Piyasalar

25 Mayıs 2019, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
7 Aralık 2016

Prof. Dr. Haydar Başı dinlemedik diyecek yerdeİlginçtir! 15 Temmuz’dan sonra Gülen’e bir liman aranıyor. Gülen bir yerlere yamanmaya, birilerinin malı olduğu gösterilmeye çalışılıyor. Gülen’i kim besledi, büyüttü sorularına şıklar eklenip, ön plana çıkarılmaya çalışılıyor.

Oysa Gülen konusunda hiçbir konu dün de muallâk değildi, bugün de. Muallâk olan dün ve bugünkü siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının, cemaatlerin yanar-döner halleriydi. 

Geçen hafta Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na, Fetullah Gülen ve Papa 2. Jean Paul görüşmesini gündeme getirdi.

Ve hani ağaç altında uyurken kafasına düşen elma ile uyanıp, ‘buldum, buldum’ diye ortalıkta koşuşan filozof var ya, işte onun gibi Papa ve Gülen görüşmesine aracılık eden kişiyi tespit etmiş (!) ve ‘bu görüşmeye kimin aracı olduğunu duyunca çok şaşıracaksınız, Türkiye’de yer yerinden oynayacak’ diye söylemler dile getiriyor ve o kişinin eski Başbakan Bülent Ecevit olduğunu açıklıyordu. 

Sayın Vekil daha sonra Manisa’da düzenlenen bir törende, Papa ile Fetullah Gülen’in görüşmesine aracılık eden kişinin eski Başbakan merhum Bülent Ecevit olduğuna dair iddialarıyla ilgili düzeltme yapma gereği hissederek (!) şu açıklamayı yapıyor:

“Burada bir yanlış anlaşılma var... Gülen’in, Vatikan’a gitmeden bir ay kadar önce Süleyman Demirel ile bir hafta önce de Bülent Ecevit’le görüşme yaptığını söyledim. Yoksa ‘Aracı Ecevit’ lafını kullanmadım. Aracıyı Vatikan’dan cevap geldikten sonra tüm kamuoyu öğrenmiş olacak.”

Evet, sevgili okurlarım! Siz bu açıklamalardan bir şey anladınız mı? Anlamadıysanız, Sayın Vekil’in şu sözlerini de okuyalım:

“(Gülen) ABD’ye 1997 yılında gitti, 1 yıl kaldı geldi. Giderken vizeyi kim verdi, giderken yeşil pasaportu nasıl aldı? Vatikan’a 1998’de gitti. Giderken vizeyi kim verdi? Bu özel vizeyi Vatikan mı yoksa o günkü idareciler mi verdi? Çünkü o dönemde 1996-1999’lu yıllarda kimin iktidar olduğunu herkes biliyor. Vatikan’dan cevap gelmeden önce yapılacak isim spekülasyonlarına inanmayın.”

Sayın Vekil’e soruyorum; 2000’den sonra F. Gülen hakkında neler oldu? Hiç merak ettiniz mi? Komisyona 2000’den sonra gelişen olayların incelenmesi hakkında dilekçe verme ihtiyacı hissettiniz mi?

Öyle ya! Ankara 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi 22 Ağustos 2000 tarihinde Fetullah Gülen hakkında “Laik Devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunmak “ gerekçesiyle 10 yıla kadar ağır hapis istemi ile yargılama başlatmış, suçlu bulunmuş ve gıyabi tutuklama kararı almıştı.

5 Mayıs 2006’da, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun “terör tanımı” başlıklı 1. maddesinde yapılan değişiklik ile Gülen’e af kapısı açılmıştı. Mart 2007’de Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ‘af’ kararı vermiş ve Haziran 2008’de Yargıtay genel kurulu tarafından Gülen’in oybirliğiyle beraatı onanmıştı. Hatta o dönem birçok bakan ve vekil, ‘Gülen canı istediği zaman Türkiye’ye gelebilir’ çağrıları meydanlarda açıklanmıştı.

Sayın Vekil acaba o dönemlerde kimlerin iktidar olduğunu bilmiyor mu? Çok iyi biliyor. Ayrıca Sayın Vekilin çok iyi bildiği ama bilmezlikten geldiği bir nokta daha var; Prof. Dr. Haydar Baş ve kadrosunun 20 yıldır Gülen’e karşı verdikleri mücadele.

Sayın Vekil, Prof. Dr. Haydar Baş’ın, Gülen’e Vatikan’a gitmeden önce girdiği yolun yanlış olduğunu, bu yolun İslam olmadığını beyan eden mektubunu bilmezlikten geliyor.

Sayın Vekil, Sayın Baş’ın, Papa ve Gülen iş birliği ile harekete geçirilen Dinlerarası Diyalog’un itikadî ve siyasî hedeflerini, Türkiye’deki tüm siyasilere, cemaatlere ve sosyal yapılara anlatmak için oluşturduğu heyetleri bilmezlikten geliyor. Oysa o heyetler, kendilerinin de kapısını çalmıştı.

Evet, Sayın Vekil, Gülen hareketi ve başlattıkları Dinlerarası Diyalog adlı dini ve milli yıkım konusunda Prof. Dr. Haydar Baş’ı dinlemedik, itirafını yapmak yerine Gülen’e yeni yeni bakıcı, büyütücü, koruyucu arıyor.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1559727 µs