Piyasalar

24 Nisan 2017, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Mustafa Hilmi Yıldırım
Yeni Mesaj Gazetesi

Mustafa Hilmi Yıldırım
14 Şubat 2017

Asırlık planlar ve günlük politikaBatılıların, plânlarını uzun vadeli yaptıkları ve değiştirmedikleri tarihi tecrübelerle sabittir. Ancak günlük politikalarında farklı konuşup, farklı davranabilirler. Bunlara bakıp asırlık plânlarından vazgeçtikleri hükmünü çıkaranlar, istisnasız hüsrana uğramışlardır.
İslâm dünyasına yönelik en uzun vadeli ve kapsamlı plânları yapan İngilizler idi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, İngilizlerin plânlarının yürütücüsü, onun yerini alan ABD olmuştur. 
İngiltere, binlerce casusu İslâm dünyasında fitne-fesat tohumları ekmek için görevlendirmiş. Bu casuslardan biri de Ely Bannister Soane’dir. Farsça ve Kürtçeyi çok iyi konuşan Soane, İslâm’ı kabul etmiş göründü ve Mirza Gulam Hüseyin adını aldı.
Kürtlerin içerisinde uzun yıllar kalan bu casus, bazen hizmetçi, bazen tüccar rolü oynadı. Gelecekte kullanılmak üzere haritalar çizip hazırladı. Osmanlı sınırlarının değişimi sırasında İngiliz yetkilileri o haritalardan yararlandı ve doğruluğuna hayret ettiler.   
ABD, işte böyle titiz bir şekilde hazırlanmış plânları, İslâm dünyasında uygulamaya çalışıyor. Hal böyle iken, gel gör ki, bazıları Trump’ın başkan seçilmesiyle, ABD’nin Ortadoğu politikasının değişeceğini ümit ediyorlar. Bu, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan büyük bir yanılgıdır. 
ABD’de yeni başkanların gelmesiyle dış politikada, olsa olsa şekli bir değişiklik olur, ama öz aynen korunur. Trump’ın, bunu değiştireceğini, çünkü onun ABD’nin derin devletine rağmen seçildiğini iddia edenlere, ABD’yi çok iyi tanıyanlar şu cevabı veriyorlar: “Eğer öyleyse, derin devlet Trump’ı mutlaka çizgisine çeker, değilse kalemini kırar.” Neyse, bekleyelim ve görelim. Kısa zaman içerisinde her şey belli olacaktır. 
Dahası, bugüne kadar ABD’de, dış politikayı başkanların belirlemediği söylenegelmiştir. ABD’li birçok araştırmacı da aynı kanaattedir. O araştırmacılardan biri olan N. Hagger’e göre, ABD’nin dış politikası Rothschild ve Rockefeller ailelerinin hedefleri doğrultusunda belirleniyor. Bazıları, “ABD’nin dış politikasını CFR belirliyor” diyebilir. Doğrudur, ancak söz konusu örgütün, bu ailelerin desteği ile kurulduğu unutulmamalıdır.
Daha açık bir deyişle, ABD’nin dış politikasını Yahudiler belirlemektedir. Yahudilerin Ortadoğu’daki emelleri hiçbir zaman değişmediğine/değişmeyeceğine göre, Trump’ın günlük politikalarına aldanmamak ve asırlık plânları akıldan çıkarmamak gerekir. Günlük politikalara, aynı düzeyde karşılık verilebilir, verilmelidir de. Fakat onlara bel bağlanılmamalı, daima tetikte ve teyakkuzda olunmalıdır.
Sosyolog C. Wright Milss, “İktidar Seçkinleri” adlı kitabında, ABD’yi siyaset, ordu ve sermaye seçkinlerinin yönettiğini yazar. Bu seçkinler içerisinde en etkili olan sermaye seçkinleridir ki, onlar da Yahudilerdir. Tüm bunlardan anlaşılan odur ki, ABD’nin dış politikası, İsrail’i korumaya ve kollamaya yönelik olmak zorundadır.
Bunun aksini düşünenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump’ın telefon konuşmasından heyecan duyup, ABD’nin dış politikasının değişeceğini söyleyenler, hayal görüyorlar. Ülkeyi yönetenlerin aynı hayallere kapılmamasını ve gerçeklerden ayrılmamasını temenni ediyoruz.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 21 Nisan 2017 Yeni paylaşım savaşları
  • 10 Nisan 2017 Adaletsiz dünya düzeninin çöküşü
  • 4 Nisan 2017 Ortadoğu ve din savaşları
  • 29 Mart 2017 Görüntüyle aldatmak
  • 18 Mart 2017 İlkesiz dış politika
  • 14 Mart 2017 Yeni rezerv para arayışı
  • 9 Mart 2017 Yönetim biçimlerinin tartışılması
  • 3 Mart 2017 Savaşla kriz aşmak
  • 24 Şubat 2017 Dünyadaki değişimin yönü
  • 18 Şubat 2017 Devletlerin beka sorunu
  • 14 Şubat 2017 Asırlık planlar ve günlük politika
  • 10 Şubat 2017 Irkçılığın hortlatılması savaş al
  • 6 Şubat 2017 Ekonomide korumacılığa dönüş
  • 30 Ocak 2017 Üçüncü paylaşım savaşı
  • 23 Ocak 2017 Küresel finans savaşı
  • 16 Ocak 2017 Ulus-üstü şirketler ve ulus devletler
  • 7 Ocak 2017 Düşünce emperyalizmi
  • 3 Ocak 2017 Mezhepçilik fitnesi
  • 24 Aralık 2016 Bölünme riski taşıyan toplumlar
  • 26 Kasım 2016 Büyük İsrail için büyük savaş


   


  17777 µs