Piyasalar

22 Nisan 2018, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Cihat Tekin
Yeni Mesaj Gazetesi

Cihat Tekin
19 Mayıs 2017

Dikkat! Rüzgara tükürmeyinİngiltere’de yapılan bir araştırmada İngiliz İmparatorluğu’na şu ana kadar en fazla zarar veren kişiler listesinin başında Mustafa Kemal Atatürk yer almaktadır. Atatürk’ün hayatına ve yaptığı işlere göz atılınca gerçekler gün gibi açığa çıkıyor. Atatürk ne yaptı da İngiltere bu kadar rahatsız oldu?

Atatürk, Çanakkale Savaşlarında üstlendiği hayati görev dolaysıyla savaşın Türklerin lehine çevrilmesini ve İngilizlerin yenilmesini sağlamıştır. Bu durum İngiltere’ye çok büyük maliyetler yüklemiştir. 1. Dünya Savaşının uzaması ve yenilmez armada olarak şöhret yapmış İngiliz donanmasının Çanakkale’de yok olmasıyla beraber kara savaşlarının da kaybedilmesi İngilizler tarafından asla unutulmamıştır. Bunun sorumlusu olarak da Atatürk görülmüştür.

1930’lu yıllarda bir resepsiyon esnasında bir İngiliz subayı Atatürk’e dik dik bakar. Bakışlar sürekli ve kararlı bir hal alınca Atatürk dayanamaz ve İngiliz subayını yanına çağırarak sebebini sorar. İngiliz subayı babasının Çanakkale’de öldüğünü söyleyerek Atatürk’ü sorumlu tutar.

 Atatürk’ün;

- “Beyefendi babanızın Çanakkale’de ne işi vardı?” sorusu karşısında hakkını teslim etmek zorunda kalır. Bu münferit olay aslında İngilizlerin temel bakış açısını yansıtır.

Atatürk’ün İngilizlere verdiği zarar bundan ibaret değildir. Akabinde Kurtuluş savaşında Yunan - İngiliz ittifakını ağır bir yenilgiye uğratır. Yunanların tarihine “Büyük Felaket” olarak kaydedilen milli kurtuluş savaşımız “Megalo İdea” yı Ege denizine dökerken güneş batmayan İngiliz imparatorluğunda da derin fay hatları açmayı başarır.

Afrika’dan Asya’ya Latin Amerika’dan Çin Denizi’ne kadar İngiliz esareti altındaki bütün köle milletler Atatürk’ün parlak ve çarpıcı zaferini alkışlayarak örnek aldılar.

Hindistan bağımsızlık savaşının ilham kaynağı tartışmasız Atatürk’tür. Gandi’nin “Atatürk İngilizleri yenene kadar İngilizleri tanrı zannederdim” ifadesi manidardır. Kısaca özetlersek, Atatürk’ün eylemleri İngiltere’nin dünya liderliğini sona erdirmiştir. Başta olma özelliğini kaybeden İngiltere bu unvanını ABD’ye kaptırmıştır.

İngiltere, bu yenilgilerin intikamını almak için ta Cumhuriyet’in ilk yıllarında fırsat kollamıştır. Atatürk’e suikast girişimleri başarılı olmayınca Türkiye’de isyanlar teşvik edildi. İngiltere ile Musul pazarlığı sürerken İngiliz destekli Şeyh Sait ayaklanması patlak verdi. Genç Türkiye Cumhuriyeti, içerde ve dışarıda İngilizlerin planladığı birçok oyunla karşılaştı. Oyunun temelinde ve merkezinde her defasında Atatürk’ü yok sayma planları devreye sokuldu.

İngiltere, Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmenin yolunun öncelikle Atatürk’ü yok etmekten geçtiğinin çok farkındadır. Bu amaca ulaşmak için Atatürk’ün nesebi ve dini inancı üzerinden itibarsızlaştırılması gerekiyordu. Onlar da bunu içerdeki işbirlikçileriyle yapmaya yeltendiler. Atatürk’e karşı en ahlaksızca iftiraları atanlar asla deli veya ne yaptığını bilmeyen dengesiz insanlar değildir. Onlar bu işi çok iyi bilerek ve planlayarak belli bir amaca hizmet için yapıyorlar.

Prof. Dr. Haydar Baş Bey bu oyunu daha mürekkebi kurumadan fark ederek Atatürk ile ilgili milletimizi yıllardır ayıktırıyor. Atatürk’e iftira atanların başarısız olmalarının asıl sebebi, Prof. Dr. Haydar Baş’ın estirdiği Atatürk rüzgârıdır. Rüzgâra tükürenler kendi yüzlerine tükürdüler. Mesele bundan ibarettir.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 21 Eylül 2017 Kürtler İbrani değil Ural-Altay kökenlidir
  • 19 Eylül 2017 İkinci İsraili engelleme projesi
  • 18 Eylül 2017 Mezhep savaşlarını önlemek mümkün mü?
  • 21 Ağustos 2017 Fitnenin belgesi
  • 16 Ağustos 2017 Rüşvet Apartmanı
  • 24 Temmuz 2017 İsrail Baharında Filistin olma sırası kimde?
  • 21 Temmuz 2017 Atatürkün Ortadoğu Projesi
  • 19 Temmuz 2017 Şii-Sünni savaşını engelleyen iki lider
  • 18 Temmuz 2017 Darbeleri önleme rehberi 2
  • 17 Temmuz 2017 Darbeleri önleme rehberi
  • 19 Mayıs 2017 Dikkat! Rüzgara tükürmeyin
  • 4 Şubat 2017 Siirt Bakırcılar Çarşısı
  • 5 Ocak 2017 Ya çözüm ya ölüm
  • 4 Ocak 2017 Kazasız ve belasız U dönüşü nasıl olacak?
  • 2 Ocak 2017 İnnemel muminune ihve
  • 27 Aralık 2016 Sabah Fahrinin şehrinde barış var
  • 24 Aralık 2016 Netanyahu neden rahatsız?
  • 14 Aralık 2016 Teröre karşı üç zırh lazım
  • 12 Aralık 2016 Milli Para için Milli Servet şarttır
  • 7 Aralık 2016 Önce Milli Para gerisi palavra

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  39646 µs