Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
21 Temmuz 2016

ABD, darbeler tarihini tekerrür mü ettiriyor?‘ABD desteği olmadan iktidara gelemeyiz, ABD’ye rağmen adım atamayız’’ mantığı yıllardır ülke siyasetimizin temelini oluşturuyor. Bu gerçeği Amerikan karşıtlığıyla bilinen Erbakan bizzat itiraf etmiştir. 
Bu mantığın ilk kurbanı ise Adana Menderes’tir. Menderes 9 yıl boyunca ABD’nin bir dediğini iki etmemiş hatta bizi alakadar etmeyen Kore Savaşına sırf ABD rızasını kazanmak için asker göndermiş, vatan evlatlarını feda etmiştir. Ama ABD doynmak bilmeyen bir canavardır ve kuyruk kaptıranın bir gün başını ister.
Bu noktadan günümüze gelirsek! Yıllarca Erdoğan kurduğu hükümetler, ABD’nin bir dediğini iki etmedi. Muhalefette aynı çizgide olduğu için itirazları olmadı
Suriye’de, Büyük Ortadoğu Projesi ağır darbe aldı. Hedefler kesintiye uğradı ve Türkiye hedef ülke haline geldi. Bugün ‘üst akıl’ denilen güç bir yandan PKK’yı, diğer yandan IŞİD, PYD ve diğer örgütleri ülkemize saldı ve ülkemiz terör ülkesi haline geldi. Artık dünyada Suriye değil Türkiye konuşuluyor. 
Terör, ekonomi, mülteciler gibi hayati konularda Türkiye’yi yalnız bırakan hatta terörle işbirliği içerisinde gösteren ABD, AB ve NATO’ya karşı Erdoğan ve hükümet Rusya kartını ve komşularla yeniden iyi ilişkiler kurma kartını açtı. (ki, bu baştan beri olması gereken bir doğruydu)
Rusya’dan özür dilendi. Rusya hemen adımları attı. Dün sıfırlanan ilişkiler bir anda çok büyük bir ivme kazandı. Bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi askeri ve siyasi alanlarda da ortak paydalar oluşturma ihtimali ABD’yi telaşa soktu. 
İki hafta önceki NATO toplantısı ve Sayın Erdoğan’ın istedikleri açıklamaları yapmaması ABD’nin bu telaşını iyice arttırdı. Ve ABD, AB sözcüleri ardarda ülkemizde kanlı eylemler olacağı yönünde haberler yapmaya, elçiliklerini kapatmaya, vatandaşlarını ‘Türkiye’ye gitmeyin’ çağrısı yapmaya başladılar. Oldu da!  
En son Atatürk Havalimanı katliamına rağmen Erdoğan, Rusya’ya gitmekten vazgeçmedi. Ve bir isyan çıkarıldı. 15 Temmuz isyanı. Bu isyan devlet-millet işbirliği ile bastırıldı. 
Şimdi ortalıkta birçok cevapsız soru var. Birçok kesim FETÖ’yi fail olarak gösteriyor. Ama Prof. Dr. Haydar Baş, ‘o zatın böyle bir gücü olmadığını, hükümetin asıl faili görmesi’ gerektiğini ifade ediyor. 
Asıl fail kim?
Bu sorunun cevabı da yakın tarihimizde var. Menderes’ten bahsettik. Yıllarca ABD’ye ‘kadim dost’ oldu. 1959’da ABD’ye gitti ve 300 milyon dolar kredi istedi. Ne yapacaksın, dediler. Fabrikalar kuracağım, sanayimi geliştireceğim, dedi. Vermediler. Menderes başka kaynak aradı. İngiltere’ye gitti. Bırak parayı suikast düzenlediler. Sonra Rusya’ya yöneldi. Ve film koptu. Bakın o günlerde neler olmuş.  
“CIA’in derhal harekete geçtiği, ziyareti önlemeye çalıştığı intibaı alındı. Aslında Washington, Moskova ziyaretinden hiç mi hiç hoşlanmamıştı. 1947’den beri Amerika’nın dümen suyuna girmiş olan bir ülkenin hükümeti ilk kez kendi başına bir hakarete tevessül ediyordu. Ayrıca Soğuk Savaş’ın henüz hızını kaybetmediği bir dönemde, NATO üyesi bir müttefikin Amerika’dan izin almadan Moskova ile diyalog kurmaya çalışması, NATO içinde ve hür dünyada siyasi dalgalanmalarına yol açacak nitelikle bir olaydı. Amerikalılar, Rıza Şah Pehlevi’yi uyardılar. Türkiye nereye gidiyordu? CENTO’nun (SSCB’ye karşı NATO’nun bir uzantısı olarak kurulan Bağdat Paktı) sonu mu yaklaşıyor? (Semih Günver, “Fatih Rüştü Zorlu” s. 133)
“CIA’ın 27 Mayıs hazırlıklarından haberdar olduğu halde bu darbe teşebbüsünü Menderes hükümetine bildirilmemiştir. Darbe kaçınılmazdır. Menderes’in günleri sayılıdır.” (Doğan Avcıoğlu, Türkiye’nin Düzeni 2, 774-5)  
Bugünkü darbe girişiminin tetikçileri belli ve tek tek tutuklanıyorlar ve en ağır cezalar verilecektir. Bu noktada 1960 ve sonrası gerçekleşen darbelerde kayda geçen şu gerçek de gözden kaçmamalıdır. Nedir o gerçek?
“Milli Birlikçilerden Kim Amerikancıydı?” başlığı altında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre Cemal Gürsel, Fahri Özdilek, Cemal Madanoğlu, Mucip Ataklı, Osman Köksal, Sami Küçük, Suphi Karaman, Ahmet Yıldız ve Suphi Gürsoytrak’ın Amerikan yanlısı olduğu belirtilmektedir. Öte yandan, 12 Mart ve 12 Eylül müdahalelerini yapan kadroların generalleri, raporda adları geçen 27 Mayısçı subaylar tarafından ordudan tasfiye edilmeyip terfi ettikleri subaylardır.” (Geniş bilgi ve ayrıntılar için bak. Erol Mütercimler Komplo Terorileri)Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2064025 µs