Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Murat Çabas
Yeni Mesaj Gazetesi

Murat Çabas
12 Ağustos 2017

Hedefteki Türkiye ve ibretlik Musul örneğiDünya ABD-Kuzey Kore gerilimine odaklanmışken, Ortadoğu’da ülkemizi oldukça yakından ilgilendiren çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Aleyhimize olan bu gelişmeleri anlamamız açısından Prof. Dr. Haydar Baş’ın dün kaleme aldığı “Aman dikkat!” başlıklı makalesini dikkatlice okumamız gerekiyor. 
Sayın Baş, yazısında Rusya’nın yeni hamlesinden bahsediyor ve bu hamlenin ABD ve İsrail’in Ortadoğu’daki siyasetiyle aynı istikamette olduğunu vurguluyor. Türkiye’nin, PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD’nin elinde bulunan Afrin’e operasyon hazırlığında olduğu bir dönemde, Rusya’nın PYD’yi Astana Zirvesi’ne dahil etmesini değerlendiriyor.
Üstelik TSK’nın Afrin’e operasyon hazırlığının yanı sıra PYD’nin, Suriye’de, Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin elinde bulunan bir bölgeyi dördüncü kanton olarak ilan ettiği bugünlerde Rusya’nın bu kararı alması dikkat çekici… Ve Sayın Baş, Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamada giderek yalnızlaştığını belirtiyor.
Üstelik yaşanan bütün bu gelişmelerin mimarı olan ve de ülkemiz topraklarında vatan hedefli BOP hesapları olan ABD’yi hala stratejik müttefik görmemiz de cabası…
Kendi celladına aşık bir noktadayız ve hala ısrarla bu körlüğe devam ediyoruz. Sayın Baş, siyasilerimizi kastederek “Umarız onlar bizi anlarlar, aksi halde bölgede baş aktörlerden biriyiz diye övünürken bir anda Suriye’nin 7’ye bölünmesinin konuşulduğu bir ortamda ondan önce biz parçalanıvereceğiz” uyarısında bulunuyor ve bu ne ilk uyarı, ne de son… Sayın Baş yıllardır ülkemizin ve milletimizin içine düştüğü karanlık kuyudan, zifiri karanlıktan bahsediyor ama duyan yok, duysalar da duymazdan geliyorlar.
Peki, Sayın Baş’ın 2000’li yılların başından beri önemle ifade ettiği ABD’nin Ortadoğu’yu vatan yapma projesi ülkemiz için, ülkemizin illeri için ne anlama geliyor? Dilerseniz bu sorunun cevabını pratik bir örnekle, “Musul örneği” ile anlatalım.
Musul, ABD’nin vatan projesinin en önemli merkezlerinden birisi… Hem konumu, hem tarihi geçmişi, hem de sahip olduğu zengin petrol yatakları göz kamaştırıyor.
Musul’u işgal eden terör de, onu sözüm ona kurtarmak isteyenler de ABD’nin vatan projesi için bir misyon sahibi olduklarından Musul’da tam bir yıkım ve büyük bir insanlık dramı yaşandı. Terör de Musul’u ve Musulluları vurdu, sözde terörü temizlemek isteyenler de…
ABD’nin başını çektiği koalisyon güçlerinin Ekim ayında Musul’u kurtarma(!) operasyonunu başlatmasından bu yana, 9 aylık zaman zarfında, 1 milyondan fazla Musullu evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu rakam, Musul’un savaş öncesi nüfusunun neredeyse yarısı. Uzmanlar bu göçün yakın tarihteki en büyük tahliye faaliyeti olduğunu ifade ediyor. Kaç kişinin öldüğü hâlâ bilinmiyor. İngiliz Independent gazetesinin ortaya çıkardığı bir istihbarat raporu 40 bin kişinin öldüğünü belirtiyor. Cesetler hâlâ enkaz altında beklerken gerçek ölü sayısının tespit edilmesinin uzun bir süre alabileceği belirtiliyor.
BM’nin son hesaplamasına göre, Musul’da 32 binden fazla ağır hasar alan ve yıkılan bina var. 130 kilometrelik yol altyapısı da hasar gördü. Bunların 100 kilometresi kentin batısında bulunuyor. Dicle Nehri üzerinden kentin iki yakasını birleştiren 5 köprünün tamamını yıktı. Kentin havalimanı, tren istasyonu ve hastaneleri de harabeye döndü. Iraklı yetkililer Musul’un sağlık tesislerinin yüzde 80’inin yok edildiğini tahmin ediyor. Çok sayıda hastane, laboratuvar ve bir tıp okulunun bulunduğu bölge, Ninova’nın en büyük sağlık merkeziydi.
BM’nin Irak’taki insani koordinatörü Lise Grande, etkilenen bölgelerin normale dönmesinin yıllar süreceğini söylüyor. Bazı mahalleler tamamen yıkılmış durumda ve enkaz altında çıkarılmayı bekleyen cesetler var. Kentin sokakları patlamamış mühimmatlar, mayınlar ve bubi tuzakları ile dolu. İngiliz Mayın Danışma Grubu’nun (MAG) Irak Direktörü Nina Seecharan, Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada son 20 yıldır mayınların bu kadar yoğun kullanıldığı başka bir çatışma alanı görmediklerini söylemişti.
Kendileriyle röportaj yapılan Musullular, “Musul’da her şeyi kaybettik. İşlerimizi, evlerimizi, hayatlarımızı...” diyorlar.
Merak edilen soru şu: Musul terörden kurtarıldı ama bu aşamadan sonra Musul’u terörden temizleyenlerden Musul’u kim kurtaracak?
Musul’un ibretlik dramını eğer kendi ülkemizde, kendi illerimizde yaşamak istemiyorsak Prof. Dr. Haydar Baş’ın yıllardır yaptığı uyarıları ve de sunduğu çözümleri dikkate almalıyız. Son yazısında Sayın Baş, sıralamanın, “önce Türkiye, sonra Suriye ve en son Rusya” olduğunu belirtiyor. Yani Rusya da ABD’nin ve İsrail’in hedefinde…
O halde en akıllıca olan, Sayın Baş’ın siyasilerimize yaptığı, “Siyasilere düşen, bu ikazları dikkate alarak Rusya, Suriye ve İran’la beraber, ABD-İsrail yayılmacılığına karşı bir set oluşturmaya çalışmak olmalıdır” tavsiyesini dikkate almak değil midir?
Yoksa yine kulaklarımızı tıkayıp, Musul’da yaşanan dram ve BOP yıkımının, Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da, Gaziantep’te, hatta Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de yaşanmasına şahit olmak mı istiyoruz?Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2017 En coşkulu kutlama BTPden
  • 30 Ekim 2017 Bugün düşman çatlatalım
  • 10 Ekim 2017 Vize restleşmesi
  • 26 Eylül 2017 Küresel tiyatro ve milli gerçek
  • 24 Eylül 2017 Düşmanı bile Atatürk için 'olağanüstü kişilik' diyordu
  • 23 Eylül 2017 Referandumun şifresi
  • 22 Eylül 2017 Referandumu Türkiye durdurabilir
  • 21 Eylül 2017 Aynı senaryo: Dün Filistinliler, bugün Kürtler
  • 20 Eylül 2017 Şikayet ettiğimiz kadar çözüm arayışında değiliz
  • 14 Eylül 2017 Barzanide hayal kırıklığı İsrailde kafa karışıklığı
  • 13 Eylül 2017 11 Eylül yalanı ve BOP işgali
  • 10 Eylül 2017 Atatürk, tam bağımsızlık ve milli ekonomi
  • 8 Eylül 2017 Sütten ağzı yanan Güney Kore yoğurdu üfleyerek yiyor
  • 7 Eylül 2017 Ekonomi ve adalet yerlerde sürünüyor
  • 6 Eylül 2017 Prof. Dr. Hosrov Kerimov (Allah rahmet eylesin)
  • 5 Eylül 2017 Atatürk ve muhterem annesi
  • 29 Ağustos 2017 Büyük Taarruz olmasa Malazgirti kutlayamazdık
  • 26 Ağustos 2017 Trump gidici mi?
  • 23 Ağustos 2017 Geleceğimizi inadımız karartıyor
  • 22 Ağustos 2017 Referandum Musul ve Telafer için ertelendi

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  41644 µs