Piyasalar

23 Haziran 2018, Cumartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Cihat Tekin
Yeni Mesaj Gazetesi

Cihat Tekin
4 Ocak 2017

Kazasız ve belasız U dönüşü nasıl olacak?Yılbaşı gecesi, Ortaköy’deki kanlı saldırı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Farklı terör örgütlerinin ülkemizi hedef aldıkları bu saldırıların, bölgemizde yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığının farkındayız” açıklamasını yaptı. 

Konuşmasının devamında “Ülke ve millet olarak, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin sadece silahlı saldırılarına değil, onların ekonomik, siyasi, sosyal saldırılarına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz mesajını verdi.

Gerçekten de ülkemizde cereyan eden terör dalgası dinmek bilmiyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hem sıklığını arttırdı hem de eylem şeklini. 15 Temmuz’dan sonra siyasi cinayet, canlı bomba ve araçlı bomba saldırı uyarıları değişik kesimler tarafından yapılmıştı. Hatta boğaz çevresinde olabilecek kanlı bir terör saldırısı uyarısı polisimizin o bölgede detaylı önlemler almasına sebep olmuştu. Fakat cani eylemci nasıl olduysa amacına fazlasıyla ulaştı.

Teröristi yönlendirenler elbette yapılacak katliamdan daha fazlasını hedeflediler. Toplum huzurunun bozulması adına zamanlamaları manidardı. Yeni yıl ile ilgili güzel temenniler daha dudaklardan yeni dökülmüştü ki kanlı saldırı, içimizi ve dışımızı zifiri karanlığa çevirdi. 1 Ocak 2017’de hiç kimsenin yeni yıl temennisi ve beklentisi kalmamıştı adeta. 

Terörün asıl amacını Sayın Cumhurbaşkanımız açıklarken aslında faili de işaret etmiş oluyordu. Bölgemizde ne gibi gelişmeler oluyor da bundan rahatsız olanlar ülkemizi bu kararından caydırmaya yönelik mesajları kanlı eylemlerle vermeye çalışıyorlar?  Son dönemde Rusya ile ilişkilerimiz düzeldi. İran’la savaş baltalarını gömdük Suriye ile barış çubuğu tüttürmeye başladık. Kısacası komşularımızla aramızı düzeltmeye, ilişkilerimizi olması gerektiği gibi normalleştirme yoluna gittik.

Bizden on binlerce kilometre uzakta olan okyanus ötesi bu durumdan nedense hazzetmedi. Vekalet savaşları projesi çuvallayınca bunun Türkiye’ye yansıması acı oldu. Aslında komşularımızla aramızın düzelmesi ve Davutoğlu zamanında izlenen yanlış dış politikanın terkinin başımıza bu çorabı örenleri rahatsız etmesi, doğru yolda ilerlediğimizin ispatıdır. Fakat kansız ve kayıpsız bir şekilde makas değiştirebilmek için bir modele ihtiyacımız var.

Diyeceksiniz ki Rusya da makas değiştirdi. Değiştirdi değişmesine ama bu hiç de kolay olmadı. Batılılar Rusya’ya Allah senden razı olsun ne güzel de makas değiştirdin demediler. Aksine bu dönüşüm esnasında Rusya’yı caydırabilmek adına yaptırımlar uyguladılar. Ukrayna ve Güney Osetya sorunları, ambargolarla beraber petrol fiyatlarının aşırı bir şekilde düşürülmesi Rusya’yı diz çöktürmek için yapılan operasyonlardı. Rusya, Milli Ekonomi Modeli’ni uygulayarak ve Milli parasını devreye sokarak bu saldırıları başarıyla püskürttü.

Prof. Dr. Haydar Baş, 6 Temmuz 2015 tarihinde Bakırköy’de bir iftar programında önlem alınmaması halinde Türkiye’nin ‘zifiri karanlığa’ gömüleceği uyarısını en yüksek perdeden yapmıştı. Bölgemizde asıl hedef Türkiye ikazını ise 26 yıl evvel yapmıştı. 30 Aralık 2016 tarihinde bu meyanda Yeni Şafak gazetesinde İbrahim Karagül imzalı bir makale yayınlandı. Makalenin başlığı, “Ateşkes: İş Suriye Olmaktan Çıktı, Türkiye Saldırı Altında” idi. Makaleyi okuyunca hem sevindim hem üzüldüm. Sevindim çünkü 26 yıl gecikmeli de olsa gerçeği gördüler. Üzüldüm çünkü 26 yıldır binlerce insanın kanı boş yere heder edilmiş oldu.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 21 Eylül 2017 Kürtler İbrani değil Ural-Altay kökenlidir
  • 19 Eylül 2017 İkinci İsraili engelleme projesi
  • 18 Eylül 2017 Mezhep savaşlarını önlemek mümkün mü?
  • 21 Ağustos 2017 Fitnenin belgesi
  • 16 Ağustos 2017 Rüşvet Apartmanı
  • 24 Temmuz 2017 İsrail Baharında Filistin olma sırası kimde?
  • 21 Temmuz 2017 Atatürkün Ortadoğu Projesi
  • 19 Temmuz 2017 Şii-Sünni savaşını engelleyen iki lider
  • 18 Temmuz 2017 Darbeleri önleme rehberi 2
  • 17 Temmuz 2017 Darbeleri önleme rehberi
  • 19 Mayıs 2017 Dikkat! Rüzgara tükürmeyin
  • 4 Şubat 2017 Siirt Bakırcılar Çarşısı
  • 5 Ocak 2017 Ya çözüm ya ölüm
  • 4 Ocak 2017 Kazasız ve belasız U dönüşü nasıl olacak?
  • 2 Ocak 2017 İnnemel muminune ihve
  • 27 Aralık 2016 Sabah Fahrinin şehrinde barış var
  • 24 Aralık 2016 Netanyahu neden rahatsız?
  • 14 Aralık 2016 Teröre karşı üç zırh lazım
  • 12 Aralık 2016 Milli Para için Milli Servet şarttır
  • 7 Aralık 2016 Önce Milli Para gerisi palavra

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  22642 µs