Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
21 Ekim 2016

Akan Müslüman kanında payımız var mı?Bu soru beni hep düşündürmüştür. Çünkü Allah Teâlâ, bir mü’mini öldürene gazap ediyor, lanetliyor ve ebedi cehennemde kalacaksın, diyor. 
“Kim bir mü’mini kasten öldürürse cezası, içinde ebedî olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.” (Nisa 93)
Ben, kimseyi öldürmediğimi biliyorum. Ama bu sefer de Peygamberimizin (s.a.a) şu hadisi aklıma geliyor; “Masum bir Müslüman’ın öldürülmesine yarım kelime katkı dahi sağlayan kimse, mahşerde Allah’ın huzuruna alnında, “Bunun ilahi rahmetten hiçbir nasibi yoktur” diye yazılı olarak getirilir.” (İbn Mace, Sünen, Diyat, 1).
Yarım kelime katkı! Bu yarım kelimenin kapsamı nedir? Bugün ülkemizde ve İslam coğrafyasında Müslümanlar her gün katlediliyor. Bu katliamlara, Müslümanların öldürülmesinde benim bir katkım var mıdır?
En basitinden, filan ülkede şu kadar kişi öldürüldü, haberini duyduğumda, ‘iyi olmuş, zaten onlar şucuydu, bucuydu’ diyor muyum? Veya bu İslam coğrafyasında başlatılan herhangi bir operasyona söz ile gönül ile destek veriyor muyum?
Bu sorulara kalbin evet, diyorsa yarım kelime değil kitaplar dolusu katkın vardır. Allah (c.c) bu akıbetten korusun. (Âmin)  
Bir başka Hadiste ise Efendimiz (s.a.a) cinayet işleyene, katili himaye edene lanet ediyor; “Kim bir cinayet işler veya caniyi himaye ederse, Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lâneti üzerine olsun!” (Ebû Dâvud, Diyât 11; Nesâî, Kasâme 8).
Efendim! Ben ne cinayet işledim ve ne de herhangi bir katili muhafaza ettim, destekledim, ne de ondan yana taraf oldum, diyen olabilir. Ama kurtuluş için yetmiyor bu. Neden mi?
“Ruhum kudret elinde olan Allah’a yemin olsun ki, ümmetimden zulmü ve batılı engellemeye takatleri olduğu halde geri durup, zalimlere yağcılık yapanlar, kabirlerinden maymunlar ve domuzlar suretinde diriltileceklerdir.” (Deylemî, Kenz’ul Ummal, 5605, 3/83; Suyutî, Durr’ul Mensur, 3/127).
Benim zulmü ve batılı engellemeye takatim var mı? Var. Hepimizin var. Ama benim maddi gücüm yok, siyasi bir yaptırımım yok, ilmim ancak 4 sure, bir Fatiha’yı ezbere okumak kadar, diyen de olabilir. Bu da mazeret değil. Neden?
“Allah’a ve ahiret gününe inanırlar, iyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirmeye çalışırlar, hayır işlerinde de birbirleriyle yarışırlar. İşte onlar iyi insanlardandır.” (Al-i İmran/114)
“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle buğz etsin (ki,) bu imanın en zayıf derecesidir.”  (Müslim, İman 78, Tirmizi, Fiten 11; Nesai, İman 17)
Ben, iyiliği emretme, kötülükten men etme gibi bir gücüm yok. Kalbimle buğz ediyorum. Daha fazlası gelmiyor elimden. Geliyor, geliyor, gelmek zorunda. Çünkü Allah ve Resulü emrediyor.
“De ki; Ben bu (peygamberliğimi tebliğime) karşılık, Ehl-i Beyt’ime sevgiden başka sizden hiçbir ücret (karşılık) istemiyorum.” (Şura 23)
“Kuşkusuz Ben, sizin aranızda çok değerli iki emanet bırakıyorum! Onların biri, diğerinden büyüktür. O, Allah’ın Kitabıdır. O gökle yer arasında olan Allah’ın ipidir. Ona sımsıkı sarılınız! Diğeri de Benim Ehl-i Beyt’imdir. Onlar kıyamette Kevser havuzunun başında yeniden Bana dönünceye kadar asla birbirlerinden ayrılmazlar. Onlara sarıldığınız sürece asla sapmazsınız!” (Tirmizi, Sünen, H. 2718, 3720; Ahmet, Müsned, H. 10707; Rudanî, Cem’ulfevâid, 1/43, H. 126)
“Benden sonra Ali, Allah’ın emri ile sizin veliniz ve imamınızdır. İmamet makamı ondan sonra da Allah ve Resulü ile görüşeceğiniz güne kadar O’nun evlatlarından olan Benim neslimin hakkıdır.”
Resûlullah’ın, Hz. Ali’nin hilafeti hakkındaki hutbesinin (Gadir Hum) bitmesinin hemen ardından, “Bugün sizin dininizi kemale erdirdim, size din olarak İslam’ı verdim.” (Maide, 3) ayeti nazil olmuştur. (Prof. Dr. Haydar Baş İmam Ali eseri sh. 361)
“Ey inananlar! Allah’tan korkun, doğrularla beraber olun.” (Tevbe 119) Bu ayet hakkında İmam Muhammed Bakır şöyle diyor: “Yani Al-i Muhammed ile birlikte olun.”
İmam Cafer-i Sadık “Topluca Allah’ın ipine yapışın” (Ali İmran 103) ayetiyle ilgili olarak “Allah’ın ipi biziz” buyurmaktadır. (aynı eser sh.21)
Resûlullah (sav) buyurdu ki; “Ey Ali! Sen olmasaydın Benden sonra mü’minler tanınmazdı.”, “Benden sonra ümmetimin en çok ilim sahibi olanı Ali’dir.”, “Ali, Benim ilmimin kapısıdır.” (Aynı eser sh. 46-47)
Ne yapacakmışız? 
Kuran ve Ehl-i Beyt’e sarılacağız, bu yoldaki insanlar ile beraber olacağız. Böylece iyilerin yanında, kötülerin karşısında olmuş olacağız. Batılın karşısında, Hakk’ın yanında yer almış olacağız.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1535256 µs