Piyasalar

25 Mayıs 2018, Cuma tsi
°C

En Sıcak Konular

Murat Çabas
Yeni Mesaj Gazetesi

Murat Çabas
12 Ocak 2017

'Aradığımız modeli Prof. Dr. Haydar Başta bulduk'Geçtiğimiz hafta önemli bir misafirimiz vardı, Prof. Dr. Ali Victor Minin…

Minin, bir Rus siyasetçi ve bilim adamıdır. Milli Ekonomi Modeli kongreleri vesilesiyle Prof. Dr. Haydar Baş’la tanıştı ve Sayın Baş’a ve fikirlerine hayran olarak Müslüman oldu, Ali ismini aldı.

Minin, Milli Ekonomi Modeli’nin Rusya başta olmak üzere 4 milyarlık bir nüfusa sahip BRICS ülkeleri tarafından hayata geçirilmesinde pay sahibidir.

Minin’in Rusya ve Putin açısından önemini ve etkisini anlamak açısından şu misal oldukça önemlidir:

Küresel krizin zirve yaptığı 2008 yılının Ramazan ayında Minin, Prof. Dr. Haydar Baş’ı ziyaret için Türkiye’ye geldi ve Gaziantep’te iftar sonrası yapılan bir görüşmede küresel kriz sebebiyle “ABD battı” dedi. Sayın Baş, “Hayır ABD batmadı, Kapitalizm battı” dedi. Bu konuşma sahura kadar sürdü ve Sayın Baş, Minin’e, “ABD, dolarını Rusya’ya gönderdiğinde istediği ürünü alabiliyor mu?” diye sorduğunda “evet cevabını aldı. Aynı soruyu Çin, Türkiye ve başka ülkeler için de sordu. Minin hepsine “evet” cevabını verdi. Bunun üzerine Sayın Baş, “ABD kağıdını boyayıp elde ettiği dolarıyla istediği ülkeden istediği ürünü alabiliyor, öyleyse niye batsın” dediğinde Minin, “Şimdi anladım” dedi. Ve ekledi “Peki, Hocam ne yapmamız lazım.”

Prof. Dr. Baş, “Bizim modelimizin 277. sayfasında Milli Paralarla Ticaret diye bir bölüm var. Siz başka ülkeye sattığınız ürün karşılığı kendi paranızı talep edeceksiniz, o ülke de size ürün sattığında kendi parasını talep edecek. Doları devre dışı bırakacaksınız, o zaman ABD batar” dedi.

Bu görüşmeden bir hafta sonra Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı basın açıklamasında Çin ile Milli Paralarla Ticaret yapılacağını ilan etti ve birkaç gün sonra da 400 milyar dolarlık, bu kapsamda Çin’le anlaşma yapıldı.

İşte Prof. Dr. Ali Victor Minin Rusya ekonomisinde ve siyasetinde bu kadar önemli bir isim.

Prof. Dr. Minin geçen hafta sonu Meltem TV’de yayınlanan Gündem Özel programına konuk oldu, ülkelerinde uyguladıkları Milli Ekonomi Modeli’nin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye–Rusya ilişkileri ve İslam dünyası üzerine çok dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Esasen yaptığı açıklamaları 3 ana bölümde değerlendirebiliriz; Bunlar, Prof. Dr. Haydar Baş’ı ve Milli Ekonomi Modeli’ni anlattığı bölüm; ikincisi, Prof. Dr. Baş ve modelinden istifade eden Rusya’nın Dünya, Ortadoğu, İslam ülkeleri ve Türkiye politikaları; üçüncüsü ise Türkiye siyasetine yaptığı tavsiyeler…

Şimdi madde madde bu açıklamaları değerlendirmeye çalışalım:

* “Rusya olarak sosyalizm ve kapitalizmi denedik ancak bu iki sistemden de istediğimiz sonucu alamadık. Yeni bir sistem arayışı içerisindeyken Türkiye’den Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’ni keşfettik. Ben 1990’larda Rus hükümetinde çalışırken artık eski ideolojilerin zamanının geçtiğini ve yeni ideolojilere ihtiyaç olduğunu anladık ve araştırmaya başladık. İslam dünyasını araştırdık. O dönem biz arkadaşlarla birçok İslam ülkesini gezdik, İran dahil. Modelleri aradık ancak bulamadık. Aradığımız modeli sadece Türkiye’de Prof. Dr. Haydar Baş’ta bulduk. İki binli yıllarda Prof. Dr. Haydar Baş ile tanışınca ve Milli Ekonomi Modeli’ni görünce aradığımızı bulduk. Bu modelin aktif bir şekilde uygulanabileceğini gördüm ve anladım.”

Gördüğünüz gibi çözüm arayan, eninde sonunda çözümün tek adresi olan Prof. Dr. Haydar Baş’ı ve eşsiz modeli Milli Ekonomi Modeli’ni, binlerce kilometre ötede de olsa bulabiliyor, ondan istifade edebiliyor. Arayışı olmayan, önyargıları olanlar ise, milletimiz örneğinde olduğu gibi yıllardır kendisine çözüm anlatılmasına rağmen Prof. Dr. Haydar Baş’ı bir türlü göremiyor, görmezden geliyor.

Minin’in bu ifadelerinden açıkça anlıyoruz ki, Rusya’yı bugün dünyanın zirvesine oturtan model Milli Ekonomi Modeli ve Prof. Dr. Haydar Baş’ın fikirlerine sahip çıkmasıdır.

* “Milli Ekonomi Modeli (MEM) bir alfabe gibi harflerden oluşmaktadır ve herkes bu alfabeyi kullanarak kendi kitabını yazabilir.”

Milli Ekonomi Modeli temel bir kaynak, her ülke kendi şartlarında bu modeli alıp uygulayabilir, istifade edebilir. MEM her ne kadar Türkiye ve Türk milleti için yazılmış olmasına rağmen, tümüyle uygulayan Rusya’yı zirveye taşıması, 4 milyar nüfusa sahip BRICS ülkelerinin modelden istifade etmesi bu gerçeği açıkça göstermektedir.

                                                                         Yarın devam ediyoruz.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2017 En coşkulu kutlama BTPden
  • 30 Ekim 2017 Bugün düşman çatlatalım
  • 10 Ekim 2017 Vize restleşmesi
  • 26 Eylül 2017 Küresel tiyatro ve milli gerçek
  • 24 Eylül 2017 Düşmanı bile Atatürk için 'olağanüstü kişilik' diyordu
  • 23 Eylül 2017 Referandumun şifresi
  • 22 Eylül 2017 Referandumu Türkiye durdurabilir
  • 21 Eylül 2017 Aynı senaryo: Dün Filistinliler, bugün Kürtler
  • 20 Eylül 2017 Şikayet ettiğimiz kadar çözüm arayışında değiliz
  • 14 Eylül 2017 Barzanide hayal kırıklığı İsrailde kafa karışıklığı
  • 13 Eylül 2017 11 Eylül yalanı ve BOP işgali
  • 10 Eylül 2017 Atatürk, tam bağımsızlık ve milli ekonomi
  • 8 Eylül 2017 Sütten ağzı yanan Güney Kore yoğurdu üfleyerek yiyor
  • 7 Eylül 2017 Ekonomi ve adalet yerlerde sürünüyor
  • 6 Eylül 2017 Prof. Dr. Hosrov Kerimov (Allah rahmet eylesin)
  • 5 Eylül 2017 Atatürk ve muhterem annesi
  • 29 Ağustos 2017 Büyük Taarruz olmasa Malazgirti kutlayamazdık
  • 26 Ağustos 2017 Trump gidici mi?
  • 23 Ağustos 2017 Geleceğimizi inadımız karartıyor
  • 22 Ağustos 2017 Referandum Musul ve Telafer için ertelendi

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  48315 µs