Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Ali Nezir
Yeni Mesaj Gazetesi

Ali Nezir
12 Aralık 2016

İmam Hasan El- Askerinin ŞehadetiOn iki İmam’ın on birincisi, İmam Hadi’nin oğlu İmam Mehdi’nin babasıdır. Medine’de 231 hicri yılda dünyaya gelmiştir. İki veya dört yaşında iken Abbasi halifesinin emriyle Samarra’da “Asker” diye bilinen mahallede babası ile mecburi ikamete tabi tutulmuştur.(1)

Babası İmam Hadi şehit edildiğinde 22 yaşında idi. İmamet süresi 6 yıldır. Mübarek ömrü ise 28 yıldır. Hicri 260 yılının Rebiülevvel ayının 8’inde şehit edilmiştir.

İmam Cevad 25, İmam Hadi 41, İmam Askeri ise 28 yaşında şehit oldular. Her üç İmam da yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı hükümet merkezinde yaşıyor olmalarına rağmen çok genç yaşta şehadet şerbetini içtiler.(2)

İmam Hasan Askeri’ye yapılan baskı iki sebepten dolayı daha fazlaydı.

1- İmam Askeri döneminde Ehl-i Beyt’in takipçileri özellikle Irak’ta çok etkin bir güç haline gelmişlerdir. Herkes onların mevcut Abbasi rejimine karşı çıktıklarını ve hilafetin Hz. Ali’nin evlatlarının hakkı olduğuna inandıklarını biliyordu. Bu dönemin en etkin şahsiyeti İmam Askeri idi…

2- Abbasi hanedanı, saltanatlarını tarumar edecek olan beklenen Mehdi’nin İmam Askeri’nin soyundan olacağını biliyorlardı. Bu nedenle her an O’nu gözetim altında tutmaktaydılar ki, bu şekilde çocuğu bulup yok edebilsinler.(3)

Zamanında yaşayan ünlü İslam ve Arap filozoflarından sayılan İbn İshak el-Kindi’yi talebeleri vasıtasıyla, ilmi münazara yoluyla irşat etmiş, yazmış olduğu “Kur’an’daki Çelişkiler” adlı kitabı yaktırmıştır.(4) 

İmamın zamanında Samarra’da şiddetli bir kuraklık yaşanıyordu. Zamanın halifesi Mu’temed yağmur duasına çıkılmasını emretti. Halk üç gün peşpeşe yağmur duasına çıkmasına rağmen yağmur yağmadı.

Dördüncü gün bir başpiskopos, rahipler ve Hıristiyanlarla beraber yağmur duasına çıktılar. Rahiplerden biri ellerini dua için göğe açınca yağmur yağıyordu. Başpiskopos, bunu ertesi gün de tekrarladı. Artık halkın ihtiyaç duymayacağı kadar yağmur yağdı. Bu olay halk arasında hayretle karşılandı. Etrafta söylentiler dolaşmaya başladı. İnsanlar Müslümanlığı bırakıp Hıristiyanlığa yönelmeye başladılar.

Halife bu sırada hapiste olan İmam Askeri’ye haber gönderip, “Ceddinin ümmetine sahip ol, sapıtmaya başlamışlardır” dedi.

İmam, “Yarın Salı günü, başpiskopos ve rahiplerin çölde toplanmalarını iste” buyurdu. Halife, “Halk artık yağmur yağmasını istemiyor, yeterince yağdı. Çölde toplanmalarının ne yararı var?” dedi. İmam, “Allah’ın izniyle tüm kuşku ve tereddütleri ortadan kaldırmak için” dedi.

Halife’nin emriyle Hıristiyan lideri rahiplerle birlikte Salı günü çölde toplandılar. İmam Askeri de oldukça kalabalık bir grupla oraya geldi. Hıristiyanlar ve rahipler yağmur için ellerini göğe açtılar. Hava bulutlandı. Yağmur yağdı. İmam malum rahibin elini açmasını ve parmaklarının arasında sakladığını çıkarmasını emretti. Parmaklarının arasından siyahlaşmış bir insan kemiği çıkardılar. İmam kemiği alıp beze sardı. Rahibe, “şimdi yağmur iste” buyurdu. Rahip bir kez daha ellerini açtı. Ancak bu sefer hava aydınlandı. Güneş ortaya çıktı. Halk iyice şaşırmıştı. Halife, İmam’a “Bu kemik nedir?” diye sordu.

İmam el-Askeri, “Bu ilahi peygamberlerden birinin kemiğidir. Peygamberlerden birini mezarından çıkarmışlar. Bir peygamberin kemiğini açığa çıkarırlarsa mutlaka yağmur yağar” buyurdu. Halife Mu’temed, İmam’ı kutladı. Kemiği bir defa daha denediler. İmam’ın buyurduğu gibi olduğunu gördüler. Bu olay İmam el-Askeri’nin hapisten kurtulmasına, halk arasında saygınlığının artmasına sebep oldu. İmam, bu fırsattan istifade ederek hapisteki dostlarının da serbest bırakılmasını talep etti. İsteği Halife tarafından yerine getirildi.(5)

Bu vesile ile bir daha İmam Hasan El-Askeri’nin şefaatine nail olmayı Rabbimiz den niyaz ederiz.     

Dipnotlar:

1. Prof. Dr. Haydar Baş İmam Hasan El-Askeri s. 27

2. Prof. Dr. Haydar Baş İmam Hasan El-Askeri s. 61

3. Prof. Dr. Haydar Baş İmam Hasan El-Askeri s. 61-62

4. Prof. Dr. Haydar Baş İmam Hasan El-Askeri s. 71 (Menâkıb-u Ali b. Ebi Tâlib)

5. Prof. Dr. Haydar Baş İmam Hasan El-Askeri s. 74
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Vatan ve Bağımsızlık
  • 25 Eylül 2017 Peygamberin evladını katledenler
  • 24 Eylül 2017 Kerbelanın tarihinde gördüğü işgaller
  • 23 Eylül 2017 Ah Kerbel
  • 22 Eylül 2017 Muharremiyeler ve makteller
  • 21 Eylül 2017 Muharrem ayı
  • 10 Eylül 2017 Gadir-i Hum ve hilafet
  • 26 Ağustos 2017 Yaşamak ve yaşatmak
  • 21 Ağustos 2017 Peygambere yakınlıkta sahabe ve bizler!
  • 17 Ağustos 2017 Deprem
  • 14 Ağustos 2017 Müslümana bahşedilen?
  • 7 Ağustos 2017 Osmanlıların Yahudi siyaseti!
  • 24 Temmuz 2017 Yaşamak, ama kim ile!
  • 17 Temmuz 2017 Zalimler hidayete eremez
  • 10 Temmuz 2017 Gıybet!
  • 9 Temmuz 2017 Ahlak ve Hucurat suresi
  • 3 Temmuz 2017 Fethetmek
  • 24 Haziran 2017 Nasb
  • 5 Haziran 2017 Hilalin görülmesi, hicri takvim ve Atatürk
  • 29 Mayıs 2017 Güzel!

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2033184 µs