Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
19 Ekim 2016

MHPde siyaset apneliğiUyku apnesini hepiniz duymuşsunuzdur. Belki birçoğunuzda da bu sorun vardır. Ben de Sıhhat TV’nin sağlık programından epeyce detaylarını öğrendim. Bir daha hatırlarsak! Apne; solunumun geçici olarak durması, uyku apnesi ise uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalık.

Uzmanlar yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kontrol edilemeyen şişmanlamayı bu rahatsızlığın göstergelerinden olabileceğini ifade ediyor.

Uzmanların özellikle vurguladığı ise bu rahatsızlığın (uyku apnesinin) tedavi edilmemesi durumunda 10-20 yıl içinde kalp hastalıkları da dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyorlar.

Sağlıktan siyasete geçersek, siyasette de çok “apne” geçiren partiler var. Özellikle bugünlerde MHP’de “apne” krizleri yoğunlaştı. Başladı demiyorum, yoğunlaştı diyorum. Çünkü Rahmetli Türkeş’ten sonra MHP’de bir siyaset mantığı göremedim. MHP, siyaset apnesi geçiriyor.

Rahşan hanımın sözlerine rağmen evet, dedikleri koalisyonu hatırlayın. Öcalan hakkındaki sözleri ile fiillerini yan yana getirin. Ortak oldukları hükümeti bir anda bozmalarını düşünün. Kemal Derviş’e teslimiyetlerini hatırlayın.  

Kamera önünde AKP iktidarlarına dedikleri ile Meclis’te kaldırdıkları elleri yan yana koyun. Cumhurbaşkanını halk seçsin, 2010 referandum süreci, Balyoz, Ergenekon, kasetler ve 2011 seçimlerini, 17-25 Aralık süreci, 7 Haziran, 1 Kasım seçimleri gibi Türkiye’nin en önemli gündemlerinde MHP’nin istikrarlı bir duruşunu göremezsiniz. Bu siyaset apneliğidir.

Hele kendi içindeki başkanlık tartışmaları ve Bahçeli’ye karşı dört adayın çıkmasıyla MHP’nin, apneleri kalp krizlerine dönüştü. Ama dışarıdan bir el, Bahçeli’ye iyi bir kalp masajı yapmış olacak ki, koltuğunu korudu.

Düşünsenize o süreçte mahkemenin biri ‘A’ diyor, diğeri ‘B’ diyor. Bir hafta sonra tekrar aynı kararlar. İstifalar vs. derken Devlet Bahçeli çok zorlandı. 15 Temmuz süreci bir anlamda Devlet Bahçeli’ye derin bir nefes aldırdı. Bu nefesle olsa gerek şimdi karşısına rakip olarak çıkan adayları ve destekleyenleri partiden tek tek ihraç ediyor.

Türkiye’deki küçük veya büyük her muhalif sese, yapılanmaya cevap veren Saray ve iktidar partisinden, MHP’deki bu çalkalanmalar konusunda ses çıkmıyor, yorum yapılmıyor. Çünkü yukarıda bir kaçını saydığım Türkiye için hayati gelişmelerden Devlet Bahçeli, iktidara destek olmuştu.

Haliyle iktidarın da, Devlet Bahçeli’ye karşı bir vefa borcu vardı ve o borcu, Bahçeli’nin koltuğunu sağlamlaştırma sürecinde ödedi.

Bu sefer Bahçeli borçlandı ve bunca hayati gündem arasında, açık iç savaş tehlikesi ve yaşanan bölgesel savaşı ve de AKP’nin, 7 Haziran’dan sonra ‘Biz, milletten başkanlık sisteminin cevabını aldık’ itirafına rağmen tuttu başkanlık tartışmasını başlattı. Daha neti, ‘seni başkan yapacağız’ dedi.

İşte bunun adı siyaset apneliğidir.

MHP’liler, bana kızabilir. Ama gerçek olan şu ki, Devlet Bahçeli, Saray ve iktidara borçlu. Bakın! Dün Erbakan’ın, bugün AKP’nin gözü kara kalemlerinden Abdurrahman Dilipak, 17 Ekim tarihinde köşesinde bunun itirafını yaptı;

“Bize hayır gibi gelen şeylerde şer, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir. Teşekkürler Akşener. Akşener’in MHP’de başlattığı partiyi ele geçirmeye yönelik “huruç” hareketi geri tepti. MHP bu olaydan sonra AK Parti’ye yaklaştı. Gelinen noktada MHP’deki kriptolar partiden ayrılamıyorlar ve parti de onları ihraç edemiyor… Aslında aynı durum AK Parti için de söz konusu. AK Parti’deki isimler ayrılmaya korkuyorlar. Çünkü dışarıda kalmaları halinde bu kendileri için bir felakete dönüşebilirdi. AK Parti’den ihraç edilirlerse bu parlamento ya da belediye meclislerindeki kritik dengeler açısından risk oluşturabilirdi…”

Şimdi anladınız mı siyaset apneliğini!
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1530783 µs