Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Ali Nezir
Yeni Mesaj Gazetesi

Ali Nezir
12 Temmuz 2016

Peygamber Efendimize (s.a.a) yapılan suikast-IITebük gazvesi hicretin 9. senesinde Receb veya Şaban ayında, Mekke’nin fethinden sonra olmuştu. Müslümanlar bu savaşa çok zor hazırlanmışlar buna rağmen 30.000 kişilik bir ordu çıkartarak, 40.000 kişilik Roma ordusuna korku salmışlar ve Romalılar daha kuzeye çekilmişlerdir. Tebük gazvesi hazırlık aşaması ile orduya katılım ile Müslümanlar için çok çetin bir imtihandı ve bu imtihanda Müslüman ile münafık arasında farklar birer birer ortaya çıkmakta idi.
Allah Resulü (s.a.a.) yolculuğa çıkmadan önce İmam Ali’yi (a.s.) kendi yerine Medine’de bıraktı. Fitne ve kaos ortamı çıkarmak isteyen münafıklar İmam Ali’nin (a.s.) varlığının kendilerine engel teşkil etmesinden dolayı, İmam Ali’nin (a.s.) aleyhinde propagandalar yapmaya ve Hz. Peygamber’in (s.a.a.) İmam Ali’den rahatsızlık duyduğu için, geride bıraktığı dedikodusunu yaymaya başladılar. İmam Ali de onların bu dedikodularının yayılmasını engellemek ve asılsızlığını kanıtlamak üzere Curf bölgesinde Allah Resulüne (s.a.a.)yetişti ve Medine’deki münafıkların tutumunu arz etti. Bunun üzerine Allah Resulü (s.a.a.) İmam Ali’ye (a.s.) şöyle buyurdu: “Senin Bana olan menzilet (konum) ve nispetin, Harun’un Musa’ya olan konumu nispeti gibidir. Ancak Benden sonra peygamber yoktur.”
Peygamber Efendimize (s.a.a.) yapılan suikast Elmalılı Hamdi Yazır’ın Hak Dini Kur’an Dili adlı eserinin 4. cilt 2592. sayfasında şöyle anlatılır:
“Ve nail olmadıkları bir kasıdda bulundular- Tebük’ten Medine’ye avdette münafıklardan on beş kişi geceleyin karanlıkta bir akabenin örgüçlendiği tepede aleyhissalâtüvesselâmı râhilesinden vurup uçuruma itmeğe ittifak etmişlerdi ve Ammar ibn-i Yasir rahilenin yularından çekiyor, Huzeyfe ibnil Yeman da arkasından sevk ediyordu. Tam o sırada Huzeyfe deve ayak sesi ve bir silah şakırtısı işitir. Döner bakar ki yüzleri örtülü bir kavm, ‘Hey sizler Allah’ın düşmanları’ diye bağırır, onlar da kaçarlar.”
Bu eserlerin  dışında Tebük gazvesinden dönüşteki bu suikast olayı, Beyhaki’nin Kubra adlı eserinin 8. cildinin 345. sayfasında, İbn-i Hanbel’in Müsned’inde 5. cilt (39/210), Megazi-i Vakidi, 3. cilt 1044- 1045. sayfalarında yazılıdır.
Peygamber Efendimize (s.a.a.) kendi ordusunun, kendi ashabının içinden, bazı münafıklar tarafından suikast girişimi yapılmıştır. Kendisi bu suikastçıları bildiğini yakınlarına söylemiş ve sır katibi Huzeyfe’ye (r.a.) bu suikastçıların isimlerini bildirmiştir.
Peygamber Efendimizin (s.a.a.) Tebük savaşından dönüşte yaşadığı bu suikast olayını İmam Ali’nin (k.v.) yokluğundan istifade etmek isteyen münafıkların bir girişimi olarak görmek gerekir.
Peygamber Efendimiz (s.a.a.) bütün Arapları zenginliğe kavuşturduğu halde hayret edilecek bir şekilde ondan öç almak istemişlerdir.
“Bu yolla öç almaya kalkışmalarının tek sebebi Allah’ın lütfu ile Allah’ın ve peygamberinin kendilerini zengin etmiş olmalarıdır”. (Tevbe suresi, 74. Ayet-i kerime).Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Vatan ve Bağımsızlık
  • 25 Eylül 2017 Peygamberin evladını katledenler
  • 24 Eylül 2017 Kerbelanın tarihinde gördüğü işgaller
  • 23 Eylül 2017 Ah Kerbel
  • 22 Eylül 2017 Muharremiyeler ve makteller
  • 21 Eylül 2017 Muharrem ayı
  • 10 Eylül 2017 Gadir-i Hum ve hilafet
  • 26 Ağustos 2017 Yaşamak ve yaşatmak
  • 21 Ağustos 2017 Peygambere yakınlıkta sahabe ve bizler!
  • 17 Ağustos 2017 Deprem
  • 14 Ağustos 2017 Müslümana bahşedilen?
  • 7 Ağustos 2017 Osmanlıların Yahudi siyaseti!
  • 24 Temmuz 2017 Yaşamak, ama kim ile!
  • 17 Temmuz 2017 Zalimler hidayete eremez
  • 10 Temmuz 2017 Gıybet!
  • 9 Temmuz 2017 Ahlak ve Hucurat suresi
  • 3 Temmuz 2017 Fethetmek
  • 24 Haziran 2017 Nasb
  • 5 Haziran 2017 Hilalin görülmesi, hicri takvim ve Atatürk
  • 29 Mayıs 2017 Güzel!

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2275416 µs