Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
2 Haziran 2016

Meçhullerin yazdığı insan haklarıİnsan nedir, sorusunun cevabını veremeyenler hatta bizim atamız hayvandır, diyenler insandan, insan haklarından bahsediyor. Kadını, inançlarından ötürü günahın simgesi haline getirmiş batı, insan haklarında kendini dünyanın lokomotifi ilan ediyor.
1789 Fransız Devrimi ile birlikte İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi yayınlıyorlar; “İnsanların özgür doğduğunu ve eşit yaşamaları gerektiğini, insanların zulme karşı direnme hakkı olduğunu, her türlü egemenliğin esasının millete dayalı olduğunu, devleti idare edenlerin esas olarak millete karşı sorumlu olduğunu, hiç kimsenin dini ve sosyal inançları yüzünden kınanamayacağını…” kağıtlara kaydediyorlar. 
Diğer taraftan ise bu zihniyetlerin, Amerika, Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu’daki katliamları devam ediyor. Sömürü, katliam ve vahşetlerinde birbirleriyle yarışanlar bir anda kendileriyle de savaşmaya (1 ve 2. Dünya savaşları) başlıyorlar. 
Bu savaşların bedeli çok ağır olunca 1945’te (2. Dünya savaşı sonrası) Yahudi ruhuyla, Haçlıların hakim olduğu Birleşmiş Milletleri kuruyorlar. BM’nin, İnsan Hakları Komisyonu 10 Aralık 1948’de Fransızların bildirisine benzer 30 maddelik bir ‘insan hakları’ bildirgesi hazırlıyorlar ve BM Genel Kurulu’nun, Paris’te yapılan oturumunda kabul ediyorlar.
Bildirge özetle; “İnsanlar arasında ırk, renk, cins, dil, din, siyasal ya da herhangi bir başka inanca mensubiyetinden ötürü herhangi bir ayrım gözetilemez… 
Başka! “Birey ve toplumların yaşam ve özgürlük, sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetlerde eşit olarak yararlanması, barışçıl amaçlar için toplanma ve dernek kurma haklarına sahip olması, evlenme, mal ve mülk edinme, çalışma, işini seçme özgürlüğünün olması, din, vicdan, düşünce ve anlatma özgürlüğüne tam anlamıyla sahip olması…” gibi daha pek çok süslü cümlelerden oluşuyor.
O gün tarih 1948 idi. Şimdi 2016. Aradaki 68 yılı kabaca hatırlayalım. 
Mesela Fransızlar! 130 yıl Cezayir ve Afrika’yı sömürdüler. Hatta Anadolu’ya bile gelmişlerdi. 1950’lerde Cezayirliler bağımsızlık istemeye başladılar. Öyle ya! Her halkın kendi yönetimini kurması hakkıydı. 
Fransızlar kabul etmedi. Cezayir’de katliamlara başladı. 8 yıl süren bu katliam sürecinden 1,5 milyon Müslüman katledildi. 2 milyon insan göçebe oldu. 
Daha geçen yıl dünyada önde gelen altın yataklarına sahip ülkelerinden biri olan, halkı yoksulluktan kıvranan Mali’de, kaynakların milletin için kullanılması gündeme geldi. Fransızlar anında binlerce kişiyi katlederek bu hak isteğini susturdu. 
Mesela ABD! 1950’lerde zencilerin toplu taşıma araçlarında oturmaları bile yasaktı. Aynı zenciler 1960’ta ancak seçme hakkını kazanabildiler. 1970’te de seçilme hakkını. 
2. Dünya savaşından sonra Vietnam’dan, Küba’ya, El-Salvador’dan Afganistan’a, Irak ve bütün İslam Coğrafyasındaki ülkelerde milyonlarca insanı katletti. Bu ülkelerdeki düzeni bozdu. İhtilal ve ayaklanmalarda her zaman başrol oynadı. 
ABD öylesine insan haklarına saygılı ki (!) zencileri hala katlediyor. 7 milyon kişi hapishanelerde. Günde 2,500 cinayet işleniyor. Yani özgürlüğün, adaletin hakim olduğu bir ülke. 
Almanya! Almanya’ya çalışmak için gitmiş bir tanıdığınız veya akrabanız vardır. Sorun kimdir bu Almanlar? Daha birkaç gün önce Almanlar tarafından canlı canlı yakılan Türklerin yasını tuttuk. 
Hırvatlara bakın! Sırplara bakın! Srebrenitsa’da 8,500 Türk’ü, BM kontrolünde nasıl vahşice katlettiklerini hatırlayın. Vahşilerin vahşet örnekleri çok ve bitmez. 
Sonrada o insan hakları bildirgesine, bu vahşi medeniyetine ve bu medeniyetle ısrarla birlikte olmak isteyenlerin, nikah kıyanların yüzüne bakın ve Mehmet Akif Ersoy’un şiirini okuyun;   
“Tükürün Ehl-i Salîb’in o hayasız yüzüne! 
Tükürün, onların asla güvenilmez sözüne! 
Medeniyet denilen maskara mahlûku görün: 
Tükürün maskeli vicdanına asrın, tükürün!” Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2275636 µs