Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
22 Kasım 2016

İman ve insanÜlke gündeminin sapıklaştığı şu günlerde bugün ben, sizlerle Prof. Dr. Haydar Baş hocamın sohbet ve eserlerinden gönüllere şifa olan şu değerlendirmelerini paylaşmak istiyorum. Sizlerden şunu istirham ediyorum, gündeme, bu gündemi oluşturanlara ve yorumlayanlara bakıp sakın ha! İslam’ı yargılamaya kalkmayın. İmanınızdan olursunuz.

“Kulluk öyle bir iddia ki, bu iddianın sahibi şunu der; “Bu âlemin Hakim-i Mutlak’ı olan bir tek Yaratıcısı var. Benim sevdam O’nadır, benim korkum O’ndandır. Benim rızkım O’ndandır. Benim güzelliğim O’ndandır. Benim her şeyim O’ndandır…

İşte bu iddia ile Allah’a bağlanmanın adıdır kulluk. Kulluktaki nükte insanın, sahibine olan teslimiyetidir.

Kulluk itaattir, Allah’a teslimiyettir. Allah’a kullukta ısrar ederseniz adına “marifetullah” denen Allah’a olan bilginiz artar. O’nunla iletişim kurarsınız. Bu iletişim tabii ki ibadetle olacaktır. Mesela Namaz. “Namaz dinin direğidir.” Namaz kılmadan Allah’la irtibatınız hiç mümkün değildir.

Bir kul haram ile karşı karşıya geldiğinde, Allah’ın rızasını kazanma istikametinde nefsine hakim olup o haramdan sakınırsa ibadet yapmış oluyor. Nasıl “namaz kılınız”, “oruç tutunuz”, “zekat veriniz” emrine imtisal edip, namazımızı kılmamız, orucumuzu tutmamız, zekatımız vermemiz bir ibadet ise, haramlardan sakının ilahi emrine sarılıp kaçınmamız da ibadettir.

Sen, Allah’a itaatle, ibadetle yaklaştıkça, O’nun ismini andıkça, O’na yöneldikçe kalp kapıların açılıyor. Kalbinin kapakçıkları O’na doğru yöneliyor. Allah da O’na yöneldiğin için sana nurani tecellisi ile tecelli ediyor. Ve o tecellilerden O’nu tanıyorsun. Allah’ı severek zikretmeye çalışırsan, O’nu mutlaka tanır ve bilirsin…

Kul (insan), doğduğu andan itibaren Allah’ı arayıştadır. Dikkat ederseniz her çocuk doğduğu zaman ağlar. Amel-i salih ehli olan da dünyayı terk ederken güler. Biri gelirken ağlıyor, biri giderken gülüyor. Ağlayan, “Eyvah! Ben O padişahın sarayından bir esaret haneye düştüm” diye ağlarken, gülen de esaret haneden padişah sarayına gittiği için güler.

Cenab-ı Hak bu dünyada bizi deniyor. Ya servet vererek, sıhhat vererek, mevki ve rütbe vererek deniyor. Ya da fakirlikle, hastalıkla, sıkıntı ve çileyle deniyor. Burada bize düşen: Hayırda şükür, şerde ise sabırdır. Cenab-ı Hakka: “Niye beni böyle deniyorsun?” deme hakkımız olmadığı gibi hangisinin hakkımızda hayırlı olduğunu da bilemeyiz.

Allah’a kavuşmayı çok istemeliyiz. Ölüm korkusunu yenmenin en güzel anahtarı Allah’a kavuşmayı arzu etmektir. Can bu bedende oldukça O’nun ile olmamız mümkün değildir. Bu tenden bu can çıkacak ki, O’nun ile olabilelim. Bunun için Allah’a kavuşmayı arzu etmek ölüm korkusunu yok eder.

Cenab-ı Hak kulun kalbine tecelli eder. Muhabbetullah, işte o tecellidendir. Zikrullah ile kulun kalp âlemi fetholunur ve Allah’ın muhabbeti o kulun kalbine iner. Cenab-ı Hakk’ın sevgisi kulda hâkim olursa emrettiği hususlara itaatsizlik söz konusu olur mu? Bütün emirlerine itaat gelişir. Emirlerine itaat geliştiği için de dediklerini öğrenmek ister ve “acaba ne buyurdu Rabbim?” diyerek Kur’an okumayı seversin.

Allah, Kur’an’da bir insan modelini tarif ediyor. O, bir insan istiyor. Bir toplum istiyor. Bir mükemmel örnek çizdi. Ortaya koydu. Muhammed Mustafa ve O’nun Ehl-i Beyt’i... O’nun sabrı, O’nun kanaati, O’nun tevekkülü, O’nun tefekkürü, O’nun iz’anı, O’nun imanı, O’nun ihlası, O’nun yardımı, O’nun insanlarla münasebeti, davranışı, düşmana karşı tavrı, hareketi... Bu model ortada. Kur’an bunu anlatıyor…

Kur’an mücerrettir. Onun müşahhası Resûlullah’ın halidir. Sünneti görmediğiniz zaman Peygamber uygulamasını bilmeniz hiç ama hiç mümkün değildir. Onun için sünnet, Kur’an’ın hayata geçmiş tarzıdır. Kur’an’ı iyi anlamak isteyen Sünnet-i Seniyyeye sarılmak zorundadır.

“İnanıyorum” demek çok ciddi bir iddiadır. İşte bu iddianın ispatı ibadetle mümkün olur. O halde ibadat-u taatı olmayan insanın imanını ispat etmesi zor, belki de imkânsızdır. Bu yüzden ibadetlerimizi ihmal etmemeliyiz.”
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1538391 µs