Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
13 Haziran 2016

Patrikle iftar açacaklar mı?PKK arada bir dağlarda pusu kuruyor, şehirlerde slogan atıyordu. Öyle her gün şehit haberleri, bombalı saldırılar ülke gündeminde yoktu. Gündem çok farklıydı. Adeta Erdoğan’ı (AKP) koruma ve kollama harekatı başlatılmıştı. 
Yazar-çizer-politikacı-akademisyen vs. filan darbe yapabilirler ihtimaline karşı yüz binlerce sayfa iddianamelerle içeri sokulmuştu (Ergenekon). 
“Darbe yapacaklar” iddialarıyla TSK’nın komuta kademesi ve yüzlerce subay da içeri tıkılmıştı (Balyoz). O zaman yargıda paralelci-yandaş ayrımı da yoktu. Kardeş, kardeş karar alıyorlardı.
Haliyle o günlerin Ramazanları bir başkaydı. Çadırlar kurulur. Rum, Ermeni, Yahudi din adamları çağrılır. Diyanet reisi, medyadaki ateşli şeriatçılar vs. hep bir masa etrafında toplanırlardı. 
Tabi dönemin başbakanı Erdoğan masanın tam ortasında olurdu. Bülent Arınç bu iftarların olmazsa olmazlarındandı. Beraber iftar açarlardı. Tevhid inancını temsil edenler dua ederdi. Ardından teslis (müşrik) inancının temsilcileri dua ederdi. Allah’a eş koşanların duasına milyonlar âmin, derlerdi.
Hatta dönemin başbakanı Erdoğan böyle bir iftar sofrasında Rum Patriği Bartholomeos’a, kendi eliyle karpuz yedirmesini hiç unutmuyorum, unutmayacağım da!
Ama Türkiye unuttu. Oysa bu yazdıklarım milattan önce filan yaşanmadı. Daha birkaç yıl önce yaşandı. Şimdi Ramazan’ın başı. Devletin başı katılır mı bilmem ama aynı tablo bu Ramazan da yaşanacak. Çünkü Gülen’in maddi misyonunu bitirmek için her türlü gayreti ortaya koyan iktidar, Gülen’in manevi misyonunu (dinlerarası diyalog - medeniyetler ittifakı) devam ettiriyor.
* * *
Patrik, demişken birkaç laf da oraya sokalım. Patrikhane, Doğu Roma Kilisesinin temsilcisidir. 1054 yılında Vatikan (Batı Roma) kilisesi ile 585 Toledo konseyinden bu yana devam eden tartışmalar neticesinde birbirlerine girerler ve Roma Piskoposu (Papa), “Konstantinopolis” Patriği’ni aforoz eder. Böylece kendilerini Katolik (Evrensel) gören Roma ile kendilerini tek ve gerçek Hıristiyan gören Ortodoks Doğu Kiliseleri birbirinden koparlar. 
İstanbul’un fethiyle beraber Türklerin kontrolüne giren Patrikhane, kendi inanç ve ibadetlerine hiçbir şekilde müdahale edilmediği halde o günden bu güne gerek Osmanlı ve gerekse Türkiye Cumhuriyeti aleyhine her zaman karşı hareketler, ihanet içinde olmuştur. 
Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Harbi sırasında Patrikhane, kiliseleri ve Rum okullarını bir silah deposu olarak kullandığı tarihi belgelidir.
Bu gerçeği çok iyi bilen M. Kemal Atatürk, burayı (Patrikhane’yi) ‘fitne ve ihanet yuvası’ olarak tariflendirmiş ve 1925’teki mübadelede fitne ve ihanetin başlarından biri olan Fener Kilisesi’nin Papazı 6. Konstantin’i, Yunanistan’a sürmüştü. 
İşte M. Kemal’in ‘hain’ diyerek İstanbul’dan sürdüğü o papazın kemiklerini AKP hükümeti, 86 yıl sonra İstanbul’a getirilmesine izin verdi. Ne var bunda, derseniz, tarih akışını sembol ve simgeler değiştirir. Bunlar adeta kıvılcım gibidir. Her taraf benzin olsa da kıvılcım olmadan yangın çıkaramazsınız. 
Evet, AKP’den önce çok sızlansa da Fener Patrikleri T.C. yasaları çerçevesinde mahalli idare açısından Fatih savcılığına ve İstanbul Valiliği’ne bağlıdır ve resmi olarak bu kurumlarla muhataptır. 
AKP’den sonra ise ekümeniklik ilan ettiler. Yani devlet başkanı. Hangi devlet? Doğu Roma’mı? Bu soruyu iftarda sormak lazım…Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2052118 µs