Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
19 Eylül 2016

Eğitim gönül diliyle yapılmalıBu devlet, bu millet dün tarihe yön verirken bugün maddi, manevi, ekonomik, siyasi olarak bu vahim hale nasıl geldi gibi bir soru sorulsa ilk cevabım, bu ülkede yıllardır insan ihmal edildiği için, insan milli kimlik sahibi yetiştirilmediği için, insan ihmal edildiği için cevabını veririm. 

Oysa inancımızın temeli insandır, insan olabilmektir. Yüce Peygamberimiz (s.a.a) ve şerefli soyu Ehl-i Beyt imamları hayatlarını insan yetiştirme üzerine adeta vakfetmiştir ve başarmıştırlar.

Bu elekten geçen insanlar hem manevi olarak özgürlüğü doya doya yaşadıkları gibi hem de maddi ilimlerle (tıp, astronomi, matematik, sosyal bilimler, mimari gibi) insanlığa kapılar açmışlardır.

Tarihimizde hem manevi, hem dünyevi ilimlerde binlerce örnek isim vardır. Batının bugünkü teknolojik ve bilimsel gelişmesini temelinde bizim medeniyetimizin yetiştirdiği ilim ve bilim insanları vardır. Batı, bizim kültürümüzden aldıkları tezlerle, fikirlerle, bilgilerle bu gelişmeyi yakalamışlardır. Bizler ise maalesef aslımıza sahip çıkmadık, kuru kavgalar ile tarihimize utanılacak noktalar koyduk.

Bugün ise çok farklı bir dünya ile karşı karşıyayız. Her tarafımız kuşatılmış. Maddi ve manevi olarak kimlik kaybı yaşıyoruz. Adeta varoluş, yokoluş arasında sıkışıp kalmış vaziyetteyiz. Ama vahimdir ki, bu halimizin bile farkında değiliz.

İnsanların birbirlerine güvensiz, korku dolu hatta kin ile baktığı şu günlerde içimizden bir insan çıktı. Her liderin, insanımıza farklı kültürlerin yörüngelerini vaat ettiği bir ortamda 40 yıldır, “önce insan” diyen bir lider. Bütün fikir, söylem ve icraatlarını “insan” merkezli olarak fikriyata ve fiiliyata geçiren bir lider. Prof. Dr. Haydar Baş çıktı içimizden.

Sayın Baş’ın bu duruşunun kaynağı Kur’an ve Hz. Peygamber’dir. Sayın Baş, Rahmet-el lil-Alemin adlı eşsiz eserinde, Cuma Suresi 2. Ayeti (Kitapsız kimseler arasından, kendilerine ayetleri okuyan, onları arıtan, onlara Kitabı ve hikmeti öğreten bir Peygamber gönderen O’dur. Onlar, daha önce, şüphesiz apaçık bir sapıklık içinde idiler.) örnek göstererek, Hz. Peygamberin en önemli görevinin eğitim ve öğretim olduğunu ifade eder.

Sayın Baş devamında şöyle diyor; “Peygamberin hayatının en büyük bölümü, bu görevde harcanıyordu: Kitabı ve hikmeti öğretmek; nefs ve ruhları onlarla eğitmek…

Çünkü eğitim ve öğretim olmaksızın siyasî, sosyal, iktisadî, askerî ve ahlâkî… Hayatın hiçbir yanının iyi olmasına imkân yoktur.

Bir millet, yolunu gösterecek bir rehber olmayınca mutlaka sapıtır. İşlerinde düzensizlik hüküm sürer. O milletin her ferdi için ayrı istikamet, ayrı bir tutum ve görüş hâkim olur. Böyle bir toplumun veya ferdin başarı göstermesi mümkün değildir…”

Yine bir başka eserinde ise Sayın Baş şu tespiti yapıyordu; “Eğitim bir milletin var oluşudur. Eğer bir millet kendi doneleri, kendi kültür yapısı, siyaset yapısı, medeniyet yapısıyla insanını kendi yararına, menfaatine kazanmazsa o milletin devlet olarak ayakta kalması asla mümkün olamaz.”

Sadece Cumhuriyet tarihine baktığımızda birçok lider geldi geçti. Bu devlet, bu millet için faydalı icraatları olan liderlerde vardır.

Amma! Şu da bir gerçektir ki bu millete, Atatürk’ten sonra yol gösterecek çıkmadı. Eğitimde, bilimde hep taklitçiliğe kaçıldı. Teknoloji üretilecek yerde ithal edilme kolaycılığı yapıldı. Hele hele yer altı zenginliklerimiz devlet ve millet yararına kullanılmadığı gibi yabancılara peşkeş çekilmesi aklen izahı mümkün olamayan bir gerçektir.

Diğer yandan Haçlı zihniyetinin ekonomik sömürüsü yanında başlattığı kültür işgali daha vahim sonuçları bugün önümüze koydu.

Bugün yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Bütün evlatlarımıza ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum.

Ama sormak istiyorum; Hangi ölçülere göre eğitim verilecek, öğretim yapılacak ve eğitim-öğretimde hedef ne?

Bu soruların cevabı Sayı Baş’ın vurguladığı şu çerçevede gerçekleşmezse ve eğitim gönül dili ile yapılmazsa yarınlar, bugünden de karanlık olacaktır.

Sayın Baş ne diyordu?

“Eğitim bir milletin var oluşudur. Eğer bir millet kendi doneleri, kendi kültür yapısı, siyaset yapısı, medeniyet yapısıyla insanını kendi yararına, menfaatine kazanmazsa o milletin devlet olarak ayakta kalması asla mümkün olamaz.”

Başka?

“Akıl insana verilmiş bir araçtır. İnsan, gönüldür, gönül.”
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2033244 µs