Piyasalar

15 Haziran 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
4 Ağustos 2016

Botoks ve fondöten ile programcılık olmuyormuş Başlığı reyting için attım lütfen yanlış anlaşılmasın. Bizler, bireysel olarak kimsenin yediğine, içtiğine bakmayız. Fikrine ve zikrine bakarız. Ama toplumun önüne geçen insanların yedikleri, içtikleri, giydikleri bir milleti, bir medeniyeti zedeliyorsa, millette bir kimlik kaybına yol açıyorsa bunun içinde gerekli uyarılarımızı ilmi olarak yaparız.
Bugün medya sektöründe birinci hedef reytingdir. Tabi bu hedefle amaçlanan daha çok izlenerek veya satış yaparak halka doğruları aktarmak mı? Yoksa reyting rakamları üzerinden bol rakamlı reklam çekleri almak mı? İşte bu sorunun karşılığı net değil. 
Konuya dönersek: 
Ece Üner Hanım, Habertürk TV’de yayınlanan “Enine Boyuna” programının yapım ve sunucusu. Türkiye’nin gündem malumunuz FETÖ üzerine. Ece Hanım’da bu konuyu değerli konukları ile analiz ediyor. 
Konuklarından biri de mert insan, her ortamda doğruları dile getirebilme kabiliyetine sahip bir insan, fikri, zikri, ne olursa olsun, doğru olana doğru diyebilme kabiliyetinde olan bir insan olan Erol Mütercimler Beyefendi.   
Programın, FETÖ ile bugüne kadar kimler mücadele etti, bölümünde Sayın Mütercimler; “FETÖ örgütüyle mücadele edenler arasında Aziz Yıldırım ve bir ikinci isimde Bağımsız Türkiye Partisi Başkanı Haydar Baş var. Haydar Baş yıllardır kendini parçaladı. Ben, Haydar Baş’ı takip ettim. Atatürk üzerine vurgular yaptı. FETÖ ile inanılmaz mücadele ettiler. FETÖ ne yaptı? O grubu RTÜK’te ve ekonomide linç etmeye kalktı.”
Konu FETÖ ile mücadele ve Sayın Mütercimler yılların gerçeğini bir kez daha vurguluyor. Ama yılların sunucusu, reyting avcısı Ece Hanım, Sayın Baş nasıl bir mücadele etti? Veya en azından eğer bilmiyorsa! “bu mücadeleden niye kimsenin haberi yok” diye sormak yerine lakayt bir bakış ve dudak hareketiyle, Sayın Mütercimlerin sözünü keserek; “5.000 TL de maaş verecekti” dedi. Sayın Mütercimler cevabını verdi ama konu da kaynadı. 
Ece Hanım tepkiler üzerine twittırdan yanlış anlaşıldıysam özür dilerim, demiş. Sonuna da eklemiş; Niye büyütüyorsunuz, diye.
Medyada birçok popüler program yapım ve sunucuları var. Dün Ali Kırca ve M. Ali Birand’lar vardı. Bugün Uğur Dündar, Cüneyt Özdemir, Didem Hanım, Ece Hanım, Balçiçek Hanım, Ahmet Hakan, Fatih Altaylı gibi birçok isimler var.
İlginçtir! Bu isimlerin hepsi, ‘basın özgürlüğünden, fikir özgürlüğünden, her fikrin, görüşün dile getirilmesi taraftarı olduklarından’ bahsederler. Ama gerçek şu ki, kendileri bile özgür değiller.
Bakın! Bu isimler (ve diğerleri) programlarına hemen her kesimden siyasetçi, akademisyen, yazar-çizerleri hatta açıkça bölücülük yapan, PKK’yı savunan isimleri hatta ve hatta uluslararası fuhuş şebekeleriyle bağlantısı olduğu iddiasıyla yargılanan, hapis yatan isimleri programlarına konuk ederler. Müslümanların katline yönelik fetvalarını yayınlarlar, Türk- İslam tarihine iftiraların atılmasına fırsat tanırlar ama konu Prof. Dr. Haydar Baş oldu mu, ağızlarına kilit vururlar.
Bu kilidi kendileri mi vuruyor? Patronları mı vuruyor yoksa patronlarının patronları mı?
Eğer bu gazeteciler ve medya özgür olsaydı, Sayın Baş 2007 seçimlerinde dünyada bir ilk gerçekleştirerek seçim vaatlerini, noterden tasdik ettirmişti. Aynı tasdiki sonraki seçimlerde de güncelledi ama bu gazeteciler programlarında, “nasıl yani” diye bir soru dahi sormadı.
Prof. Dr. Haydar Baş, dünya literatürüne girmiş, ekonomi dalında Nobel’e aday gösterilmiş, 2008’de Obama’nın, Bush’un dile getirdiği bir projeye, ‘bu proje senin değil Haydar Baş’ındır’ dediği projeyi, 600’den fazla yerli ve yabancı bilim insanının inceleyip, onayladığı, birçok ülkenin hayata geçirdiği “Milli Ekonomi Modelini” ve modelin sahibini, bu özgürlükçü arkadaşlar merak edip, ‘nedir bu MEM, kimdir bu Haydar Baş” diye sormadılar.
Türk düşmanı, diye günlerce hakkında program yaptıkları Jirinovski gün geldi; “Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi. Nasıl yani, diye sormadı bu arkadaşlar. 
Prof. Dr. Haydar Baş’ın Rusya’ya davetini ve Rus Meclisinde konuşan 2. Yabancı kişi oluşunu merak etmediler, tek kelime, tek satır yer vermediler bu arkadaşlar.
Ama bu arkadaşlar nerede bir mikrofon görseler hemen demokrasi, özgürlük kahramanı kesiliyorlar. Kusura bakabilirsiniz! Sizler çok yüzlü insanlarsınız. Ama ekleyeyim; Bu çok yüzlülük sizin tercihiniz mi, patronlarınızın mı yoksa patronlarınızın patronlarının mı? İşte bu noktada emin değilim… Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2018113 µs