Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
15 Ekim 2016

Neden sorgulamıyoruz?Teknoloji çağında yaşamamıza, bilgiye bir tıkla ulaşma imkanımız olmasına rağmen araştırmıyoruz, sorgulamıyoruz. Neden?

Teknoloji dedik. Her gün yeni bir buluş veya yani bir model ile tanışıyoruz. Hemen sorayım; teknoloji, insan için araç mıdır, amaç mıdır?

Kullandığımız için araçtır deriz hemen ama gerçek hiçte öyle değil. Bugün piyasaya çıkan ve çıkacak olan teknolojik ürünler, toplumun çok az bir kesimi için araç olabilir ama toplumun büyük kesimi için amaçtır.

Çünkü senin alım gücün yok ama nefsin istiyor. Ne yapıyorsun? Bir telefon almak için bir aylık alın terini veriyorsun. Bir araba almak için beş altı, on on beş yıllık alın terini ortaya koyuyorsun. Bir ev almak için 20 25 yıllık emeğini feda ediyorsun. Yani sen teknolojiyi kullanmak yerine, teknoloji seni kullanıyor. Ama neden?

İşte bu soruyu sorduğumuz ve cevabını ısrarla istediğimiz zaman teknoloji, bizi değil biz teknolojiyi kullanıyor olacağız.

Bu sorunun muhatabı kim? Kimlerden cevap isteyeceğiz?

El cevap; vekaletimizi verdiğimiz kimselerden. Yani seçtiğimiz, benim adıma ülkeyi yönet, en iyi şekilde yaşamam için planları, projeleri hayata geçir, ülkemin kaynaklarını benim hizmetime sun, dediğimiz kimselere soracağız bu soruyu. Ama bugüne kadar sormadınız.

Dört mevsimin yaşandığı, ırmakların gürül gürül aktığı, küçük ve büyük baş hayvanlar için adeta cennet olan bu topraklarda hayvancılık bitmek üzere. Etin canlısını da, cansızını da dışarıdan alıyoruz. Sütü dışarıdan alıyoruz, yağı, peyniri vs. dışarıdan alıyoruz. Neden?

Ya tarım! Taş at, ekin verir bu topraklar. Dünyanın pamuk ambarıydık ama şimdi dışarıdan pamuk alıyoruz. Dünyanın tahıl ambarıydık şimdi dışarıdan tahıl alıyoruz. Tütünü, şekerpancarını, ayçiçeğini vs. 134 kalem tarım ürününü dışarıdan alıyoruz. Saman ve ot aldık, ot. Neden?

Bu ülkede petrol hiç gündeme getirilmez, tartışılmaz. Oysa Karadeniz’in bir petrol denizi olduğunu, K. Kıbrıs ile ülkemiz arasında zengin petrol ve doğalgaz yatakları olduğunu, doğu ve güneydoğu bölgelerimizin petrol üzerinde yüzdüğünü batı söylüyor, geliyor, araştırıyor, çıkarıyor, götürüyor. Ama sen, fakirlikten çatlıyorsun. Neden?

Bor madeninde dünya birincisiymişiz. Haberin yok. Altın rezervlerinde dünya ikincisiymişsin, haberin yok. Toryum’da en zengin yataklar senin ülkendeymiş, haberin yok. Velhasıl ülkende 53 çeşit maden var, ham ederi 3 katrilyon dolar (o da Haçlıların hesabı) ve sen, eşine hediye almaktan mahrumsun. Çocuklarının isteklerini hep yarın, yarın diye meçhule erteliyorsun. Neden?

Çünkü sen, liderini seçemiyorsun. Evet, peşinden gittiğin, sahip çıktığı kişiler var. Ama seni, aileni, ülkeni huzura erdirecek plan ve projeleri hayata geçiremiyorlarsa sana ne fayda! 

Nedir bu takım tutar gibi parti ve lider tutma halin? Tuttuğun takım kötü gider, peş peşe mağlubiyetler alır hatta küme bile düşer. Sana zararı maç izlemek için verdiğin paralar ve zamandır. Bir de küfür ederken boğaz tellerinin zayıflaması.

Ama ya tuttuğun partin ve liderin, sana nasıl zarar verir biliyor musun? Bu sorunun cevabı için haline bak, imanına bak, ailene bak, ülkene bak, ülke komşularına bak.

Her şey gülistan, diyorsan sana diyecek lafım yok. Ama ülkende sosyal hayatta, iş hayatında, ekonomide, hukukta, siyasette, emniyette, dış politikada vs. sorun varsa bunun sebeplerini araştıracak, sorgulayacaksın. Sorgulamaya ise bu ülkedeki sorunları çöz, diye vekalet verdiğin lider ve partiler olacaktır.

İşte bu sorgulamayı yaptın mı hem sen, hem de ülken kurtulacak.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2266284 µs