Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
14 Temmuz 2016

Sayın Bakanın sindirim sistemi açıldı mı?Son 14 yıldır Ramazan aylarında olanların yanına birçok ‘bidatler’ daha eklendi. Bunlardan biriside her iftardan sonra iktidarın siyasi şovlarıydı. Geride bıraktığımız Ramazan’da da böyle oldu. Ekonomi Bakanı Zeybekçi katıldığı bir iftar yemeğinin ardından her halde tokluk iyi gelmiş olacak ki başladı konuşmaya.
Konuşmasında, Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz girişinin, bizim değil AB’nin sorunu olduğunu söyleyerek, AB’ye haddini bildiren Zeybekçi tam havaya girmişti ki, bir gazeteci; “Türkiye neden 150 milyar dolarlık ihracat, 450 milyar dolarlık dış ticaret hacmi, 10 bin dolarlık bir milli gelir civarında dolanmaya başladı” diye sordu.
Gel buradan yak! İftar sonrası bu soru sorulur mu? Adam doymuş, sindirim sistemi afallamış vaziyette ve sen bu soruyor soruyorsun. O sistem tıkanmaz mı?
Sayın Bakan’ın verdiği cevapta harbiden sindirim sisteminin tıkıla olduğunu ispatlar nitelikteydi. Bakan Bey; “Türkiye teknoloji, bilgi üreten, tüketim alışkanlıklarını belirleyen, dünyadaki enerji ve ham madde kaynaklarını kontrol edebilen bir ülke değiliz. Haliyle ekonomik olarak gelinen iflas noktasını doğaldır.” Dedi.
Ülkemizde şu an 4,500 kuyudan petrol çıkarıyor. Dost oldukları Amerika’nın, İsrail’in ve Avrupa’nın bilim adamları, ‘Türkiye’nin petrol üzerinden yüzdüğünü’ söylüyor. 
Yandaşı olan Akşam gazetesi 2014 yılında yaptığı haberde Türkiye’de 120 trilyon dolarlık toryum rezervi olduğunu yazıyordu. Dünyadaki bor madenlerinin % 79’nun Türkiye’de olduğunu artık çocuklar bile biliyor. Altın rezervi olarak dünyada 2. olduğumuzu Uganda’da, kendilerine söylediler. 
Artvin’de Mehmet Cengiz oyunları oynanıyor. Millet ise sıranın kendisine gelmesini bekliyor. Ama dedim ya! Sayın Bakanın aç mideye ani yüklenmesinden ötürü sindirim sistemi tıkandığı için aklına bir şey gelmiyor. 
Daha geçen ay özel bir okulda 10 ve 11. Sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe, şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından yara bandı ürettiler. TÜBİTAK’a gönderdiler. TÜBİTAK beğenmedi. Gençlerde aynı projeyi ABD’deki Genius Olimpiyatları’na gönderdi. 54 ülkeden 2 bin 450 proje arasında birinci oldular. 
2 yıl öncede aynı olayı yaşamıştık. Yine özel bir okulda okuyan 12’nci sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasında, 70’e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.
İlayda bu projesini daha önce TÜBİTAK’a göndermiş ve TÜBİTAK haliyle beğenmemiş. İlayda bu yılda Polonya’da 22’ncisi düzenlenen yarışmaya, üzerinde 1 yıldır çalıştığı “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile katıldı. Şamilgil, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmanın dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan jürisinden tam puan aldı. 
İftar dönersek, bu yemeğine katılan diğer gazetecilerinde sindirim sistemleri tıkandığı için hiçbiri kalkıp da; “Sayın Bakan! 14 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz. 14 yılda şikayetçi olduğunuz bu tabloyu değiştirmek için ne yaptınız?” sorusunu sormadı.
Ramazan bitti. Bayramı da yaptık. Sayın Bakan kendine geldiyse eğer Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘Milli Ekonomi Modeli’ eserini okumasını tavsiye ederim. Neden? Ülkemizin kaynakları nelerdir ve nasıl kullanılabilir, millet ve devlet olarak nasıl zenginleşebiliriz, sorularının cevaplarını öğrenmesi için. 
Yok, öğrenmek istemiyorsa! Yabancı ve yerli yandaşlara verdikleri ihaleleri gözden geçirsin. O zaman ülkemizin zenginliklerini görür. Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2037488 µs