Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Ahmet Erimhan
Yeni Mesaj Gazetesi

Ahmet Erimhan
24 Temmuz 2016

Ne oldu, ne olacak ne olmalı Darbe günlüğünde an itibarı ile neredeyiz,  kim ne diyor? Hangi noktalar aydınlandı? Kör noktalar ve sorular neler? Kimler zanlı konumunda? Ne bekleniyor? İstifalar ve görevden almalar olacak mı? Boyutlar nerelere ulaşacak? 
15 Temmuz sonrası yazdığımız ilk yazı için kafası karışıklara bir ajanda sunmamız faydalı olabilir. Buyrun başlayalım:
1) Halkın muhteşem direnişine rağmen devlet nizamı diye bir şeyin kalmadığını her geçen dakika biraz daha anlıyoruz. Sistem kelimesinin en çok geçtiği Asker kağıttan bir kule ise diğer devlet departmanları acaba ne boyutta? 
2) Hükümet açık bir şekilde MİT’i suçluyor. Ama MİT Başkanının görevden alınmama sebebi gerçekten ne? Şimdilik bir güvenlik zafiyeti oluşturulmama gerekçesi bu koşullarda bir anlam taşımıyor. Anlaşılıyor ki MİT’in kendisi bir güvenlik zafiyetinin kaynağı. Öyleyse niye? Yeni bir darbe beklentisi varken üstelik MİT başkanı niye görevden alınmıyor?
3) Darbenin asker, istihbarat ve fetö boyutunu konuşuyoruz tamamda ya siyasi ayağı? Darbenin Başbakanı kim olacaktı mesela? Darbe içerden, bizzat hükümetin içinden, AKP’den destek görmemiş olabilir mi? Gördüğü kesin! Öyleyse bu isimler kimler? İntikam soğuk yenilen bir yemek midir? Darbe ile ortalığa dökülen eski Başbakanlar, Cumhurbaşkanları olağan şüpheliler midir? Eski Başbakanın Genelkurmay Başkanına yaptığı 2 saatlik geçmiş olsun ziyareti gözden herhalde kaçmamıştır. Eski Başbakan da bunu bilebilecek durumda olduğu halde bu ziyareti niçin yapmıştır?
4) Bülent  Arınç, “ben ahmağım” diyerek yırtabilecek mi? Manisa Savcısının nefesini ensesinde hissetmek… Cenab-ı Hak nelere kadir!
5) Hükümetin Genelkurmay Başkanına ve kuvvet komutanlarına güveniyor mu? Darbe haberini aldığı halde düğüne giden komutanlar, darbeye direnmeyenler veya direniyor gibi davrananlar var mı acaba yukarılarda? 
6) Genelkurmay Başbakanı ve Kuvvet komutanları şu saatten sonra görev yapabilirler mi? İstifa etmeyi düşünmüyorlar mı? İstifa etmek biraz da darbeye ortak olma anlamına geldiği için istifa ederler mi? Akın Öztürk’ü koruma modlu Genelkurmay açıklamasına Hükümet tepkisi elbette anlamlıdır.
7) Darbenin ABD bağlantısına dönük açıklamalar hâlâ yeterli rakıma ulaşmış gözükmüyor. Dahası Meydanlarda ABD aleyhine bir tek söz duymuş değiliz. Niye? Bu söylemin dışına çıkamayacak mıyız? Eğer böyle olacaksa kesinlikle havanda su dövüyoruz. Darbede, ötesi de sadece ve sadece günü kurtarır. Türkiye’nin geleceği ise bu şartlar da kesinlikle eskisinden çok daha tehlikededir. 
8) Fetullah Gülen son açıklaması ile gerçek yüzünü ortaya koymuştur. Dünün ağdalı cümleleri ile örgütüne ayrı, dışarıya ayrı, istihbaratına ayrı konuşan yüksek tansiyon hastası Fetullah Gülen ilk kez savaş yöneten komutan gibi konuşmuştur. Demek ki neymiş? Ağlamalar, tansiyon aletleri, havaya dönmeler bunların hepsi hava civaymış!
9) Rusya faktörü… darbe haberinin ardından yapılan açıklamaya bir bakın. Önce Rusya’nın sonra Amerika’nın açıklamalarına ve elbette saatlerine… Kimmiş stratejik ortak? Kimmiş dost? Kimmiş düşman!
10) Yeni bir toplumsal mutabakat ve restorasyon ihtiyacı kaçınılmaz bir şekilde önümüzde duruyor. Nasıl bir Din anlayışı? Soroslara muhtaç olmayan bir ekonomi mümkün mü? Vatandaş modelimiz ne olacak? Sağlık sistemi, Tarım, Eğitim ve aslında her şey? Her şeyimiz çöküyor. Fetö ve Fetö’nün arkasındaki güç bizi asıl buralardan vurdu. Gerçek darbe insanımıza, ahlakımıza, itikadımıza ve en son kurumlara yapıldı. Bunun altından kalkmadan, bu saldırıya cevap vermeden yediğimiz darbenin altından kalkamayız! Bunun için ilk şart çözümü olan herkese samimiyetle kucak açmaktan geçiyor. Çocuklarımız ve ülkemiz ve vatanımız için buna mecburuz! Şerden doğacak gerçek hayır herhalde budur!Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 24 Temmuz 2016 Ne oldu, ne olacak ne olmalı
  • 8 Şubat 2016 Ali yazar Veli bozar
  • 16 Eylül 2015 Yalan yalan üstüne
  • 28 Ekim 2014 Fransız bayrağı mı Alman patriotu mu?
  • 19 Ekim 2014 Kürt sorunu Nereye kadar? Ya da birliğimizi nasıl temin edeceğiz? (4)
  • 18 Ekim 2014 Kürt sorunu Nereye kadar? Ya da birliğimizi nasıl temin edeceğiz? (3)
  • 17 Ekim 2014 Kürt sorunu Nereye kadar? Ya da birliğimizi nasıl temin edeceğiz? (2)
  • 16 Ekim 2014 Kürt sorunu Nereye kadar? Ya da birliğimizi nasıl temin edeceğiz?
  • 11 Ekim 2014 Ana yolu çıkmaz sokak yapmak
  • 8 Ekim 2014 Bunlara kim dur diyecek?
  • 2 Eylül 2014 Tayyip Erdoğan Köşk'e niye çıktı (2)
  • 1 Eylül 2014 Tayyip Bey Köşk'e niye çıktı?
  • 25 Ağustos 2014 Davutoğlu O koltuğa niçin seçildi?
  • 15 Haziran 2014 Teşekkürler MEM, Teşekkürler BAŞ
  • 21 Mayıs 2014 Müeyyidesiz hukuk olur mu?
  • 17 Mayıs 2014 Vahşi kapitalizm mi? Merhamet dolu MEM mi?
  • 9 Mayıs 2014 MHP'nin Köşk adayı kim olacak?
  • 8 Mayıs 2014 Haşim Kılıç'ın açtığı caddeden yürümek
  • 29 Nisan 2014 Haşim Kılıç'ın açtığı caddeden yürümek
  • 23 Nisan 2014 Ah Bülent Vah Bülent

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2313190 µs