Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
27 Nisan 2016

Dram dalında Nobeli Kilis aldı23 Şubat’ta Orhan Abi (Dede) köşesinde, ‘Kilis Nobellik değil ibretlik” başlıklı bir yazı yazmıştı. 
Yazısında özetle, “Aklı başında hiçbir hükümet, bir şehrinin demografik yapısını temelden değiştiren bir konunun övgü vesilesi yapılmasını istemez” diyen Sayın Dede, Kilis’teki gözlemlerini aktarmış, şehrin asli nüfusundan (90 bin) fazla Suriyeli (150 bin) olduğunu ve bunların 30 bininin kayıtlı dahi olmadığını belirtmişti.  
Sayın Dede yazısına; “Görüştüğüm bütün Kilisliler eski günleri özlediklerini ifade ederek Suriyelilerden dert yandılar, hükümetin politikalarından rahatsızlıklarını ifade ettiler ve bir an önce barış sağlanması gerektiğini söylediler.
Sığınmacılardan kaynaklanan sadece Kilis’i değil, tüm yurdu etkileyen saymakla bitiremeyeceğimiz sorunların başında ise ahlaki çöküntü geliyor. Bu bağlamda boşanmalar patlama yapmış durumda.
Hal böyleyken Kilis’in, Nobel Ödülü alabileceğiyle övünülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden bile Kilis’in, Nobel’e aday gösterilmesine destek açıklamaları geliyor.” Diye devam ediyordu.
Aynı gün telefonum çaldı. ‘Efendim.’ ‘Kardeşim, nasıl böyle başlık atarsınız. Siz, kimsiniz, ne yapmaya çalışıyorsunuz’ vs. 
‘Sakin, sakin. Önce bir tanışalım.’ Vatandaşımız, Kilis’ten arıyor. Orhan Abi’nin yazısına içerlenmiş ve Kilis’te her şeyin çok iyi olduğunu, böyle başlıklarla Kilis’in itibarını düşürüyormuşuz vs. şeyler ifade etti. 
Geldiğimiz noktada ise Kilis’in itibarı filan kalmadı. 150 bin sığınmacının yaşadığı bu ilimizde sığınmacılar ne yiyor, ne içiyor, nasıl geçiniyor, bilmiyoruz. Türkiye terör yanında bir de ahlaki çöküntü yaşıyor. Kilis’te durum nedir, bunu da bilmiyoruz. 
Ekranlarda gördüğümüz, ‘Kilis’e roket düştü’ haberleri. Yandaş kanallar bu haberleri öyle bir veriyor ki, sanki Kilis üzerinden ekspres geçiş yapan roketler bir anda yerçekimine kapılarak Kilis’e düşmüş oluyorlar.
17’dan fazla vatandaşımız öldü. Yüzlerce vatandaşımız yaralandı. Tablo net! Kilis’te can güvenli yok. Mal güvenliği yok. Gündem edilmeyen namus güvenliği hakkında bilgi yok. 
Bu kutsal değerlerin teminatı kimdir? Devlet. Kilis’te, devlette yok. Vali Bey, vatandaşa ‘abdestli sokağa çıkın’ tavsiyesinde bulunuyor. Başbakan yardımcısı Kilis’e gidiyor. Yörüngesini şaşıran (!) bir roket tam o saatlerde yine düşüyor. 
Yalçın Akdoğan sanki haber spikeriymiş gibi kameralar karşısında bugüne kadar Kilis’e kaç roket düştü, kaç kişi öldü, yaralandı vs. bilgilerini veriyor.
Sen devletsin, ne yaptın? Hiç, dersek ayıp olur. Her roketten sonra PYD ve IŞİD mevzilerini bombalamışız. 
Başka? Hükümeti eleştirmek için bir araya gelen Kilis’li vatandaşlarımıza gaz ve su sıktırıyorlar. Neden? Toplantı ve gösteri kanununa aykırı eylem yapıyorlarmış. Herhalde roketler kanuni bir şekilde düşüyor ki, kimse müdahale etmiyor.
Başka bir boyuta geçersek! Bazıları diyebilir ki, önemli mi? Bence önemli. Ne mi? 4 yıldır Suriye halkı, ülkelerindeki Haçlı ve İslam (!) Devletlerinin ayartması Müslüman kılıklı zihniyetlerin işgal ve katliamlarından kaçarak ülkemize giriş yapıyor. Milletimiz bunu görmedi, görmüyor. 
Kilis haklıda görmedi. 7 Haziran seçimlerinde Kilis’ten % 49 oy alan AKP, 1 Kasım seçimlerinde oyunu % 65,5’e yükseltti. 
Her şey bir tarafa Türkiye’nin, Haziran-Kasım ayları arasındaki hali ortada ve Kilis halkı, Türkiye gibi “evet” dedi. Denilecek çok şey var ama…
Bir başka aklıma takılan mevzu ise Erdoğan ve alt kanadı hükümet dört yıldır ısrarla Suriye’ye girme peşinde. ABD buna izin vermedi. 
Şimdi ülkemiz, Suriye tarafından ateş altında. Top atışıyla karşılık veriyoruz. RUSYA’YA ERKEKLENEN YÖNETİCİLERİMİZ NEDEN BİR TANE UÇAĞIMIZA IŞID, PYD HEDEFLERİNİ VUR, EMRİ VERMİYOR? (Yoksa veremiyor mu?) 
Bir başka soru; Esad, kardeşinken, komşunken 925 kilometrelik Suriye sınırında tek bir can kaybı yaşanıyor muydu? Şimdi kardeşin değil, sınır komşunda değil. Kim kaybetti?
Atalarımızın sözü de bu dönemde tarih oldu. Çünkü, ‘kendi düşende ağlıyor’Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1795881 µs