Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
19 Aralık 2016

Ehl-i Beytin 1 numarası Hz. Muhammeddir (s.a.a)Temel sorunlarımızdan biri de inancımızı, kendi bildiklerimizle kalıplaştırmış olmamızdır. Bildikleriniz yanlıştır, demiyorum. İslam sadece bildiklerinizden ibaret değildir, diyorum. Bilmediğimiz o kadar şey var ki, bildiklerimiz onların yanında denizde damla mesafesinde. İşin hazmedilemez boyutu ise özellikle itikat babında İslam’ın gerçeklerini bilenlerin bunları halkımızdan saklamalarıdır.

Mesela ‘Alî Muhammed’ kavramı. Her namazın son oturuşunda muhakkak okuyoruz. Peygamberimizin (s.a.a) ismi anılınca okuyoruz. Yolda yürürken, otururken özellikle sinirliyken sakinleşmek için okuyoruz. Ama kimdir Alî Muhammed?

Bir ay önceydi yanılmıyorsam! Yenibosna’da bir camiye girdim. İmam namazı bitirmiş. Ben de Farzı kıldım. (İkindi) Duadan sonra imam bir ayet ve hadis okuyarak bitireyim, dedi. Peygamberimize (s.a.a) salat ve selam getirmeyi emreden ayeti okudu.

Sonra nasıl salat okunacağını “Allahumme salli ala Muhammed” şeklinde anlattı. Bir, iki, üç derken söz istedim. Hocam yanlış okuyor ve anlatıyorsunuz. Peygamberimiz, kendisine eksik salat getirilmesini yasaklamıştır, dedim.

Bana, ‘kaynaklar öyle. Tirmizi, Buhari’ örneği vermeye kalktı. Hocam, kaynakta sorun yok. Bakın, Arapçasında ‘Âlî Muhammed’ var. Kimdir bu Âli Muhammed? Neden anlatmıyorsunuz? Milletimize Ehl-i Beyt gerçeğini neden anlatmıyorsunuz, dedim. Yok, kaynaklarda ne varsa biz onu anlatırız vs…

Peki, kaynaklarda ne var?

Bir kere baştan şunu ifade edelim; Hz. Peygamberi (s.a.a) kabul etmeden, şahadet etmeden ne Sünni, ne Şii, Ne Caferi, ne Nusayri olunabilir. Yani Hz. Muhammed’i kabul etmeden İslam olunamaz.     

Sünni dünyanın kaynak kabul ettiği temel eserlerden olan Mecmaü’l-Beyan’da (Hakim) şu hadisi şerifi nakleder:

“Peygamber şöyle buyurdu: Allah peygamberleri muhtelif şecerelerden yaratmıştır. Ama Beni ve Ali’yi bir şecere ve ağaçtan yaratmıştır. Ben o ağacın kökleri mesabesindeyim. Ali ise o ağacın gövdesi. Fatıma ise o ağacın meyve vermesine bir vesiledir. Hasan ve Hüseyin bu ağacın meyveleridir. Bize tabi olanlar da bu ağacın yapraklarıdır. Birisi tam 3 bin yıl Allah’a ibadet etse dahi bizim ailemizi sevmediği sürece Allah onu yüzü üstü ateşe atacaktır.”

Hz. Peygamber ondan sonra Meveddet Ayetini tilavet buyurdu. Yani, “De ki: Ben bu (peygamberliğimi tebliğime) karşılık sizden yakınlarıma sevgiden başka hiç bir ücret istemiyorum.” (Şura 23)

Sünni hadisçi İmam Müslim’in Sahih adlı eserinde, “Mübahale Ayeti nazil olunca Peygamber, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin’i çağırdı ve ‘Allah’ım bunlar benim Ehl-i Beyt’imdir’ diye buyurdular” şeklindeki hadis rivayet edilir.”

Müslim Sahihinde kendi senedi ile Hz. Aişe (r.a) şöyle nakleder; Resulullah (sav) üzerinde kıldan dokunmuş bir aba olduğu halde dışarı çıktı. O sırada Hasan b. Ali geldi. Onu abanın altına aldı. Hüseyin b. Ali geldi. Onu da abanın altına aldı. Sonra Fatıma geldi. Onu da banın altına aldı. Daha sonra Ali geldi. Resulullah (sav) onu da abanın altına alarak, “Yüce Allah, ancak ve ancak siz Ehl-i Beyt’ten her türlü çirkinliği defetmek ve sizi tertemiz kılmak ister.” Ayetini okudu.

Ebu Basir, İmam Cafer-i Sadık’tan (r.a) sahih bir rivayetle şöyle nakletmektedir; “Yüce Allah, ancak ve ancak siz Ehl-i Beyt’ten her türlü çirkinliği defetmek ve sizi tertemiz yapmak ister.” (Ahzap s. 33)

Ayeti indiği zaman Ali, eşi ve çocukları Ümmü Seleme’nin evinde idiler. Hz. Peygamber (sav) onları bir parçanın altına alarak arz etti; “Allah’ım! Her peygamberin nübüvvetinin terazisi olan seçkin zümreden özel yakınları vardır. Bu terazi, benim nübüvvetimin içinde bu seçkin Ehl-i Beyt’imin dışında kimse değildir.”

Bunun üzerine Ümmü Seleme (r. anha) dedi ki; Ey Allah’ın Elçisi! Yalnızca bu birkaç kişi mi? Yoksa ben, senin Ehl-i Beyt’inden değil miyim?

Resulullah (sav) cevaben şöyle buyurdu; “Benim Ehl-i Beyt’im ve nübüvvetimin terazisi Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin’dir.”  (Geniş bilgi ve kaynak detayları için bknz. Prof. Dr. Haydar Baş İmam Ali eseri)

“Sekaleyn” hadisi olarak bilinen ve 16 Ehl-i Sünnet kaynağında geçen hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:

“Ben sizin aranızda iki değerli (ağır) emanet bırakıyorum; onlara sarıldığınız sürece Benden sonra asla sapıklığa düşmezsiniz. Onlar Allah’ın Kitabı (Kur’an) ve Benim ıtretim Ehl-i Beyt’imdir. Bu ikisi, Kevser Havuzu’nun başında Bana tekrar dönünceye kadar asla birbirinden ayrılmazlar.” (Sahih-i Tirmizi, c.5, s.328; Sahih-i Müslim, Kitab-u Fezail-i Ali ibn-i Ebi Talib, c.7, s.122, Nesai, El Hasais, s.21…)

Artık bu iki emanete sahip çıkalım da bitsin bu kan, bitsin bu kin.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1799477 µs