Piyasalar

26 Mayıs 2019, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Akın Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Akın Aydın
17 Ocak 2017

Allah (c.c.) ile dost olabilmek“Allah (c.c.) bu sonsuz kâinatı ve onda mevcut olanları insan için yaratmıştır. İnsan yaratılmamış olsaydı bu âlemin hiçbir anlamı olmayacaktı. Dolayısıyla kâinatın değeri, kıymeti onu şereflendiren insandan gelmektedir. Âlemde mevcut olan değerler, kıymetler, rütbeler ve mevkiler sadece insan içindir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de Cenabı Hak; “Yerde ve gökte, canlı ve cansız ne varsa hepsini Allah, sizin emrinize vermiştir.” (Lokman Suresi 20) buyurmaktadır.

Nasıl âlem insan için yaratılmışsa ve evren, insana hizmet ettiği ölçüde mükemmelse, insanda kulluk için yaratılmış ve varlıklar içinde “Allah’ın Halifesi” mahzar kılınarak, seçilmiştir. Dolayısıyla o da, Rabbini bildiği ve O’na kul olduğu nispette mükemmeldir.” (Prof. Dr. Haydar Baş İman ve İnsan sh: 8)

“Bezm-i elestte Cenab-ı Hakk’ın “Ben, sizin Rabbiniz değil miyim?” sorusuna (hitabına) bütün ruhların “Sen, bizim Rabbimizsin.” cevabı, kutsal hasreti başlatmıştır. Bu hasret, ruha beden kalıbının giydirilip, insan suretinde dünyaya gönderilmesinden sonra daha da artmıştır. Zira ruh, Hak’tandır. Bütün güzelliklerin sahibi, halikı olan Hak’tan ayrı düşmek, elbette ki kutsal bir hasreti ve kutsal bir arayışı gündeme getirecektir…” (Prof. Dr. Haydar Baş İman ve İnsan sh: 171)

“Sadık sevgi sahibi herhangi bir şeye sahip olmaz. Her şeyini sevgilisine bırakır. Sevgi ve dünyalık toplamak, bunların ikisi bir kalbe sığmaz. Hak Teâlâ’yı sevende böyle olur…” (Abdülkadir Geylani İlahi Armağan sh: 218)

“Eğer biz, O’nun arkadaşı, dostu olmak istiyorsak, O’nun ne dediğine çok iyi dikkat etmemiz lazım. O da O’nun gönderdiği peygamberlerinin müjdeleriyle, yollarıyla, kitaplarıyla anlaşılabilir. Biz bu gerçeğe belki inanç olarak inanıyoruz ama pratikte yani günlük hayatımızda bunu uygulamıyoruz…

İşin sözüyle devamlı meşgul olur ve yaşantıdan uzak kalırsan, ilaçları hastanın önüne koyarak, kullanmadan, sadece görmek suretiyle tedaviye çalışmak gibi bir şey yapmış olursun. Bütün ilaçları hastanın önüne koymuşsun ama hiçbirisinden istifade ettiği yok. Bütün tedavi edici unsurlar vitrinde ama hiçbirini alıp, kullanmıyorsun. Ne kadar fayda görürsün? (Prof. Dr. Haydar Baş Hikmetin Sırları sh: 194)

“Ey halka dert yanan zavallı, onlar Hakk’a şirk koşan çaresizlerdir. Bulunduğun halde ölmekten kork. Bu halinle ölecek olursan ruhuna ilahi rahmet kapıları açılmaz; Allah (c.c.), ona rahmet nazarı ile bakmaz. Çünkü şirk ehlini sevmez, onlara dargındır. Kendinden başka şeylere güvenen kimselere küskündür…” (Abdülkadir Geylani İlahi Armağan sh:130)

“Havfullah (Allah korkusu) muhabbet ve saygıyla karışık bir korkudur. Bunda karamsarlık olmadığı gibi aynı zamanda bu korku gerçek ilmin (marifetin) temeli ve takvanın esasıdır. Havfullah, kulluk yolunda ciddiyet ifadesidir. Reca (ümit) ise Allah’a (c.c.) celbeden ve Allah’ın sevgisine temel ve dayanak teşkil eden bir fazilettir…” (Prof. Dr. Haydar Baş İman ve İnsan sh: 80)

“Allah’tan başka ilah yoktur” demen bir davadır. O büyük kelamı ettikten sonra Allah’a (c.c.) dayanman, O’na tevekkül etmen, başkasını kalbine koymaman ise şahidindir. Şahitsiz davanın kazanılmasına imkân yoktur. Davayı aç, peşinden şahitleri bulmaya bak…” (Abdülkadir Geylani İlahi Armağan sh: 139)

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdu ki; “Allah (c.c.) katında mevkiini bilmek isteyen, Allah-u Teâlâ’nın kendi indindeki mevkiine baksın. Zira Allah-u Teâlâ, kulunu, kulunun kendisini indirdiği mevkie indirir.” (Prof. Dr. Haydar Baş İslam’da Zikir sh: 141)

“Kalbini, zikrimize karşı gafil bırakmış, heva ve hevesine uymuş, işinde haddini aşmış kimselere sakın uyma.” (Kehf Suresi 28)

“Kim o esirgeyici Allah’ın zikrine göz yumarsa Biz, ona şeytanı musallat ederiz. Artık o (şeytan) onun ayrılmaz bir arkadaşı olur.” (Zuhruf Suresi 36)

Rabbim, bizlere hakkı hak bilip hakka sarılan, batılı da batıl bilip uzak duran kullarından eylesin…
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Müfredattan FETÖ izleri silindi mi?
  • 10 Ekim 2017 Milyonerler ülkemizden kaçıyor
  • 28 Eylül 2017 Cebimize ne kadar çok akrep koymuşuz
  • 25 Eylül 2017 Kimin için bedel ödüyoruz!
  • 24 Eylül 2017 Diziler mi toplumu toplum mu dizileri yansıtıyor?
  • 23 Eylül 2017 O iki vekil ihraç edilecek mi?
  • 22 Eylül 2017 ABD sendromuna tamam mı, devam mı?
  • 21 Eylül 2017 RTÜK, siyasetçilere sansür uygulamalı
  • 18 Eylül 2017 Haçlının hesabı
  • 15 Eylül 2017 Hükümetin kararı NATO lehine mi, Türkiye lehine mi olacak?
  • 14 Eylül 2017 Fatih, Allahın hükmünün karşısına hüküm koymuştur
  • 13 Eylül 2017 Kadim dost ABD neden ortalığa koku salıyor?
  • 10 Eylül 2017 Hani AB üyelik sürecini referanduma götürecektiniz?
  • 8 Eylül 2017 Türkiye daha ne kaybedebilir ki?
  • 7 Eylül 2017 Sorularla Osmanlı gerçekleri
  • 6 Eylül 2017 Arakandaki vahşet laf ile bitmez
  • 5 Eylül 2017 Ekonomi batıyor hükümet IMF türküsü söylüyor
  • 29 Ağustos 2017 5 günde yazılan tarih
  • 28 Ağustos 2017 Gönül-akıl denklemi
  • 27 Ağustos 2017 Yeşil sahaların isyanı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2263910 µs