Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
30 Temmuz 2016

Amerika bunu hazmetmez ne yapmalıyız?Dünya coğrafyasındaki bütün isyan, darbe ve terör olaylarında illaki bir CIA (ABD) parmağı olduğunun bizzat ABD'li gazeteciler, siyasetçiler itiraf etmişlerdir. ABD'nin kurguladığı dünya çaplı entrikalardır, cinayetler Hollywood'un en çok beslendiği alanlardan biridir.
Cumhuriyet tarihi 3 darbe gördü. Hiç kimse bu darbelerin arkasında ABD yok, demedi. Tam aksine bu darbeler Amerikan destekli, fikrinde siyaset ve milletimiz hem fikir. Ama siyasilerin çaresizliği ve acizliği, milletimizin cahilliği yüzünden bugüne kadar ABD'ye karşı bir duruş gösteremedik.
ABD yanaşması bazı solcu ve dinci kalemler ısrarla başka hedefler göstermeye çalışsalar, 79 İran devrimi ile benzerlikler aramaya kalksalar da 15 Temmuz isyanın azmettiricisinin ABD olduğu bizzat iktidar tarafından açıklandı. Medya manşetlerinde Gülen ve ABD var. Milletimiz de zaten biliyor ve görüyor.  
Amma!  
Bildiğim kadarıyla ABD, adının geçtiği alenen hedef haline geldiği hiçbir olayda böylesine suskun ve aciz kalmadı. Şimdi suskun. Sıradan söylemlerle olayı geçiştirme peşinde. Ama Sayın Binali Yıldırım ve hükümet büyük bir cesaret örneği göstererek olayın üstüne gidiyor. Bakanlar, bu işin arkasında ABD var, derken Yıldırım, 'FETÖ'yü ya vereceksin, ya da vereceksin' diyor. 
Kısaca ABD karizmayı çizdirdi. Hassas nokta ise ABD, karizmayı bilerek mi çizdirdi yoksa bilmeyerek mi?
Malumunuz ABD'nin ruhu Yahudilerdir, siyonizmdir ve menfaatleri için kendi başkanlarını bile tek kalemde silerler. 11 Eylül saldırıları ortada. Bu mealde ülkemizde yaşanan kanlı 15 Temmuz sürecinin illaki bir bedeli olacaktır. 
Bu bedel ne olabilir, sorusunda ise iki şık ağır basıyor; Biri Alevi-Sünni çatışması. Diğeri Kürt-Türk çatışması. Etnik ve mezhepsel iki tehlikeye bir de ekonomik krizlerler eklenirse, bir ülke için en yıkıcı ortam oluşur. Bu darbe fragmanı ile bu yönde bir hesap yapılıyor gibime geliyor.  
Erdoğan ne yapmalı?
Sayın Erdoğan bir anda halk nazarında 14 yıllık siyasi, ekonomik ve güvenlik yanlışlarından temizlenmiş, bir masumiyet kazanmış durumda. Artık bütün faturalar FETÖ'ya kesiliyor. İşte bu ortamda Sayın Erdoğan ve hükümet gerekli siyasi, askeri ve ekonomik adımları atmazsa bu milletin, bu devletin istikbali ile oynayan kişi konumuna gelecektir. 
Bir kere dost ve düşman (tehlike) kavramlarını ve muhataplarını çok iyi görmek zorundadırlar. Mesela ABD! Erdoğan, ABD'yi tanıyor mu? Veya ne kadar tanıyor? En güçlü yanı veya en zayıf yanı nedir, biliyor mu? Bu soruyu aynı zamanda iktidar ve muhalefete de soruyorum; Biliyor musunuz? Emin olun bilmiyorlar.
ABD'nin en güçlü ve en zayıf yanı aynıdır. Ne midir? Cevabı Prof. Dr. Haydar Baş'tan alalım; Sayın Baş defalarca ABD'yi ayakta tutan parasıdır, dedi ve diyor. Yani ABD'nin en güçlü yanı 'dolar.' Peki, en zayıf yanı nedir? Cevap Haydar Baş'tan; "Doları bitirirseniz ABD biter." Yani ABD'nin en güçlü yanı aynı zamanda en zayıf yanıdır.
Doları nasıl bitireceğiz?
Cevap yine Sayın Baş'tan; "Her ülke senyoraj hakkı gereği basacağı kendi parasıyla ticaret yapacak." 
Bu kadar basit. Bu adımı Rusya attı. Çin attı. Hatta Sayın Erdoğan 3 yıl önce İran'a bu teklifi yaptı ama arkasında duramadı. Şimdi tam zamanı. BRİCS+T. Dünyanın nüfusunun yarısı bu toplulukta. Rusya, dost olmaya dünden hazır. Daha ne bekliyorsun!
Mezhepsel tehlikeyi 
nasıl atlatabiliriz?
Cevap yine Haydar Baş'ta. Sayın Baş, Tevhidin Merkezi Ehli Beyt'tir, ilahi hükmünü açıkladı. Yüzlerce Sünni kaynaktan bunu insanımızın önüne koydu. Tek Allah'a, Hz. Muhammed'e inanan herkes Müslüman'dır, kardeştir, dedi. 'Müslüman öldürmek kafir işidir' dedi. Bu söylemleri medya önünde söyleyin bakın tek bir fitnecinin, tek münafığının veya tek cübbelinin sesi çıkacak mı?
Türk-Kürt meselesi
Cevap yine Haydar Baş'ta. Sayın Baş'ın, millet kavramı tarifini inceleyin. Hacı Bektaşi Veli Hazretlerinin duruşunu anlatın. Atatürk'ün, Lozan'a gönderdiği cevabı anlatın. Raflardaki tarihi belgeleri ortaya koyun ve iman kardeşliğiyle yetinmeyen ve Kürt olduğunu veya Türk olduğunu iddia eden bölücüleri, 'Kürtlerin bir Türk boyu' olduğunu belgeleyerek susturun.
Ha susmuyorlar! Demek ki, o kişiler yaşamak istemiyor!      Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1808368 µs