Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
15 Kasım 2016

Gençleri suçluyorsun ama azmettirici sensinBugün anneler ve babalar gençlerden şikâyetçi. Siyasetçiler de gençlerden şikâyetçi. Öğretmenler de gençlerden şikâyetçi. Toplum da gençlerden şikâyetçi. Sokaklar da gençlerden şikâyetçi. Yani genç nesilden hemen herkes şikâyetçi.

Ama gerçek olan bu gençlerin babası da, annesi de biziz. İnsan hiç evladından şikâyet eder mi? Eder. Peki, biz ne yaptık veya neleri yapmadık da şimdi evlatlarımızda şikâyetçiyiz? (Düşünme süresi sınırsız)

Maalesef kimliksiz bir gençlik ortaya çıktı. Öğrencilere bakıyorum acaba biz mi yanlış öğrenciydik, yoksa çocuklarımız mı öğrenciliği yanlış anlamış, diyorum. Üniversite öğrencilerini görünce zaten kendimi bir başka memlekette hissediyorum.

Sokaklar da aynı. Örtülüsü de, saçı açığı da, erkeği de vs. hep aynı. Kimisi örtüyü tarz yapmış, kimisi pantolonunu paramparça ettirmiş, kimisi kadın formatına girmiş, kimisi parfüm deposunda yıkanmış vs. Hele diyalogları hiç sormayın!

Ama gerçek olan bu gençler bizim evlatlarımız. Hani saçımı süpürge ettim, hayatımı senin için çalışarak geçirdim, dediğimiz çocuklar bunlar. Bu çocuklar bu hale nasıl geldi? Bu süreçte başta anne-babalar olmak üzere etkili ve yetkili kurumlar ne yapıyordu? 

Böyle bir gençliğin ortaya çıkmasında ben üç kurumu direkt sorumlu olarak görüyorum: Aile, siyaset ve eğitim.

Siyaset ve eğitimin hiç milli olma hedefi olmadığı için plan ve uygulamaları da bu milletin genleriyle çatıştı. Haçlı batının isteği daha doğrusu planları da bu yöndeydi. Yani Avrupa istedi, bizimkiler de çağdaşlık, diye gençliğimizi onların standartlarına uydurdu.

Ya aile! Terbiye, kavramı sözlüklere hapsedildi. Kapitalizme esir edilmiş ve hayatta kalmak için çalışmak zorunda kalan anne ve babalar haliyle çocuklarını ihmal ettiler. Yani çocuklarına yeterince zaman ayıramadılar. Haliyle o aile bağı gevşedi, anne-baba sıcaklığı hissedilmez oldu. Yani terbiye kurumu çöktü. Oysa terbiye, mükemmel insan profilinin temelidir.

Prof. Dr. Haydar Baş, terbiye konusunda şöyle der; “Terbiyede taklit esastır. Yani siz, çocuğun mantığına hitap ederek, ona anlatarak onu adam edemezsiniz. Akşama kadar konuş, konuş bir şey elde edemezsin. Ona bir mesele anlatırsın ama o çocuğu istediğin noktaya taşıyamazsın. O bir haldir, davranış biçimidir. İşte onu ortaya koyacaksın…” (Hikmetin Sırları sh: 288)

Tabi hemen aklımıza, ‘terbiyede taklit esas ama kim, hangi mantık esas alınmalı ki, o mantık ve kişi ilk önce anne-babalar tarafından taklit edilsin ve bu taklit çocuklara örnek (terbiye) olsun?

Tabi bunun cevabı tektir, nettir; Hz. Peygamber ve Ehl-i Beyt’i ve de bu anlayışı günümüze taşıyan hakiki Allah dostlarıdır.

“Bir ülkede o ülkenin, o milletin, o devletin kazanılmış insanı yoksa o milletin bir adım ileri gitmesi asla mümkün olamaz. Bizim uzun yıllardan beri yanlış yaptığımız nokta, kendi yararımıza vatandaşımızı kazanmadık…

Düşünebiliyor musunuz, bizim bir Türk beyefendisi modelimiz yok, bir Türk hanımefendisi modelimiz yok. Ne oluyor? Avrupa’ya gidiyor, geliyor bakıyorsunuz olmuş Avrupalı. Amerika’ya gidiyor geliyor olmuş Amerikalı. Yazık günah değil mi?

İnsanlık tarihinde bütün insanlara örnek olmuş bir milletin, bir delikanlı bir hanımefendi modeli yok. Böyle şey mi olur? Geçmişimiz de bu yok mu? Var. İşte Hoca Ahmet Yeseviler, Ahi Evranlar, Mevlanalar, Yunuslar, Hacı Bektaş-ı Veliler...

Onlar bu potansiyeli yoğurmuş ve bir medeniyet kimliği oluşturmuşlardır. Bakın onlarda merhamet var, şefkat var, adalet var, hürmet var, saygı var, iffet var, bir model bu, hanımefendi modeli. Erkeğe bakıyorsun düşenin elinden tutuyor, yardım ediyor, insanlara yukarıdan bakmıyor adil bir insan. Bugün toplumun buna ihtiyacı var. İşte bizim eğitimimizin temel anlayışı bu olacak.” (Prof. Dr. Haydar Baş Yeni Mesaj Gazetesi 25-03-2011)

Tablo hiç iyi değil ama çaresizde değiliz. Çünkü O var. Prof. Dr. Haydar Baş var.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2031566 µs