Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
13 Mayıs 2016

Peygamberimiz (sav) bu görevden affını istemişDünkü yazımın son bölümünü hatırlayıp, devam edelim; (Gadir Hum Hutbesinden) “Ey insanlar! Ben, Cebrail’den Benim için Allah’tan, Beni bu önemli şeyi tebliğ etmekten mazur görmesini dilemesini istedim. Zira takva sahiplerinin az olduğunu, münafıkların çokluğunu, kınayanların fesadını, İslam’ı alaya alanların hilelerini biliyorum. Onlar Allah’ın Kitabında kendilerini şöyle nitelendirdiği kimselerdir:
“Bilmediğiniz şeyleri ağzınıza alıyordunuz. Onu önemsiz bir şey sanıyordunuz, oysa Allah katında önemi büyüktür.” (Nur 15)
Hakeza, münafıklar defalarca Bana eziyette bulundular ve Beni, “uzun” (her söze kulak asan kimse) olarak adlandırdılar. Onlar, Ali’nin Benden ayrılmaması, Benim Kendisine teveccüh etmem, O’nun Bana temayülü ve Beni kabullenişi sebebiyle böyle olduğumu sandılar. Sonunda aziz ve celil olan Allah şu ayeti nazil buyurdu:
“İkiyüzlülerin içinde “O her şeye kulak kesiliyor” diyerek, peygamberi incitenler vardır. De ki: “O kulak, Allah’a iman eden ve müminlere iman eden, sizin için hayırlı olan, içinizden iman eden kimselere rahmet olan bir kulaktır.” (Tövbe 61)
Eğer Ben, Bana bunu (her söze kulak veren kimse olmayı) isnat edenleri ifşa etmek istersem ifşa edebilirim. Eğer onların şahsına işaret etmek istersem, işaret de edebilirim. Eğer onları alametleriyle tanıtmak istersem tanıtabilirim. Ama Allah’a yemin olsun ki Ben, onların işi hususunda yücelik gösterdim.”
ŞİMDİ GADİR HUM’dan önceki yıllara gidelim. Bakın olacaklar için Peygamberimiz nasıl bir endişe içinde. 
Resulullah (s.a.a) şöyle buyuruyor: “Eğer Ali’yi, kendinize emir ederseniz ki, öyle yapacağınızı da sanmıyorum, O, sizi doğru yola hidayet edecektir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, c.1, s.109). 
Huzeyfe’den rivayet edilen hadiste şöyledir: “... Eğer (hilafeti) Ali’ye bıraksanız, O, sizi doğru yola götürür.” (Hatib-i Bağdadi, Tarih, c.1, s.47). 
Ebu Davud’un rivayet ettiği hadiste ise; “Eğer Ali’yi halife etseniz ve öyle yapmayacaksınız, O, sizi doğru yola götürür. O, hidayet olmuş ve hidayet edicidir.” Buyuruyor.
Yine Huzeyfe’den: Resulullah’a, “Ali’yi, Kendine halife etmez misin?” diye sorulduğunda, şöyle buyurdu: “O, hidayet olmuş ve hidayet edicidir. Eğer O’nun emrinde olup, O’nu kendinize emir etseniz O, sizi doğru yola götürür.” (Ebu Nuaym, Hilye, c.1, s.64; Kenzu’l-Ummal, c.6, s.160.)
Abdullah b. Mesud’dan; Resulullah’ın yanında oturmuştum. O, derin bir nefes çekti. “Hayır, ola ya Resulallah” dedim. Söz Ali’nin (a.s) hilafetine gelince şöyle buyurdu: “Allah’a and olsun ki, Onu halife yapacak olursanız O, sizi cennete götürür.” (Hatib-i Harezmi, Menakıb, s.68).
GADİR HUM’A dönelim;
“Bütün bunlardan sonra Ali hakkında Bana nazil olan şeyi tebliğ etmediğim taktirde Allah asla Benden razı olmayacaktır.” Dedi ve Maide 67. Ayeti “Ey Peygamber! Rabbinden, Sana indirileni tebliğ et, eğer bunu yapmazsan O’nun elçiliğini yapmamış olursun. Allah, Seni insanlardan korur. Doğrusu Allah, kâfirlere yol göstermez.” tekrar okudu. Sonra; 
“Ey insanlar! O’nun hakkındaki bu konuyu biliniz ve anlayınız. Biliniz ki Allah, Muhacirlere, Ensar’a ve onlara iyilikle tabi olanlara, köylüye ve şehirliye; Arap’a ve aceme; özgüre ve köleye; büyüğe ve küçüğe; beyaza ve siyaha, O’na (Ali’ye) itaat etmeyi farz bilmiş, O’nu imam ve ihtiyar sahibi kılmıştır. 
Her muvahhid için O’nun hükmünü icra etmesi, sözüyle amel etmesi, emrini kabullenmesi gerekir. Her kim, O’na muhalefet ederse melundur. Her kim, O’na tabi olursa ve O’nu tasdik ederse Allah’ın rahmetine mazhar olacaktır. Allah, O’nu ve O’nu dinleyip Kendisine itaat eden herkesi bağışlamıştır.” (Gadir Hum Hutbesinin tam metnini aktarmaya yarın da devam edeceğiz)Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1822285 µs