Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
27 Temmuz 2016

Dinler Arası Diyalog kalkışması-1



3. bin yıl Vatikan için hayati bir öneme sahiptir. Daha doğrusu hedeftir. Nedir o hedef? Avrupa, Afrika, Amerika kıtalarından sonra Asya ve Türkiye’nin Hıristiyanlaştırılması ve böylece ‘Dünya Krallığının’ ilan edilmesi ve dünyaya hakim olma zamanıdır.
20. yüzyılın başında savaşlarla dünyayı ele geçirmeye çalışan Haçlı zihniyeti gerek 1. Dünya Savaşı ve gerekse Kurtuluş Savaşı yıllarında coğrafyamıza ve milletimize karşı top tüfek yanında kullandığı en yıkıcı, öldürücü silahlardan biri de din adına şöhret yapmış, kalabalıkları yönlendiren gerçekte ise Haçlı uşağı kişilerdi. M. Kemal, Haçlılar yanında bunlarla da mücadele etmiş, bertaraf etmişti ama bitirememişti. 
İşte Vatikan’a bağlı Müslüman görünümlü zihniyetin günümüzdeki en meşhur ismi F. Gülen’dir. Gülen, 20. Yüzyılın son çeyreğinde (70’li yıllar) ABD ve Vatikan tanışıp dün Said Nursi, İskilipli Atıf gibilerin sahiplendiği bu misyonu üstlenmiştir.
Yıllar yılı sevgi, şefkat, merhamet gibi kavramlarla, gözyaşlarıyla milletimizin güvenini kazanan bu zihniyet diğer taraftan planlı bir şekilde devletin eğitim, yargı, emniyet, asker ve diyanet kurumlarına adam yetiştirmiş ve yerleştirmişti. Bir yandan da ekonomik olarak gelişimini tamamlamış, siyasete iyice sızmış ve medyada gücünü ispatlamıştı bu zihniyet.
FETÖ, vakti gelmiş olacak ki, milenyuma (21. Yüz yıla) 2 kala (1998’de) Türk Milletinin imanına karşı kalkışma hareketini başlattı. Bu kalkışma bir küfür hareketiydi, bir şirk hareketiydi. 
Ne hazindir ki, milletin imanına karşı başlatılan bu isyana Prof. Dr. Haydar Baş dışında hiçbir ilim adamı, hiçbir siyasi hareket karşı çıkmamış, siyasilerden, medyadan, Diyanetten ve din adına ortalıkla don, şalvar gezenlerden hiçbir itiraz gelmemişti. Hatta ve hatta bugün FETÖ’ya lanet okuyanlar, o gün dua ediyor, fiilli olarak destek veriyorlardı. 
23 Temmuz 2016 tarihli yazısında Selim Kotil Bey bizzat tanık olarak o günleri şöyle anlatmıştı; “Daha FETO yurt dışına çıkmadan onun kasalarından Ali Açıl’a ikaz etmek için gönderildiğimizde biz, ona, Prof. Haydar Baş Bey’in vatan, millet, birlik ve beraberlik mesajlarını iletirken, yanlış yola girdiklerini söylerken o bize bir tek cümle etti.
Dedi ki; ‘geçen hafta bütün sivil toplum temsilcileri bu masa etrafında idi. Hepsine ciddi maddi destekte bulunuyorduk, bir tek siz yoktunuz.’
Sabri Terzi, Müslüm Karabacak, M. Emin Koç, Ahmet Erimhan, İbrahim Berk, Harın Kayacı ve diğer kıymetli büyüklerim yıllardır yazılarında, televizyonlardaki konuşmalarında o günlerde Prof. Dr. Haydar Baş tarafından hangi cemaatlere, hangi siyasilere, toplumun öne çıkan isimlerine gönderildiklerini, bu başlatılan şirk, küfür hareketine karşı bir ve beraber olma gerekliliğini vurguladıkları ama bu kişi ve zihniyetlerce ya sakallarının sorgulandığı, ya da siyasi ve ekonomik zarar görecekleri itirafıyla Sayın Baş’a destek vermeyeceklerini ifade ettiklerini açıkladılar. 
Oysa Haydar Baş destek istemiyordu. İmanınızı muhafaza edin, milletimizin imanını müdafaa edelim çağrısı yapıyordu. Bu muhafaza aynı zamanda devletimizin, milletimizin muhafazasıydı. Hepsi bu gerçeği biliyordu ama bilmezden geliyorlardı.    
Evet, FETÖ’nün İslam’a darbe girişiminin adı; ‘Dinler Arası Diyalog’tur.’ Dinler Arası Diyalog nedir sorusunun cevabını da aynen BOP nedir, sorusunun cevabı gibi bizzat sahipleri tarafından cevaplanmıştır. 
Dinler Arası Diyalog nedir?  
Bu sorunun 1964’te tarifi yapan Papa Jean Paul 1991’de aynı tarifi güncellemiştir; “Dinlerarası diyalog, Kilise’nin bütün insanları Kilise’ye döndürme amaçlı misyonunun bir parçasıdır. Bu misyon aslında Mesih’i ve İncil’i bilmeyenlere ve diğer dinlere mensup olanlara yöneliktir. Tanrı, Mesih vasıtasıyla bütün insanları kendine çağırmakta, vahyinin ve sevgisinin mükemmelliğini onlarla paylaşmak istemektedir.” (Jean Paul II. Redemptoris Missio Roma: 1991)
Aynı Papa 2000 yılına girerken yayınladığı mesajda da bu projenin inanç yanında siyasi hedefi de açık: “Birinci bin yılda Avrupa Hıristiyanlaştırıldı. İkinci bin yılda Amerika ve Afrika Hıristiyanlaştırıldı. Üçüncü bin yılda ise Asya’yı Hıristiyanlaştıralım.”
(Darbe açıklanıyor. Yarın)







Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler



  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2039803 µs