Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
27 Haziran 2016

ABD, Erdoğanı gözden mi çıkardı?Bir zamanlar devlet başkanlarının bile çok önceden randevu (tabi alabilirlerse) kabul edildikleri Beyaz Saray’a hiçbir resmi vasfı yokken davet edilen, her daim el üstünde tutulan, en çok ABD ziyareti yapan, dünyaya yön veren Yahudi lobilerin toplantılarına katılan Erdoğan artık ABD’de muhatap bulamıyor. Neden? 
Erdoğan ve AKP, yandaş medya, dinci troller, troliçeler ve sokaktaki ak-kefenliler bunu fırsata çevirme gayretindeler. Yukarıdan bir cümle kuruluyor; “Dış güçler bizi istemiyor.” Aşağıda hemen tefsire başlıyorlar; Biz, İslam için, ümmet için, vahdet için mücadele ediyoruz. Bunun farkına varan ABD, bizi durdurmak istiyor.”
Tabi hafızası her gün resetlenen, beynine virüs girmiş vatandaşımız, Erdoğan eşittir İslam. ABD düşman, çizgisine getirildi.
Oysa “kadim dostumuzdur, stratejik ortağımızdır, Ortadoğu’da beraber hareket ediyoruz.” Evet, son bir yıla kadar ağızlardan düşmeyen cümlelerdi bunlar. Kim kullanıyordu? Sayın Erdoğan. Kimin için kullanıyordu? ABD. Hatta ABD’nin, Irak işgali öncesi Türkiye’den istediği tezkere için Sayın Erdoğan, ‘tezkereye hayır demek, bana hayır, demektir’ demişti. 
Erdoğan ile ABD arasında ilk çatlak 2004 yılında gerçekleşti ve bu çatlağı Cüneyt Zapsu kapattı; “Deliğe süpürmeyin, kullanın.” Daha sonra Erdoğan ve ABD birçok kez karşı karşıya geldiler. Ama her seferinde tam bir teslimiyetle ABD’nin rızasını aldılar. (istediklerini verdiler.)
Ama Esad’ın ayakta kalması, Türkiye’nin bir türlü başkanlık sistemine ayak atamayışı, federasyon, özerklik ilanlarının hedeflenen tarihlerde gerçekleşmemesi ABD’de yeni bir ayar verme ihtiyacı hissettirdi ki, Erdoğan’ı bayağı yormaya başladılar. 
Şunun unutmayalım ki ABD, Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunu istemektedir. Niçin? İsrail için, Arz-ı Mevut için. Bu isteğini gerçekleştirmek için en basit tolda başkanlık sistemine geçiş ve ülkenin federasyonlara ayrılmasıdır. 
Hadi ordan! Diyenlere tek soru sorun; İki yıllık çözüm sürecinde doğu ve güneydoğu’da, TSK ile mücadele edebilecek bir yapılanma gerçekleştiren PKK, federasyon yönetiminde nasıl bir güce ulaşır?
ABD, ikinci bir Saddam istemiyor
ABD’nin şantajlarını görüyorsunuz. Zarrab davası, mültecilere göndereceği yardım parasını, Türkiye’de yolsuzluk var, diyerek göndermemesi, MİT tırları, IŞİD vs. konularda ha bire ülkemizi yönetenlere ince mesajlar veriyor. 
Düşünsenize! Sayın Erdoğan, M. Ali’nin cenazesine katılmak için kalkıp ABD’ye gidiyor. Konuşturulmuyor, götürdüğü hediyeler kabul edilmiyor. Kim tarafından? M. Ali’nin ailesi tarafından mı? Hayır, hayır. ABD tarafından. 
Bir kaç hafta önce ABD'nin eski başkan yardımcısı Dick Cheney'nin ulusal güvenlik danışmanı John Hannah, Erdoğan için bir yazı kaleme aldı. Yazıda ilginç şifreler vardı;
“Bir sorun çıktı. Ciddi bir sorun. Türkiye yavaş yavaş ama engel olunamaz bir şekilde uçurumdan aşağı yuvarlanıyor. İşaretler gerçekten kötü. Despotluk. Terörizm. İç savaş. Ufukta, "müflis devlet" ve "zorla bölünme" gibi senaryolar görünüyor.
ABD'li politikacıların, ne kadar tercih etmeseler de, şu soruyla boğuşmak zorunda kalacakları gün yaklaşıyor olabilir: "Yoldan çıkan bir NATO müttefiki ile nasıl başa çıkılır?” (Kaynak: Foreign PolicyÇeviri: Şıvan Okçuoğlu- Meltem Özdemir Odatv.com)
Türkiye engel olunmaz bir şekilde uçurumdan aşağı yuvarlanıyor
Baskı, terörizm, iç savaş.
İflas etmiş bir devlet ve zorla bölünme.
Yoldan çıkmış bir NATO müttefiki.
Uğruna İslam Dünyasını karşımıza aldığımız, milyonlarca Müslüman’ın katline sustuğumuz ve de bizzat Haçlı saflarında yer alarak destek verdiğimiz, uğruna Rusya’yı, kendimize düşman ettiğimiz ABD bu dört cümle ile ülkemizin profilini çiziyor. 
Saddam Hüseyin ve ABD dostluğunu okuyun, neticeye bakın ve korkun. Çünkü Türkiye’yi, Irak yapacaklar. Dün Felluce’de, Bağdat’ta, Basra’da, Tikrit’te yaşanan kader bugün Kilis’te, Diyarbakır’da, Sur’da, Nusaybin’de, Şemdinli’de vs. yaşanmaya başladı. 
Ülkemizi yönetenler, Prof. Dr. Haydar Baş’ın, ‘dönün yanlış yoldasınız’ çağrısını duymaz, Hocam! ‘döndük ama nasıl kurtuluşa ereceğiz’ sorusunun cevabını alıp, fiiliyata geçirmezlerse tarih 2. Saddam ve Irak vahşetini yeniden yazacak.  Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1764877 µs