Piyasalar

15 Haziran 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
14 Haziran 2016

DavosalmanyaAynen öyle oldu; Davosalmanya! Bir tasarı meclise getirdiler. Ermenileri çok sevdiklerinden mi? Hayır. Ya! ‘Öyle kafana estikçe AB hakkında ileri, geri konuşma’ mesajı vermek için. Yoksa katliam, soykırım denince akla ilk ABD-İngiltere sonra Almanya sonra da Fransa gelir.
Tabi tasarı geçti. Bizimkiler bir anda şahlandı. Neredeyse öğlen namazını Viyana’da, akşam namazını Berlin’de kılarız, diyecek noktaya geldiler. Sonrasını hatırlayan var mı?
İthalatı kesmeyi, ilişkileri dondurmayı vs. geçelim “bundan sonra Alman malı makam aracına binmeyeceğim” diyen bir vekile rastladınız mı? Yok. Ama millet nazarında iyi bir “davosalmanya” oldu. Davos’ta ne olmuştu? “Siz katilsiniz, adam öldürmeyi çok iyi bilirsiniz.” 5 dakika sonra; “Ben, İsrail’e demedim…” 5 yıl sonra “Biz İsrail’e muhtacız.” 
Şimdi de yüksek sesle, ‘Ey Almanya!’ diye bağırdıktan sonra Almanya, “buyur canım” dedi. Ülkemizi yönetenler de; “Uçaklarını İncilik’e getir. İstediğin gibi uçur, kaçır. Biz karışmayız…” dediler. Başka bir şey gören, duyan var mı?
Var. Cem Özdemir. Ülkemizde Cem Özdemir ve diğer evet, oyu veren Alman vekiller tasarıdan daha çok öne çıktılar. Bu kişiler Türk’müş (!). Belki ilk kez duyacaksınız ama Cem Özdemir gerçeği, bizim dünya çapında kimlik kaybımızın ispatı oldu.
Nasıl mı? 
Dünya medyası ve medyamız, Türk asıllı, diye başlık atıyor, haber yapıyor. Kimliğimizi kaybetmişiz. Türk nedir ki, bu kişiler, Türk olsun veya asıllı olsun? 
Prof. Dr. Haydar Baş bıkmadan, usanmadan anlattı, anlatıyor; “Bir milletin adıdır Türk” Nasıl bir milletin? 
Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri, Anadolu’ya geliyor. Ahmet Yesevi dergâhından yetişen, Ehl-i Beyt soyundan olan bu muhteşem insan ve yarenleri öyle muhteşem bir hayat yaşıyor ki, Anadolu’daki insanlar hayran kalıyor. 
Nasıl bir hayat? Doğruluk, cömertlik, yiğitlik, kardeşlik, paylaşmak, hoşgörü, yumuşaklık gibi insan benliğinde olan bütün güzellikleri hayata geçiriyor. Böyle bir medeniyeti, böyle bir şahsiyeti ilk kez gören Anadolu’daki Rumlar, Ermeniler, Lazlar vs. hayran kalıyorlar. 
Hacı Bektaş-ı Veli Hazretlerinin annesi Türkmen. Annesine olan muhabbetinden dolayı da Hazrete, ‘Türk’ deniliyor. Hazrete gelip, “Biz de, senin inandığına inanıyoruz” diyen o zamanın Hıristiyan’ı, Yahudi’si, Ermeni’si vs. kelime-i şahadetten sonra “Biz, Türk olduk” diyorlar. Yani Türk eşittir İslam. Türk eşittir Müslüman. 
Cem Özdemir, ateist olduğunu açıklamış. Şimdi kalkmış Türk, diyorlar. Ne Türk’ü kardeşim! Türk olmak şereftir, iman ister.
Ama diğerleri Müslüman olduklarını söylüyorlar. Onlara ne diyeceğiz, derseniz. Sevr’i imzalayanlara, Milli Mücadeleye karşı fetva hazırlatanlara, hazırlayanlara, imzalayanlara, İngiliz Muhipler Cemiyeti, Kürt Teali Cemiyeti gibi terör örgütleri kurup Milli Mücadele karşısında olan yobazlara, gerek Cumhuriyetin o yıllarında, gerek sonrasında ve gerekse bugün Kürt isyanları çıkartanlara, destekleyenlere, Milletimizi ırkçı ve dinci söylemlerle karşı karşıya getirenlere ne diyorsan onu de.

Atalarınıza küfrediyorlar

Almanya veya Türkiye fark etmezdi onlar için. Dini bir şov hissettikleri konuda sokaklar dolardı. Bangladeş’te bir din adamı idam edilmiş. Haydi sokağa. İran’da şöyle olmuş. Hadi sokağa. Mısır’da zulüm varmış. Hadi sokağa. İsrail zalimmiş. Hadi sokağa.
Bu sokak meraklılarının ortak paydası ise Türk’üm, diyememeleriydi. Varsa yoksa Osmanlı. Atana ‘katil’ dediler. Nerdesiniz? Evet, Ayasofya için sabah namazı kılanlar, Mısır için dört parmak kaldıranlar, dantelli kefen giyenler! Neredesiniz! Buyurun, sokaklar sizi bekliyor.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1800813 µs