Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
3 Kasım 2016

Bütün mesele insan olmakSolcu bir arkadaş ile sohbet ediyoruz. Kapitalizm karşıtı söylemleri isabetli. Emperyalistlerin yüzyıllardır dünyanın kanını emdiğini, içtiğini vurguluyor. Ülkemiz siyasetinden sonra konu insanımıza geldi.

İnsanımızın bu kadar devlet ve millet aleyhine olan bir siyasete göz yummasına, ses çıkarmamasına isyan ediyor. Artı, milletimizin büyük bir ahlak çöküntüsü içinde olduğunu, bunun temel sebebinin cahillik olduğunu ifade ediyor.

Çok doğru. Peki, insanımız bu çöküntüden kurtulması, gerçekleri görmesi için ne yapmalı, diye sordum. Cevap; çok okumalıyız.

“Biliyorsun! Bugün toplumun önünde olan insanların hepsi okumuş kişiler. Tamam, okuyalım da, ne okumalıyız? Demek ki, ahlak için gerçekleri anlamak için okumak yetmiyor.

Sonra ahlak kavramı kişi, toplum ve inançlara göre değişir. Senin veya benim ahlaksızlık olarak kabul ettiğim bir şeyi, bir başkası çok normal hatta medeniyet olarak kabul edebilir. Ahlaktaki temel ölçü ne olmalı? Biz ne olmalıyız ki, hem ahlaken, hem ilmen gözümüz ve gönlümüz açılsın?” diye sordum.

Tabi alan geniş olduğu için uzun paslarla top çevirmeye kalktı arkadaş. Aynı soruyu bana sordu; ne olmalıyız?

İnsan olmalıyız, dedim. Biraz da kızarak, ‘nasıl yani’ dedi. Beşer ile insan arasındaki farkı kısaca anlatarak, nasıl insan yani nasıl kul olabileceğimizi Prof. Dr. Haydar Baş Hocamın anlattıklarından anlayabildiğim kadar anlattım.

İlk olarak evet, okuyalım ama neyi okuyalım, sorusuna cevap ile başlayalım. Bugün herkes okuyor. Artı, okumasa bile bilgiye ulaşmak günümüzde çok kolay. Ama toplumlardaki yozlaşma giderek artıyor. Bizler neyi okumuyoruz ki, bildiklerimiz bizi kurtarmak yerine daha da kötüye götürüyor?

 Sayın Baş’ın bu noktadaki görüşlerini eserlerinden direkt olarak sizler ile paylaşmak istiyorum. Yalnız bir itirafta bulunayım; bu kardeşime anlattığım ve sizler ile paylaşacağım bu gerçeklerin aslında ilk muhatabı nefsimdir yani kendime anlattım, anlatmaya çalışıyorum.

Prof. Dr. Haydar Baş şöyle diyor:

“İnsanın yaratılışının sebebi Allah’ı (c.c) bilmek, bulmak ve tanımaktır. Nitekim ilk ayette, “Seni yaratan rabbinin adıyla oku.”(Alak 1) buyrulmaktadır.

“Rab” kelimesi terbiye eden demek olduğuna göre; görmek, işitmek, koklamak ve hissetmeyi sağlayan organların, bu vazifeyi kusursuz yapmalarının hikmeti Allah’ın (c.c) onlara verdiği terbiyedendir.

Aklın, beynin, kalbin çalışmalarının noksansız ve kusursuz olmaları da Allah’ın (c.c) koyduğu esasa kesinlikle itaatlerini ifade etmektedir. Böylece insanın maddi ve manevi bünyesine bu kabiliyeti verenin, yani ‘Rabbin’ adıyla denmesinin hikmeti, Allah’ın (c.c) sanatını düşünerek bizi, kendi zatını tanımaya davet etmesidir…” (cilt 1- sh:81)

“İşte ilk inen ayetlerin manası; “Bu kabiliyetleri o dile, o kulağa, o göze veren, bu dengeyi kuran, bu iradeyi devam ettiren Allah’ın adı ile oku Muhammedim.”

Bazıları burada okumayı öne çıkarıyor… Esas olan o değil. Allah (c.c), kendisini tanıtmak istiyor. Eşyayı tanıtmaktan maksat, Allah’ı (c.c) tanımaktır. Onun için hakiki âlim Allah’ı (c.c) tanıyandır. İlim, Hakkı bilme mantığı, mantalitesi üzerine tekâmül ederse, o ilimden herkes feyizlenir, istifade eder. Böyle olmazsa o ilim zillet olur…

Allah’ı (c.c) bilmek önemli olan. Allah’ı (c.c) bilirsen bu okumanın kıymeti var. En mübarek ilim mana ilmi, tevhit ilmi, Hakk’ı bilme ilmidir. Allah’ı (c.c) tanıma, Allah’ı anlama ilmidir…

İşte her varlıkta Allah’ı (c.c) görmek; Hakk’ı okumaktır. O kalbin sahibi olan insan huzur, sürur içerisindedir. Kalbi mutmaindir. Niye? Nereden geldiğini anlamış, bilmiş de ondan. Kalbi çok mutludur…”  (Yaşayan Kuran; Sünnet sh:100-01)

(devam edeceğiz)…
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1541859 µs