Bey (Terzi) ile tanıştırdı. Sabri Beyin mütevaziliği, nazikliği, ilgisi beni çok etkilemişti. Muhabbet arasında kitap okuma merakımdan bahsettim. 
“Hasan, (Gündoğdu), Hocamın Rahmet-el Lil Alemin kitabını getirir misin” dedi. Bizim Hasan getirdi. Sabri Bey kitapları bana hediye etti. Eve gider gitmez okumaya başladım. Okudukça adeta beynime ve gönlüme format atılıyordu. Efendimizi yeniden tanıyordum. 2 ciltlik eseri tam 5 kez okudum. Peygamberimizi anlatamasam da anlamaya başlamıştım. Daha sonraki yıllarda Haydar Hocamın bütün eserlerini defalarca okudum.
Ve Ehl-i Beyt külliyatı. İmam Ali eseri çıkar çıkmaz bir nefeste okudum. Bir gün Sayın Hocamla baş başa kalmıştım. “Evladım! İmam Ali eserini okumanı tavsiye ederim” dedi. Başımın, gönlümün üstüne…
Şimdi Haydar Baş mektebinde öğrendiklerimle Ebu Talip Hazretlerine atılan iftiraları karşılaştıralım.
1- “Sen sevdiklerini hidayete erdiremezsin.”(Kasas 56) ayeti, Medeni döneminde, Peygamberimizin öbür aleme rıhletine yakın bir zamanda Müslümanlardan bazılarının akrabalarının da iman etmesi için Peygamberimizden dua istemeleri üzerine nazil olmuş.  
2- Hz. Peygamberin, Ebu Talib’e faydası dokunduğu, ona şefaat ettiğini yazanlar, yine Peygamberimizin dilinden ‘şefaatin, müminler için olduğunu, kafirler için şefaat olmayacağını’ (Sahih-i Buhari, c.5, s.130. el-Hüccet ala’z Zahib, s.82-85.  el Gadir, c.8, s.23.  Targib ve Terhib, c.4, s.437) rivayet etmişler.  
3- Abdülmüttalib’in putlara tapmadığını, Hanif dini (Hz. İbrahim’in itikadı) üzere olduğunu yine bu Sünni kaynaklar yazıyordu. Delil olarak koydukları Tövbe 113’cü ayette Hicretin 9. Yılında inmiş. Yani Ebu Talib’in vefatından tam 12 yıl sonra. 
 Görüldüğü üzere Ebu Talib’e büyük bir iftira atılmış. Peki, Ebu Talip iman etti mi? Ettiyse neden bu iftiralara maruz kaldı? Yarın…Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1806590 µs