Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
9 Kasım 2016

Sen, Hz. Ebu Talibe laf edecek adam mısın? -1-Başlıktaki sorumun muhatabını üç bölümlük yazımın sonunda açıklayacağım. Bu cevabı anlamak için Hz. Ebu Talib’i tanımamız lazım.

Yüz yıllardır Sünni dünya, ‘Ebu Talib iman etmedi’ fitnesine inandırıldı. Yüz yılların fitnesini durduran, bizleri bu fitneye düşmekten kurtaran da yine Prof. Dr. Haydar Baş oldu.

Ebu Talib Hazretlerine atılan iftiranın iki boyutu vardı. Birisi siyasi, diğeri itikadı. Siyasi ayağında Sakife anlayışı ve bu anlayışın Emevilerce saltanata dönüşmesi. İtikadî anlamda ise Ehl-i Beyt’in seçilmişliği ve özellikle İngiliz menşeli tarikatların bu seçilmişliğe karşı oluşturdukları fitne ve küfür mantığı, diyebiliriz.

Şimdi Sünni diye geçinen ama Hz. Peygamberin sünneti ile alakası olmayan bu mantığı, Hz. Ebu Talib hakkında kendilerince tevil edip, delil diye ortaya koydukları ayet ve hadisleri inceleyelim:

1- Bu kitaplarda, Peygamberimiz, amcasının iman etmesi için çok dua ettiği ve Allah Teâlâ’nın da, “Sen sevdiklerini hidayete erdiremezsin.”(Kasas 56) ayetini Peygamberimizi uyarmak için indirdiği iddia ediliyor. 

2- Bir başka örnek ise Peygamberimize, “Ebu Talib’e bir yararın dokundu mu? Çünkü o, seni koruyor ve inanmayanlarla mücadele ediyordu.” diye, sormuşlar. Peygamberimiz; “Evet, dokundu. O, şimdi cehennemde topuklarına kadar ateşten bir çukurun içindedir. Şefaatim olmasa, cehennemin en derin çukurunda olurdu.” demiş (!)

3- Bir başka örnek ise Peygamberimizin ölüm döşeğindeki Ebu Talib’e “Lailahe illallah de, Allah’ın yanında sana tanıklık yapayım.” demesi ve orada bulunan Ebu Cehil ile Ebu Ümeyye oğlu Abdullah’ın, “Abdülmüttalib’in dinine yüz mü çevireceksin?” diye Ebu Talib’e baskı yapmaları ve Ebu Talib’in, “Ben, Abdulmuttalip’in dini üzerineyim.” demesi. Bunun üzerine Peygamberimiz, “Allah’a and olsun ki senin için Allah’tan af dilemeyeceğim.” demiş (!) ve tam bu sırada Ebu Talib ile ilgili şu ayet inmiş (!) “Cehennem ehli oldukları belli olduktan sonra akraba dahi olsalar Allah’a şirk koşanlar için af dilemek ne Peygamber’e ne de inananlara yaraşır.” (Tövbe 113) iddiası.

Aynı konuda Ebu Talib son nefesini vermek üzereyken yanında kardeşi Abbas, yatağının başucunda, Peygamberimiz ise ayakucunda duruyordu. (Abbas henüz iman etmemişti.)

Peygamberimiz, amcasının iman etmeden gideceği endişesiyle çok üzgün bir haldeydi. Tam o sırada Ebu Talib vefat etti ve Abbas, “Ey Muhammed, amcan şahadet getirdi” dedi. Peygamberimiz, “ben, duymadım” buyurdu.

Sünni âlimlerin, Abbas henüz Müslüman olmadığı için haliyle şahitliği kabul edilemez. Artı Ebu Talib şahadet getirseydi, Peygamberimiz illa ki duyardı, diye vahiyden, akıldan, mantıktan uzak fitnelerdir. Ama dediğim gibi yüz yıllardır bu fitneleri okuduk, dinledik.

Aman Allah’ım! Nasıl bir girdaba, nasıl bir inkâra, nasıl bir iftiraya inanmışız. Prof. Dr. Haydar Baş olmasaydı bu inkâr ve iftira çukurunda helak olup, gidecektik. İyi ki varsın Hocam. Ömrüne bereket Hocam. 

Şimdi Prof. Dr. Haydar Baş’ın İmam Ali eserinden bu fitnelere cevap verelim ve fitneyi söndürelim:

1- İftiraya cevap: “Sen sevdiklerini hidayete erdiremezsin.”(Kasas 56) ayeti, Medeni döneminde, Peygamberimizin öbür âleme rıhletine yakın bir zamanda Müslümanlardan bazılarının akrabalarının da iman etmesi için Peygamberimizden dua istemeleri üzerine nazil olmuştur. 

2. iftiraya cevap: Hz. Peygamber’in, Ebu Talib’e faydası dokunduğu, ona şefaat ettiğini yazanlar, yine Peygamberimizin dilinden ‘şefaatin, müminler için olduğunu, kâfirler için şefaat olmayacağını’ (Sahih-i Buhari, c.5, s.130. el-Hüccet ala’z Zahib, s.82-85.  el Gadir, c.8, s.23.  Targib ve Terhib, c.4, s.437) rivayet etmişlerdir.

 3- Abdulmuttalib’in putlara tapmadığını, Hanif dini (Hz. İbrahim’in itikadı) üzere olduğunu yine bu Sünni kaynaklar yazıyordu. Delil olarak koydukları Tövbe 113’ncü ayet de Hicretin 9. yılında inmiş. Yani Ebu Talib’in vefatından tam 12 yıl sonra.

Görüldüğü üzere Ebu Talib’e büyük bir iftira atılmış. Peki, Ebu Talip iman etti mi? Ettiyse neden bu iftiralara maruz kaldı? Yarın…
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2048460 µs