Piyasalar

18 Temmuz 2018, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Cihat Tekin
Yeni Mesaj Gazetesi

Cihat Tekin
16 Ağustos 2017

Rüşvet ApartmanıCumhuriyetin ilk yıllarında yüksek dereceli bir bürokrat Atatürk’ü yaptırdığı binanın açılışına davet eder. Atatürk binanın açılış kurdelesini keser. Bina sahibi bunun üzerine Atatürk’ten binanın ismini koymasını rica eder. Atatürk, çok sakin bir şekilde “Binanın ismi Rüşvet Apartmanı olsun.” şeklinde karşılık verir.  Bürokrat şaşkınlığını üstünden atamadan Atatürk’ün sorularına muhatap olur. Atatürk, bürokratın maaşından yola çıkarak mevcut maaşını hiç harcamasa bile bu binayı yapamayacağını anında ispat eder. Sonuçta bina, Atatürk’ün emriyle müsadere edilir. Yani hazineye devredilir. 
İmam Ali’ye (a.s) göre, “Devletin dini adalettir.” Yani devlet adil olursa yani bugünkü ifadesiyle hukuk devleti olursa çizgisini muhafaza edebilir, varlığını güvenlik içerisinde devam ettirir. Hukuksuz devletler uzun ömürlü olamazlar. Bu itibarla İmam Ali’ye hilafet teklif edildiğinde başlangıçta isteksiz davrandı. Hakkı olan bu makama oturmada acele etmedi. Amacı halife olurken dahi hakkın tahakkuk etmesini sağlamaktı. Bu meseleyi Şıkşıkıye hutbesinde detaylı bir şekilde anlatmıştır. En dikkat çekici husus İmam Ali’nin hilafet şartlarının ikisinin de ekonomi ile ilgili olmasıdır. Birinci şart mikro iktisat, ikinci şartı da makro iktisatla ilgilidir. Hem devletin hem de halkın ekonomisini aynı anda dengelemiştir. 
1. Şart: Herkes -kendisi de dahil olmak üzere- eşit şekilde vatandaşlık maaşı alacaktır.  
2. Şart: Hırsız Emevi ailesinin özellikle üçüncü Halife döneminde çaldıkları milyonlarca altın, arsa, tarla, ziynet eşyaları ve silahlarla beraber menkul ve gayrimenkul bütün ekonomik varlıkların derhal hazineye iadesini istedi. 
Birinci şart, İmam Ali’ye karşı bizzat kendi çevresinde büyük bir tepkinin oluşmasına neden oldu. Kendisine biat eden Talha ve Zübeyr öfke içerisinde biatlerini bozdular. İmamdan dünyevi beklentilerinin karşılanmayacağını anlayınca Hz. Aişe ile bir olup Cemel Savaşı’nı başlattılar. İmam Ali’ye itirazlar şiddetini artırınca tartışmalar alevlendi. Bedir Savaşı’na katılan bir sahabeyle olan diyaloğu meşhurdur. Eşit maaş anlayışına karşı çıkan sahabe geçmişte yapılan hizmetleri öne sürerek pozitif ayırımcılık istedi. Bunun üzerine İmam Ali, “Yaptığın hizmetlerin karşılığı Allah katındadır. Ecrini o verecektir. Yaptığın iyiliklerin karşılığını ödeyebilecek bir meblağ hazinede bulunmamaktadır. Ben ancak sana düşen payı ödeyebilirim. Ben de aynı miktarı alıyorum.” şeklinde mukabele etmek zorunda kalmıştır. 
İkinci şart malum olduğu üzere başta Ebu Süfyan olmak üzere Muaviye, Yezid ve taraftarlarını oldukça rahatsız etti. Çaldıkları milyonların hesabını soran Molla Kasım nihayet gelmişti. Uykularını kaçıran İmam Ali’yi etkisiz hale sokma çabalarının bir sebebi de yaptıkları yolsuzluklardı. Maalesef üçüncü Halife’nin kanlı gömleğini kendi pisliklerini örten bir paçavraya dönüştürdüler. Hz. Osman’ın dirisini kullandıkları gibi ölüsünü de tepe tepe kullandılar. 
Görüldüğü üzere Atatürk, bütün konulara ceddi İmam Ali gibi bakmıştır. Devlet ve millet malına olan hassasiyeti üst düzeydedir. Devleti, Osmanlı döneminde “Selam verdim rüşvet değil diye almadılar.” çukurundan çıkarıp itibarlı yerine oturtmuştur.  Dinsiz yani hukuksuz devlet anlayışını reddederek adaleti olan hukuk devletini tesis etmiştir.  
Bu çizginin günümüzdeki devamı olan Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli’nde vatandaşlık maaşı vereceğini kaynaklarını göstererek açıklamıştır.  Adalet, sadece adliyede ve mahkemelerle sınırlı bir kavram değildir. Adalet, Prof Dr. Haydar Baş’ın tarifiyle haklıya hakkını, haksıza haddini bildirmektir. O halde vatandaşlık maaşı vermek, ekonomide dengeyi sağlamak ve insanları el avuç açmadan yaşamasına yetecek bir gelire kavuşturmak adaletin ta kendisidir. Açıkça görüldüğü gibi gerçek adaleti, ancak Ehl-i Beyt mensupları hayata geçirebilir.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 21 Eylül 2017 Kürtler İbrani değil Ural-Altay kökenlidir
  • 19 Eylül 2017 İkinci İsraili engelleme projesi
  • 18 Eylül 2017 Mezhep savaşlarını önlemek mümkün mü?
  • 21 Ağustos 2017 Fitnenin belgesi
  • 16 Ağustos 2017 Rüşvet Apartmanı
  • 24 Temmuz 2017 İsrail Baharında Filistin olma sırası kimde?
  • 21 Temmuz 2017 Atatürkün Ortadoğu Projesi
  • 19 Temmuz 2017 Şii-Sünni savaşını engelleyen iki lider
  • 18 Temmuz 2017 Darbeleri önleme rehberi 2
  • 17 Temmuz 2017 Darbeleri önleme rehberi
  • 19 Mayıs 2017 Dikkat! Rüzgara tükürmeyin
  • 4 Şubat 2017 Siirt Bakırcılar Çarşısı
  • 5 Ocak 2017 Ya çözüm ya ölüm
  • 4 Ocak 2017 Kazasız ve belasız U dönüşü nasıl olacak?
  • 2 Ocak 2017 İnnemel muminune ihve
  • 27 Aralık 2016 Sabah Fahrinin şehrinde barış var
  • 24 Aralık 2016 Netanyahu neden rahatsız?
  • 14 Aralık 2016 Teröre karşı üç zırh lazım
  • 12 Aralık 2016 Milli Para için Milli Servet şarttır
  • 7 Aralık 2016 Önce Milli Para gerisi palavra

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  63852 µs