Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Tahsin Aydın
Yeni Mesaj Gazetesi

Tahsin Aydın
12 Ağustos 2017

Minnettarız -1-Mondros mütarekesi imzalandıktan sonra Anadolu coğrafyası düşman işgaline açık hale gelecektir. İzmir’i, Antep’i, Urfa’yı, Antalya’yı, Afyon’u, Bursa’yı ve İstanbul’u işgal eden İtilaf devletleri, Türk bayraklarını indirerek kendi bayraklarını Anadolu’nun bağrına astılar.
İşgalin en çok hissedildiği yer şüphesiz ki İstanbul’du. Osmanlı’nın başkentinde artık İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan’ın bayrakları dalgalanıyordu. Azınlıklar ve işbirlikçiler zafer sarhoşluğu yaşıyor, cadde ve sokaklarda eğlenceler düzenliyorlardı. Türkleri gördüklerinde ise taş yağmuruna tutuyorlardı. Bu artık Osmanlı devletinin bittiğinin bir göstergesiydi.
Ordular terhis edilmeye başlanmıştı. Yıllardır cephelerde savaşan Mehmetçikler, birbirlerine ‘savaş başlayalı kaç bayram geçti’ diye soruyor, kimisi savaşa giderken doğan çocuğunun kaç yaşına geldiğini hesaplamaya çalışarak belki de yürümeye başlamıştır, diyordu. 
Artık dönüş vakti idi en acı dönüşü yaşıyorlardı. Bir taraftan gözlerinin önünde şehit olan on binlerce arkadaşlarını, yaralanan, sakat kalan arkadaşlarını düşünürlerken diğer taraftan memleketin her tarafında dalgalanan düşman bayraklarını görünce acılarını bire bin arttırıyordu. Bir gerçek vardı ortada. Yenilmişlerdi ve vatan toprağı düşman işgaline uğramıştı. 
Bu mağlubiyetin resmiyete döküldüğü anlaşma Mondros’tu. Mondros imzalandığında Yıldırım Orduları Komutanı olan Mirliva Mustafa Kemal Adana’daki, Toros Dağları’nın eteklerindeki karargahından Sadrazam İzzet Paşa’ya; “Bu mütareke ahkamını kabul etmiyorum. Kendi karakterime uyanı yapacağım. İskenderun’a çıkacak düşman kuvvetlerine ateş açılması için orduma emir verdim” şifresini 7-8 Kasım 1918’de göndermişti. 
Bu duruş ve kararından dolayı Osmanlı, Onu görevinden almıştı. M. Kemal, İstanbul’a dönüyordu.
Tarih 13 Kasım 1918’i gösterdiğinde İstanbul, işgal güçleri tarafından işgale başlanmıştı. O gün Haydarpaşa Tren Garı’nda da bir hareketlik vardı. Yıllardır savaş alanlarında olan Mehmetçikler, İstanbul’a geri dönmekte idi. Trenin gara yaklaşmasıyla bir uğultu, bir yoğunluk başladı. 
Evlatlarını askere göndermiş, öldü mü, sağ mı olduğundan haber alamamış analar, babalar her inen askerin yüzüne bakarak evlatlarını aramaktaydılar. Evlatlarına kavuşanlar sevinçlerinden ağlıyor, bulamayanlar bir ümitle diğer askerlerin inmesini bekliyordu. Yaralı olarak tren garına getirilen askerlerin durumu ise içler acısıydı. Onlarla ilgilenecek ne bir doktor, ne de bir sağlık görevlisi vardı.
Trendeki askerler gara çıkmış, herkes kendi derdine düşmüşken trenden sarı saçları, insanı esir alan mavi gözleri ve üzerine yapışmış üniforması ile Mustafa Kemal indi.  
Birden bir çavuş komut verdi. Mustafa Kemal Paşa’yı görmüştü: “Dikkaaat, gelen Mustafa Kemal Paşamız’dır! Selaaam dur”.  
Yaralı Mehmetçikler dikildiler. Selama duran Mehmetçikler sanki yeni bir hücum emri bekler gibiydiler. Mustafa Kemal Paşa, selama duran Mehmetçikleri cephede teftiş eder gibiydi. Önlerinden selamla geçti. En başa geldi. Çavuş dimdikti. Emri o vermişti. 
Mustafa Kemal Paşa, çavuşa sordu: “Nerede beraberdik?” Çavuş, “Çanakkale’de komutanım” dedi. Mustafa Kemal Paşa çavuşa emir verdi: “Emir geçir. Köylerine dönecek olanlar, silahları ile dönmelidir. Bir çare bulup öyle dönmelidir.” 
Çavuş emri geçirdi. Mehmetçikler de yanlarındakine sessizce emri geçirdiler. Mustafa Kemal, İstanbul’a adımını atar atmaz vatanın kurtuluşu için ilk emrini vermiş, ilk adımı atmıştı.
(yarın devam edelim)…Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 18 Ağustos 2017 377 lider arasında Atatürk birinci oldu
  • 17 Ağustos 2017 Kendi isteğimizle Yahudi oyununa girdik
  • 16 Ağustos 2017 Namağlup komutan
  • 12 Ağustos 2017 Minnettarız -1-
  • 11 Temmuz 2017 Denize düşen Osmanlı, Yahudi bankerlere sarıldı
  • 10 Temmuz 2017 Yahudileri Filistine Osmanlı yerleştirdi
  • 7 Temmuz 2017 Bir gecede cahil kaldık yalanı
  • 6 Temmuz 2017 Tabuların esiri değil gerçeklerin savunucusu olalım
  • 6 Temmuz 2017 Tabuların esiri değil gerçeklerin savunucusu olalım
  • 5 Temmuz 2017 Osmanlı yönetiminde Türkler var mıydı?
  • 4 Temmuz 2017 Osmanlının soyu

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  35899 µs