Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
20 Ağustos 2016

Milli Eğitim de Haydar Başa mecburFETÖ’nün sözde itirafçılarını izliyorsunuz. Kendilerini halk nazarında aklamak için bin bir takla atıyorlar ama Hak nazarında nasıl aklanacaklar, onu ben bilmem Rabbim bilir. Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak bunlara, bunlara her istediklerini verenlere hakkımı helal etmiyorum.

Konuya gelirsek! Bu zevatların aldanışlarına (!) mazeret gösterdiklerin konulardan biri de eğitim. Şöyle diyorlar;

“Osmanlıdan beri bu topraklarda hep atadan, dededen zengin olan, makam, rütbe sahibi olan kesimin çocukları en iyi okullarda okudu, en iyi eğitimi aldı ve babalarının yerine çocukları geçti. Fakir kesimin hiç bir zaman böyle bir şansı olamadı. Bu adaletsizlikti.

Biz bu adaletsizliği gidermek, fakir kesimin çocuklarını okutmak, kafası çalışan, zeki çocukların önünü açmak için milletten zekât, kurban, sadaka vs. toplayarak okullar, yurtlar açtık.”  

Tespit doğru. Bu taktiği kullanan yalnızca FETÖ’da değil. Osmanlı döneminde açılan Fransız ve Amerikan kolejleri özellikle kimsesiz çocukları hedef kitle seçerek mülkiye ve bankacılık alanlarında eğitip, devlet kademelerinde iş başına getirmiştir. Sonucu biliyorsunuz.

Lozan Antlaşması’yla birlikte gayri Müslim okullara tanınan imtiyazlar tamamen ortadan kalkmış ve bu okullar, Türk kanun ve yönetmeliklerine tabi kılınmıştır.

Bazı Fransız okullarının bu yönetmelik hükümlerine aykırı bir şekilde davranmaları Fransız okullarının kapatılmasını gerekli kılmıştır. Bu durum Fransa’nın Hükümeti’nin tepkisine yol açmıştır. Fransız elçisi ve papalık temsilcilerinin bu meseleye müdahale etmek istemeleri üzerine Türk Hükümeti bunu kendi iç sorunu kabul ederek görüşmeleri reddetmişti.

Bursa Amerikan Kız Koleji, bizzat Atatürk’ün emriyle kapatılmıştı. Gerekçe ise 4 kız öğrencinin, öğretmenlerinin telkini ve yönlendirmesi sonucu din değiştirip Hıristiyan olmalarıydı. 22 Ocak 1928`de Cumhuriyet Gazetesinde, ‘Şayan-ı hayret bir hadise: Bursa Amerikan Mektebinde kızlarımız tenassur mu (Hıristiyanlaşmak) ettiriliyor?` başlığıyla çıkan haberin üzerinden 10 gün geçmeden okul Atatürk’ün emriyle kapatılmıştı.

Ama sonraki yıllarda iktidara gelenler Atatürk’ün bu feraset ve cesaretini gösterememiştir. Şu an ülkemizde yerli ve yabancı birçok vakıf, kurum vs. kendi amaç ve ideolojileri için okullar açmış ve insan eğitmeye başlamışlardır. Bugün neredeyse “Milli Eğitim” özelleşmiştir.

Oysa eğitim her bireyin eşit olarak faydalanması gereken bir haktır. Bu hakkı bireye sunması gereken ise devlettir yani hükümetlerdir.

Prof. Dr. Haydar Baş yıllardır her alanda olduğu gibi eğitim alanında da ülkemizin götürüldüğü bu vahim noktaya dikkat çekerek Sosyal Devlet-Milli Devlet anlayışının gereği olarak eğitimin devlet tarafından bedava halkına sunulması gerekliliğini vurgulamıştır.

Tabi eğitimin devlet eliyle bedava deyince bazıları aynen milli paralarla ticareti dolar kurunun düşmesi gibi ‘efendim, zaten devlet eğitimden para almıyor, Türkiye’nin her tarafında aynı müfredat uygulanıyor’ şeklinde cevaplamaya kalkıyor.

Yani hem kendini kandırıyor, hem de milleti aldatıyor. Bu tip düşünenlere gidin, bakın çocukları en özel okullarda veya yurt dışında eğitim görür.

Eğitimini devlet eliyle bedava olması demek bugün en kaliteli eğitimi veren okulların bina, araş, gereç, öğretmen kadrosu gibi standardını, devlet okulların da yakalaması ve bu standardı Türkiye’nin her yöresinde vatandaşına sunması demektir.

Tabi eğitimin tek sorunun araç, gereç, eğitimci kadrosu vs. değildir. Asıl sorun eğitimin amaç ve hedefidir.

Prof. Dr. Haydar Baş işte bu noktada da hedef göstererek şöyle diyor;

“Eğitim bir milletin var oluşudur. Eğer bir millet kendi doneleri, kendi kültür yapısı, siyaset yapısı, medeniyet yapısıyla insanını kendi yararına, menfaatine kazanmazsa o milletin devlet olarak ayakta kalması asla mümkün olamaz…

Bir ülkede o, ülkenin, o milletin, o devletin kazanılmış insanı yoksa o milletin bir adım ileri gitmesi asla mümkün olamaz. 

Bizim uzun yıllardan beri yanlış yaptığımız nokta, kendi yararımıza vatandaşımızı kazanmadık… Yapılacak olan iş, insanımızı hem kendi yararına hem toplumun yararına kazanmaktır. Böyle bir model kişilik ortaya koymamız lazım.

Düşünebiliyor musunuz, bizim bir Türk beyefendisi modelimiz yok, bir Türk hanımefendisi modelimiz yok. Ne oluyor? Avrupa’ya gidiyor geliyor bakıyorsunuz olmuş Avrupalı. Amerika’ya gidiyor geliyor olmuş Amerikalı. Yazık günah değil mi? İnsanlık tarihinde bütün insanlara örnek olmuş bir milletin, bir delikanlı bir hanımefendi modeli yok. Böyle şey mi olur?”

İşte Milli Eğitim, işte Haydar Baş. Sen kaybettin. Çocuğun da mı kaybetsin?
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1543597 µs