Piyasalar

26 Haziran 2017, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Murat Çabas
Yeni Mesaj Gazetesi

Murat Çabas
12 Ocak 2017

'Aradığımız modeli Prof. Dr. Haydar Başta bulduk'Geçtiğimiz hafta önemli bir misafirimiz vardı, Prof. Dr. Ali Victor Minin…

Minin, bir Rus siyasetçi ve bilim adamıdır. Milli Ekonomi Modeli kongreleri vesilesiyle Prof. Dr. Haydar Baş’la tanıştı ve Sayın Baş’a ve fikirlerine hayran olarak Müslüman oldu, Ali ismini aldı.

Minin, Milli Ekonomi Modeli’nin Rusya başta olmak üzere 4 milyarlık bir nüfusa sahip BRICS ülkeleri tarafından hayata geçirilmesinde pay sahibidir.

Minin’in Rusya ve Putin açısından önemini ve etkisini anlamak açısından şu misal oldukça önemlidir:

Küresel krizin zirve yaptığı 2008 yılının Ramazan ayında Minin, Prof. Dr. Haydar Baş’ı ziyaret için Türkiye’ye geldi ve Gaziantep’te iftar sonrası yapılan bir görüşmede küresel kriz sebebiyle “ABD battı” dedi. Sayın Baş, “Hayır ABD batmadı, Kapitalizm battı” dedi. Bu konuşma sahura kadar sürdü ve Sayın Baş, Minin’e, “ABD, dolarını Rusya’ya gönderdiğinde istediği ürünü alabiliyor mu?” diye sorduğunda “evet cevabını aldı. Aynı soruyu Çin, Türkiye ve başka ülkeler için de sordu. Minin hepsine “evet” cevabını verdi. Bunun üzerine Sayın Baş, “ABD kağıdını boyayıp elde ettiği dolarıyla istediği ülkeden istediği ürünü alabiliyor, öyleyse niye batsın” dediğinde Minin, “Şimdi anladım” dedi. Ve ekledi “Peki, Hocam ne yapmamız lazım.”

Prof. Dr. Baş, “Bizim modelimizin 277. sayfasında Milli Paralarla Ticaret diye bir bölüm var. Siz başka ülkeye sattığınız ürün karşılığı kendi paranızı talep edeceksiniz, o ülke de size ürün sattığında kendi parasını talep edecek. Doları devre dışı bırakacaksınız, o zaman ABD batar” dedi.

Bu görüşmeden bir hafta sonra Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı basın açıklamasında Çin ile Milli Paralarla Ticaret yapılacağını ilan etti ve birkaç gün sonra da 400 milyar dolarlık, bu kapsamda Çin’le anlaşma yapıldı.

İşte Prof. Dr. Ali Victor Minin Rusya ekonomisinde ve siyasetinde bu kadar önemli bir isim.

Prof. Dr. Minin geçen hafta sonu Meltem TV’de yayınlanan Gündem Özel programına konuk oldu, ülkelerinde uyguladıkları Milli Ekonomi Modeli’nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye–Rusya ilişkileri ve İslam dünyası üzerine çok dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Esasen yaptığı açıklamaları 3 ana bölümde değerlendirebiliriz; Bunlar, Prof. Dr. Haydar Baş’ı ve Milli Ekonomi Modeli’ni anlattığı bölüm; ikincisi, Prof. Dr. Baş ve modelinden istifade eden Rusya’nın Dünya, Ortadoğu, İslam ülkeleri ve Türkiye politikaları; üçüncüsü ise Türkiye siyasetine yaptığı tavsiyeler…

Şimdi madde madde bu açıklamaları değerlendirmeye çalışalım:

* “Rusya olarak sosyalizm ve kapitalizmi denedik ancak bu iki sistemden de istediğimiz sonucu alamadık. Yeni bir sistem arayışı içerisindeyken Türkiye’den Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’ni keşfettik. Ben 1990’larda Rus hükümetinde çalışırken artık eski ideolojilerin zamanının geçtiğini ve yeni ideolojilere ihtiyaç olduğunu anladık ve araştırmaya başladık. İslam dünyasını araştırdık. O dönem biz arkadaşlarla birçok İslam ülkesini gezdik, İran dahil. Modelleri aradık ancak bulamadık. Aradığımız modeli sadece Türkiye’de Prof. Dr. Haydar Baş’ta bulduk. İki binli yıllarda Prof. Dr. Haydar Baş ile tanışınca ve Milli Ekonomi Modeli’ni görünce aradığımızı bulduk. Bu modelin aktif bir şekilde uygulanabileceğini gördüm ve anladım.”

Gördüğünüz gibi çözüm arayan, eninde sonunda çözümün tek adresi olan Prof. Dr. Haydar Baş’ı ve eşsiz modeli Milli Ekonomi Modeli’ni, binlerce kilometre ötede de olsa bulabiliyor, ondan istifade edebiliyor. Arayışı olmayan, önyargıları olanlar ise, milletimiz örneğinde olduğu gibi yıllardır kendisine çözüm anlatılmasına rağmen Prof. Dr. Haydar Baş’ı bir türlü göremiyor, görmezden geliyor.

Minin’in bu ifadelerinden açıkça anlıyoruz ki, Rusya’yı bugün dünyanın zirvesine oturtan model Milli Ekonomi Modeli ve Prof. Dr. Haydar Baş’ın fikirlerine sahip çıkmasıdır.

* “Milli Ekonomi Modeli (MEM) bir alfabe gibi harflerden oluşmaktadır ve herkes bu alfabeyi kullanarak kendi kitabını yazabilir.”

Milli Ekonomi Modeli temel bir kaynak, her ülke kendi şartlarında bu modeli alıp uygulayabilir, istifade edebilir. MEM her ne kadar Türkiye ve Türk milleti için yazılmış olmasına rağmen, tümüyle uygulayan Rusya’yı zirveye taşıması, 4 milyar nüfusa sahip BRICS ülkelerinin modelden istifade etmesi bu gerçeği açıkça göstermektedir.

                                                                         Yarın devam ediyoruz.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 24 Haziran 2017 Gençlik BONZAİ komasında
  • 23 Haziran 2017 Musul, Barzaninin referandumuna hazırlanıyor
  • 22 Haziran 2017 Rusya ABD ile anlaşmanın yanlışlığını fark etti mi?
  • 21 Haziran 2017 'Batı sistemi tamamen çökecek'
  • 20 Haziran 2017 IŞİDe operasyonlar ABDyi neden rahatsız ediyor?
  • 17 Haziran 2017 ABD, Suriyede güneye doğru yayılıyor
  • 16 Haziran 2017 Türk askerinin olmadığı Kıbrıs Srebrenitsa olur
  • 15 Haziran 2017 Tarım stratejik bir silahtır
  • 14 Haziran 2017 Milli bir çözüme neden kapalıyız?
  • 14 Haziran 2017 Milli bir çözüme neden kapalıyız?
  • 13 Haziran 2017 ABD, fosfor bombasıyla Müslüman katlediyor
  • 8 Haziran 2017 Kılıç dansı; Katara abluka ve İranda terör
  • 7 Haziran 2017 Zeytinliklerimiz terörün hamisi Batıya mı kurban ediliyor?
  • 6 Haziran 2017 Sünni NATO için Katar ablukası
  • 2 Haziran 2017 Afganistanda terör bir işgal bahanesi
  • 31 Mayıs 2017 ABye bizi sömür diye taviz mi vereceğiz?
  • 30 Mayıs 2017 Dünya Haydar Başçı oldu
  • 24 Mayıs 2017 Trump, Şii-Sünni savaşı peşinde
  • 23 Mayıs 2017 Din; sakal, cübbe ve sarık değildir
  • 19 Mayıs 2017 Atatürke hakaret Dedesine hakarettir


   


  16288 µs