Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
24 Eylül 2016

Liderlik vasıflarıKur’an’da ve Peygamberimizin söz ve uygulamalarında, Müminlerin-Müslümanların özelliklerini anlatan yüzlerce ayet, hadis ve uygulama vardır. Bu özellikler haliyle müminlerin önüne geçecek, liderlik yapacak kişiler içinde geçerlidir. Bu kişilerde artı özelliklerde olması yani sıradan bir müminden farklı, üstün hallerinin olması lazımdır ki, lider olabilsin.

Mesela zeka, akıl, ilim, sebep-sonuç ilişkisini görebilme, kabiliyet, adalet, dürüstlük, cesaret, sabır, tevazu, paylaşım, istişare gibi özelliklerin toplumun önüne geçen kişilerde daha hassas bir şekilde hayat bulması lazımdır.

Balık baştan kokar, kılavuzu karga olanın… gibi sözler tarihimizin eleğinden çıkmış, acı tecrübelerin anlatımlarıdır. Ama maalesef ki, ne inancımızdan ve ne de tarihimizden ders almamışız. Devlet ortada, millet ortada!

Biz yine lider, yönetici vasıfları nasıl olmalı, sorusunun cevabını bakalım ve bu sorunun cevabını Allah’ın emri, Peygamberimizin tebliğiyle Mümin-Müslümanlara halife, lider olarak atanan İmam Ali (a.s) Efendimizden alalım.

İmam Ali’nin, Mısır’a vali olarak atadığı Malik el-Eşter’e yazdığı emirnamesi tam bir ideal lider portresi anlatımıdır. O emirnamenin bir kısmında şöyle buyurur İmam Ali:

Kibirden sakın

“Allah’ın azametiyle boy ölçüşmeye; gücünü, O’nun yüce kuvvetine benzetmeye kalkışma. Çünkü Allah, her zorbayı ezip zelil eder; her kibirlenip büyüklük taslayanı alçaltır, küçük düşürür.”

Zulümden kaçın, insaflı ol

“Allah’a karşı insaflı ol; halka, ailenin seçkinlerine, kendilerine özel ilgi duyduğun emrindeki kimselere karşı insaflı davran. Böyle yapmazsan, ancak zulmetmiş olursun. Allah’ın kullarına zulmeden kimseye, kulların yanı sıra Allah da düşman olur… Allah’ın nimetini değiştiren, azabının çabuk gelmesine sebep olan şeyler içinde zulümden daha etkili bir şey yoktur. Allah, zulme ve işkenceye maruz kalanların feryadını duyar ve O, mazlumları gözetir.

Orta yolu tut,  adaleti gözet

“Senin için işlerin en sevimlisi hakta orta yolda olan, adalette en genel bulunan ve halkın hoşnutluğunu en çok toplayan iş olmalıdır. Çünkü genelin öfkesi, özelin rızayetini faydasız kılar; oysa genelin hoşnutluğuyla özelin öfkesi örtülüp giderilir…”

Vatanseverlere daha çok yakınlık göster

“Dinin direği olan, İslam cemaatini oluşturan, düşmanlara karşı duran, ümmetin çoğunluğu olan halkı daha çok sevmeli ve onlara daha fazla meyletmelisin…”

Fitnecilerden uzak dur

“Senden en uzak ve nezdinde en sevilmeyen kimse, halkın ayıplarını araştıranlar olsun…”

İnsanların ayıplarını ört

“İnsanların ayıpları vardır. Valiler (idareciler), bunları örtmeye en layık olan kimselerdir. Onların bilmediğin ayıplarını araştırmaya kalkışma. Sana düşen, gördüklerini temizlemendir. Bilmediklerin hakkında da Allah hükmeder. Halkın ayıplarını gücünün yettiğince ört ki Allah da, senin halktan gizli kalmasını istediğin ayıplarını örtsün.”

Cimri kişileri meclisine alma

“Cimri kişiyi meşveretine sokma ki, seni cömertlikten alıkoyar ve bir şeyler yapmaya çalıştığında da seni fakirlikle korkutur.”

Korkaklardan ve hırs sahibi olanlardan uzak dur

“Korkaklara da danışma; çünkü işlerini zayıflatır. Haris olanlara da danışma; onlar da sana zulümle tamahkârlığı güzel gösterir. Cimrilik, korkaklık ve hırs farklı huylardır ama Allah’a kötü zanda birleşirler.”

Yardımcılarını  dikkatli seç

“Vezirlerinin en kötüsü, senden önceki kötülere vezirlik edenler, suçlarına ortak olanlardır. Sana sırdaş olmasınlar; çünkü onlar, günahkârların yardımcıları, zalimlerin kardeşleridir.”

Temiz insanlarla yürü bu yolda

“Sen, bunların yerine görüşleri en az onlarınki kadar isabetli fakat onlar gibi günahkâr olmayan, zalime zulmünde, günah işleyene günahında yardımcı olmayan daha hayırlı kişiler bulabilirsin. Bunların yükü daha hafif, yardımları daha güzeldir. Besledikleri sevgi daha içten, başkalarıyla yakınlıkları, daha azdır. Yalnızken bunlarla bulun, meclislerinde de bunları bulundur.” (emirnamenin tamamını Prof. Dr. Haydar Baş’ın İmam Ali eserinde bulabilirsiniz)    

Peygamberimizin Hadisi ile bitirelim;

“O dönemde (ahir zaman) yalancı adam doğrulanacak, doğru adam yalanlanacak, hain adama güvenilecek, güvenilir adam hainlikle itham edilecek ve kamu işinde rüveybıda adam söz sahibi olacaktır.” Rüveybıda nedir? Sorusunu “Önemsiz, bilgisi kıt adam, diye cevapladı.” (Sünen-i İbn-i Mace).
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1522055 µs