Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Ali Nezir
Yeni Mesaj Gazetesi

Ali Nezir
7 Kasım 2016

Kerbelanın işgaliNecd bölgesindeki Vehhabiler 1800 yılından itibaren güçlenmeye başlayarak Mekke’yi sıkıştırmaya başlamışlar, Taif’i ele geçirmişlerdi.

1802 yılında Vehhabiler tarafından on muharrem günü Kerbela işgal edilmiş ve işgal esnasında bazı kaynaklarda 2 bin, bazı kaynaklarda ise 10 bin Şii Müslüman’ın katledildiği bildirilmiştir. Vehhabiler, İmam Hüseyin’in (a.s.) kabrini yakıp yıkmışlardı.

Vehhabiler, yalnız Şiilere saldırmamışlar, hemen ardından boş durmayıp Sünni Arapların yaşadığı, Mekke’yi 1803 yılında işgal etmişlerdi. Ne bir türbe ne de bir mezar taşı bırakmayan Vehhabiler başta Hz. Hatice annemizin evi olmak üzere sahabeden ileri gelenlere ait oldukları bilinen hatıra olarak korunan evleri bile yıkmışlardı.

Medine’yi 1805 yılında ele geçiren Vehhabiler başta Baki kabristanı olmak üzere şehirdeki türbeleri ve mezar taşlarını yıktılar. Peygamber Efendimizin (s.a.a.) türbesindeki süslemeler tahrif edilip, değerli eşyaları gasp ettiler.

Vehhabilerin bu işgalleri neticesinde Osmanlı Sultanı II. Mahmud, Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’ya Vehhabilere karşı harekete geçmesini emretti. 1812 yılında Mekke ve Medine ancak geri alınabilmişti. Vehhabilerin merkezi Riyad’ın hemen yanı başındaki Der’iyye 1818 yılında ele geçirilebilmiş, Abdullah b. Suud ve yakın çevresi ilk başta Mısır’a oradan da deniz yolu ile İstanbul’a getirilmiş idam cezası ile cezalandırılmışlardı. Şimdiki Suud kralının büyük dedesi İstanbul’da 1820 yılında idam edilmiştir.

Gelelim Muhammed b. Abdulvahhab’a (m. 1703-1792). Aslen nereli ve kimlerden olduğu belli olan fakat bazı kaynaklarda ilim tedrisatı için Şam’ı, Bağdat’ı, Basra’yı dolaştığı, bazılarında ise maddi imkansızlıklardan dolayı, yalnız necd bölgesinde yaşadığı söylenen ilginç kişi.

Muhammed b. Abdulvahhab 42 yaşına kadar evlenmemiş ve Suud kabilesinin yaşadığı Der’iye bölgesine gelerek bu kabile reisinin kız kardeşini alarak onlara enişte olmuştur. Şu anda dahi resmi olarak Suudi Arabistan devletinin resmi kurucusu olarak kabul edilen Abdulvehhab, ölene kadar bu kabilenin reisi olmuş, dini liderliği ise Suudi Arabistan devletinin devamına kadar sürecektir. 

Abdulvehhabın fikirleri İngilizlerin işgal ettiği Müslüman sömürgelerde yayılmış olup bunun dışında kalan bölgelerde besleye bildikleri kişiler dışında bir taraftar bulamamıştır.

Tarihte İngilizlerin Suud Ailesine, kabilesine gösterdiği destek takdire şayandır. İngilizler bu destek uğruna Hicaz Emiri Şerif Hüseyin’i bile harcamışlardır.

Abdulvehhab ile ilgili gerekli bilgileri öğrenmek isteyenlerin, çok değerli Üstadımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in kaleme aldığı Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler adlı eserin 127. sayfasından 137. sayfasına kadar okumaları yeterli olacaktır. 

Vehhabiler’in Kerbela’dan Necef’e, İmam Ali (a.s.) türbesini yıkmaya giderken çölde karşılaştıkları bazı tabiatüstü olaylardan korkarak döndükleri yazılıdır.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Vatan ve Bağımsızlık
  • 25 Eylül 2017 Peygamberin evladını katledenler
  • 24 Eylül 2017 Kerbelanın tarihinde gördüğü işgaller
  • 23 Eylül 2017 Ah Kerbel
  • 22 Eylül 2017 Muharremiyeler ve makteller
  • 21 Eylül 2017 Muharrem ayı
  • 10 Eylül 2017 Gadir-i Hum ve hilafet
  • 26 Ağustos 2017 Yaşamak ve yaşatmak
  • 21 Ağustos 2017 Peygambere yakınlıkta sahabe ve bizler!
  • 17 Ağustos 2017 Deprem
  • 14 Ağustos 2017 Müslümana bahşedilen?
  • 7 Ağustos 2017 Osmanlıların Yahudi siyaseti!
  • 24 Temmuz 2017 Yaşamak, ama kim ile!
  • 17 Temmuz 2017 Zalimler hidayete eremez
  • 10 Temmuz 2017 Gıybet!
  • 9 Temmuz 2017 Ahlak ve Hucurat suresi
  • 3 Temmuz 2017 Fethetmek
  • 24 Haziran 2017 Nasb
  • 5 Haziran 2017 Hilalin görülmesi, hicri takvim ve Atatürk
  • 29 Mayıs 2017 Güzel!

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1781273 µs