Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
25 Temmuz 2016

Darbe günü İstanbula gelen Barkey mi, Fuller mi?Malumunuz birileri can derdine, menfaat derdine, koltuk koruma derdine düştüğü şu günlerde bizler (Prof. Dr. Haydar Baş ve kadrosu) vatan derdine, millet derdine, iman derdine, birlik ve beraberliğimizi muhafaza derdine düştük. Düştük ki, bu derde düşmek iman gereğidir. 
Şifreli ve binlerce sorulu bir isyana tanık olduk ve Sayın Başbakan, ‘henüz tehlikenin’ geçmediğini ifade ediyor. (ki, doğrudur da) Günlerdir ekranlarda bu isyan için neden, niçin ve kim sorularına cevaplar tartışılıyor. 
FETÖ konusunda herkes hem fikir. Ama FETÖ tetikçi mi yoksa azmettirici mi, sorusunda maalesef insanımız yine yanlış yönlendiriliyor. Ekranlara çıkan akademisyen, yazar-çizer, emekli asker, polis, istihbaratçıların çoğu ABD lafzını ağızlarına alamıyorlar. Neden? İktidar ise büyük bir cesaret örneği göstererek, ‘bu işin arkasında ABD var’ dedi. Dedi ama bunun gerisini getirmek zorundadır. İşin garibi muhalefet, ABD adını hiç anmıyor. Neden?
Oysa isyan sabahı, Prof. Dr. Haydar Baş, ‘FETÖ’nün böyle bir gücü olmadığını, Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakandan asıl faile odaklanmaları gerektiğini’ vurgulamıştı.
Günler geçti ve çok ilginç bilgiler, detaylar ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri de Henri Barkey. Kim bu zevat? CIA’in, Türkiye ve Ortadoğu uzmanlarından, Lehigh Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde öğretim üyesi. 
Daha önemlisi ise ‘ılımlı İslam’ veya ‘dinlerarası diyalog’ projesinin istihbarat ve siyasi kanadından. Bu proje dahilinde Gülen ve Türkiye’deki cemaatlerle devamlı diyalogu olan bir isim. 
İşte bu kişi kanlı isyan gecesi İstanbul’daydı.  
“Henri Barkey darbe gecesi İstanbul Büyükada Splendid Palace'da konuktu. Niye acaba?" diye, soruyor ODATV’den Soner Yalçın. 
Türkiye gazetesinden Fuat Uğur ise 23 Temmuz tarihli yazısında Henri Barkey’in geldiği doğru. 15 Temmuz saat 10.24’te Atatürk Havalimanı polis kontrol noktasından geçti. Splendid Palace Oteli’nde kalıp kalmadığı meçhul. Çünkü otel görevlileriyle konuştuğumda bana, “Bu isimde otelimizde kimse kalmadı” diye cevap verdiler… Ve Henri Barkey 19 Temmuz sabahı saat 04.05’de Atatürk Havalimanından çıkış yapıyor.
Bu konu üzerinde medyayı biraz daha karıştırınca ortaya müthiş iddia ve bilgiler çıkıyor. En dikkat çekici olanı ise İstanbul’a asıl gelenin Henri Barkey değil Graham Fuller olduğu. Olabilir mi? Neden olmasın.  
Graham Fuller kim? Barkey gibi CIA şefi, ajanı, Ortadoğu ve Türkiye’deki yaprakları tek tek bilen bir isim. "İslam'sız Dünya", "Siyasal İslam'ın Geleceği", "Türkiye'nin Kürt Sorunu", "Türkiye ve Arap Baharı" gibi kitapların yazarı. Diğer taraftan FETÖ’nün hamisi.
İşte bu isim (Fuller) Huffington Post gazetesinden yayınlanan yazısında, Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin Gülen ile ilgisi olmadığını iddia ediyor. Ve “Erdoğan zaman içinde elde ettiği güce doymaz hale geldi. Son birkaç senedir partisinin biriktirdiği her şeyi yok ediyor. 
Peki, bunun sonu ne olacak? Erdoğan, hizmet'i yenilgiye uğrattı. Diğer taraftan ise kendi yok oluşunun tohumlarını ekiyor. Türkiye ise uluslararası arenada bir 'parya' (hor görülen) haline geliyor.” Diyerek yazısını bitiriyor. (Melahat Kemal TİMETÜRK (23.07.2016)
Bu ajan geçen yıl Los Angeles Times gazetesinde yayınlanan makalesinde ise Türkiye-ABD ilişkilerinin her geçen gün daha kötüye gittiğini iddia ederek şöyle diyordu: 
“Washington'un politikaları genel ve temel olarak birçok alanda Türkiye'nin dış politika çıkarlarına ters düşüyor.” Diyen Fuller bu çıkar tersliğinin hangi alanlarda olduğunu da söylüyor; “Kürtler, terör, İran, Suriye, Ermenistan, Rusya ve Filistin” parçaları yan yana getirirsek Fuller’in belirttiği bu 7 başlıkta Türkiye ilk olarak ABD’nin istediği şekilde bir duruş gösterdi ve hep kaybetti, kaybediyor. Terör, iç savaş, sıfır komşu, ekonomik iflas yanı başımızda.
Gördüğümüz kadarıyla Ermenistan ile ilişkiler durduruldu. Rusya ve İran’a yeni güven mektupları takdim edildi. Suriye’ye zeytin dalı uzatılıyor. Bundan kim rahatsız olabilir? 
Ve Türkiye’de bir isyan başlıyor. Milletimiz isyanı bastırıyor. Milletimiz böyle bir isyanın tekrar olmaması için aynı kararlılıkta meydanlardan ABD, AB ve NATO’ya da ‘ÜLKEMİZDEN DEFOL’ demesi lazımdır.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1813632 µs