Piyasalar

16 Haziran 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
4 Temmuz 2016

Liderlik ve en büyük lider Evet, bu konuyu Prof. Dr. Haydar Baş Hocamın kaleminden aktardıktan sonra kısaca günümüzdeki liderliğe ve liderlere (!) bir bakalım;
“Liderlik; insanları tanımak, herkese uygun bir iş vermek, istişare edip doğru görüşü ortaya koymakla ortaya çıkar. Allah Resulü bu konuda da insanların en güzel örneğidir. İstişare, sağlam görüşe varabilmek için bütün akılların güçlerini bir araya toplayan bir yoldur… 
Resûlullah’ın, bir lider olarak hayatında gördüğümüz en bariz vasfı, istişareyi sevmesi ve ona ihtimam gösterip dairesini geniş tutması, en son ve nihaî kararı ortaya atması idi. Bedir Savaşı’ndan önce Müslümanlarla istişare etti. Sonra nihaî kararı verdi. Müslümanlar, Bedir günü en yakın suyun yanında yerlerini aldıklarında, Hubab b. Münzir, Resûlullah’a (s.a.v.) gidip dedi ki:
“Allah mı (c.c) burada yerleşmemizi emretti? Bundan ileriye gitmemiz veyahut geriye çekilmemiz mümkün değil midir? Yoksa bu bir görüş neticesi ve savaş taktiği midir?” diye sordu.
Peygamberimiz: “Hayır! Bu bir görüş neticesi ve savaş taktiğidir” dedi. 
Hubab, “Öyle ise Ey Allah’ın Resulü! Burası iyi bir yer değildir. Asker, düşmana en yakın bulunan suyun önünde karargâh kursun. Diğer kuyuların üzerini çerçöple kapatalım. Sonra bir havuz yapıp bunu su ile dolduralım. Ondan sonra da düşmanla savaşalım. Böylece biz, havuzdan su içebildiğimiz halde, onlar içemeyeceklerdir” deyince, Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “Güzel bir görüş beyan ettin” dedi ve Hubab’ın dediği şekilde davrandı…
Birçok zamanlar sağlam bir temele dayanan hak davalar, liderlerin ortaya çıkan problemleri uygun bir şekilde çözememesinden dolayı durur ve felce uğrar. Bu sebeple merkez bölünerek içten vurulur ve dağılır. Lider, problemleri çözme hususunda ne kadar kuvvetli olursa o kadar başarı elde edilir.
Zamanımızda liderler, gayrimeşru bir şekilde problemleri çözmeye çalışır, kuvvete başvurarak muhalifleri ya idam eder, ya da hapse atar. Bunun misalleri çoktur. Fakat dünyada benzeri olmayan bir şekilde Resûlullah’ın, kendine inanan kimselerle uyum içinde bütün problemleri çözdüğünü görüyoruz.” (Örnekler ve daha geniş bilgi için bknz. Prof. Dr. Haydar Baş, Rahmet-el Lil Alemin eseri 1. Cilt)
Günümüze gelirsek! Liderlik bir saltanata, liderler de kral veya padişaha dönüşmüş durumdalar. Koltuğu kapan bırakmıyor. Ben ne dersem o dur, mantığını ortaya koyuyor. İstişare ortadan kalkmış. İçerden veya dışarıdan gelen en ufak bir eleştiriye en ağır söz veya fiillerle karşılık veriyorlar. Günümüzün, geçmişten tek farkı günümüzde aynı ülke içinde birden çok kral (iktidar, muhalefet başkanları gibi) olması. Buna demokrasi diyoruz.
Bakın iktidardan muhalefete, din ve medyada öne çıkan isimlere, ekonomi alanında öne geçenlere kadar hiç birisi birbirini kabullenemiyor. Ortak paydaları neredeyse yok. Aralarında gizli bir yok etme savaşı var. Adına ya siyaset, ya rekabet, ya da görüş ayrılığı diyorlar. Oysa doğru tektir. Doğrunun yanında bir olunursa ayrılık ve rekabet mi olur, yoksa huzur ve başarı mı?
Hele siyasette öne çıkan isimler, birbirlerine, birbirlerinin şahsında toplumun katmanlarına etmedik hakaret bırakmıyorlar. Mezhepsel, ırkçı, bölgesel ayrımlarla itham veya hakaret etmekte hiçbir mahzur görmüyorlar. Sonuç olarak gerilmiş, uçlara itilmiş insan kalabalıkları önümüze çıkıyor. Yani bırakıldığında birbirlerini darmadağın edecek insan kalabalıkları. 
Oysa bir isim var bu ülkede! Adeta Mevlana’nın çağrısını tekrarlıyor; “Gel, diyor, gel. Kürt müsün, Kürt olarak gel. Laz mısın, Laz olarak gel. Alevi misin, Alevi olarak gel. Sünni misin, Sünni olarak gel. Sağcı mısın, sağcı olarak gel. Solcu musun, solcu olarak gel.
Gel, çatımız Ehl-i Beyt olsun. Bu çatı altında bir olalım, beraber olalım. Bu gemi hepimizin. Batarsa hep beraber batarız,” diyor. Hz. Peygamberi (sav) örnek alan Prof. Dr. Haydar Baş, dünyanın istişare edip, onayladığı model ve projelerini siyaset ve milletin önüne koyuyor ve “buyurun! konuşalım, varsa eksiklik giderelim ama şu ülkeyi düzlüğe çıkaralım,” diyor. 
Sen ne diyorsun? Daha doğrusu siyaset, din ve ekonomi alanında öne atılmış krallara soytarılık mı yapıyorsun?  Yoksa kendine, Hz. Resulü (sav) ve halifesi İmam Ali’yi ayna edinmiş Prof. Dr. Haydar Baş ile beraber mi olmak istiyorsun?    Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1551800 µs