Piyasalar

18 Temmuz 2018, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Furkan Talay
Yeni Mesaj Gazetesi

Furkan Talay
18 Ağustos 2017

Atatürk Kuran-ı Kerim aşığıydıAtatürk, İslam dininin temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’e büyük önem vermiştir. İlk Kur’an kültürünü ailesinden, soyu Şems-i Tebrizi’ye dayanan annesi Molla Zübeyde Hanım’dan almıştır. Zübeyde Hanım, oğlu Mustafa Kemal’e çok küçük yaşlarda Kur’an öğretmiştir ve eve çağırdığı hafızlar sayesinde öğrettirmiştir.

Atatürk, Kur’an metninin yazılı olduğu ‘mushafa’ daima saygı göstermiştir. Defalarca Kur’an üzerine yemin etmiştir. Sıkça Kur’an dinlemiştir. Kur’an’ın manevi gücünden yararlanmıştır. Yakınları ve şehitler için Kur’an okutmuştur. Kur’an’ın tecvid kurallarına göre okunmasına ve hat ile yazılmasına önem vermiştir. Dahası Kur’an’ın tefsir ve tercümesiyle çok yakından ilgilenmiş, pek çok ayetin yorumu üzerinde durmuştur. Çeşitli vesilelerle Kur’an’ın içerdiği temel konulara değinmiştir. Zaman zaman Türk kültürüne yerleşen Kur’an ifadelerini kullanmıştır. Birçok konuşmasında Kur’an ayetlerinin evren yasalarıyla uyum içinde olduğunu açıklamıştır. Kur’an’ın siyasete alet edilmesine karşı çıkmıştır.

Kısaca Atatürk, mensubu olduğu dinin ana kaynağına kayıtsız kalmamıştır; Kur’an-ı Kerim’in hem orijinal Arapça metnini, hem de Fransızca ve Türkçe çeviri metinlerini defalarca incelemiştir. Onun okuduğu kitaplardan biri de Cemil Sait’in ‘Kur’an-ı Kerim Tercümesi’dir. Atatürk, bu Kur’an tercümesinde özellikle Bakara ve Hud sureleriyle ilgilenmiş bu surelerin bazı ayetlerinin altını çizmiştir.

Atatürk, Kur’an’ın ezberlenerek sadece ‘lafzı’ olarak okunmasına karşıdır. Onun en büyük amaçlarından biri Kur’an’ın anlaşılmasıdır. Atatürk’ün özel hayatının derinliklerine inildiğinde, Kur’an’ın izleri çok açık şekilde görülebilmektedir. Atatürk’ü tanıyanlar, onun kütüphanesinde Arapça ve Türkçe tefsirli Kur’an’lar bulunduğunu söylemektedirler. Örneğin, 1921 yılında Atatürk’le görüşen Ruşen Eşref, Atatürk’ün yazı odasında kitap dolabının üstünde bir Kur’an-ı Kerim görmüştür. Ayrıca Ferit Tan, “Atatürk’ün masasında dikkatle Kur’an-ı Kerim okuduğunu gördüm” demiştir. 

Atatürk, 1923 yılında Darü’l-Hilafetü’l-Aliye Medresesi’ni ziyaret etmiş ve Hüsn-ü Hat Müderrisi Fevzi Efendi’nin ders verdiği sınıfa girmiştir. Atatürk sınıfta öğrencilere şöyle seslenmiştir:

“Bende Timurlenk’in Kur’an-ı Azimuşşanı vardır gayet kıymettardır. Onun yazısı da pek güzel ve şayan-ı taklit ve temeşşukdur... Biz Türklerin yazıya da ehemmiyet vermiş olduğumuz bu Kur’an-ı Kerim’in yazısıyla da müsbettir.”

Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’ya gelen Şeyh Ahmet Sunusi, yıllar önce, Trablusgarp Savaşı’nda Ayn-ı Zara Zaferi nedeniyle Derne Cephesi Komutanı Mustafa Kemal’e yazısı, tezhibi ve cildi kusursuz, mükemmel bir Kur’an-ı Kerim hediye etmişti. Bu Kur’an-ı Kerim’i yıllarca üstünde taşıyan Atatürk, 16 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmak için İstanbul’dan hareket ederken bu Kur’an’ı annesi Zübeyde Hanım’a bırakmıştır.

Ayrıca Anıtkabir Atatürk Müzesi’nde sergilenen Atatürk’ün kullandığı eşyalardan biri 3,5 cm uzunluğunda 2.8 cm genişliğinde ve 1 cm yüksekliğinde çok ufak boyutta basılmış bir Kur’an-ı Kerim’dir. Atatürk’e ait olan bu mushafın kapağı yaldızlıdır. Gümüşten yapılmış muhafazası da bezemelerle süslüdür. Atatürk Kur’an’ı bazen kendisi okur bazen de başkasına okutup dinlerdi. İsmail Hakkı Tekçe’nin Kur’an okumasından haz duyardı. Fakat okuyanın, mana ve derinliğini mutlaka bilmesini isterdi.

Atatürk haftanın belirli günlerinde Saadettin Kaynak, Mısırlı İbrahim, Hafız Yaşar, Hafız Kemal ve Hafız Nubar gibi dönemin önde gelen hafızlarına Kur’an okutturmuş, okunan ayetlerin tefsirini yaptırmıştır. Atatürk’ün Kur’an okutup dinlediği hafızlardan biri de dönemin tanınmış hafızlarından Kemal Bey’dir. Hafız Kemal Bey’in kızı Vecihe Hanım bu konuda şunları anlatmaktadır: “Atatürk çağırır babam da giderdi. Dolmabahçe’de babamı sofraya oturtmaz, babam geldiğinde alır; başka bir odaya geçermiş, Atatürk; “Oku bana” dermiş. Babam da döndüğünde Atatürk için dermiş ki; “Kur’an’ı bu kadar güzel tefsir edeni ben görmedim. O kadar güzel Arapçası var. Hafız Kemal Bey’e “GÜRSES” soyadını da Atatürk vermiş. Ayrıca Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu, ‘Atatürk bazı kareleri çalışırken okuduğu tefsirlerin çok tesirinde kalırdı ve de, “Hey büyük Allahım... Kur’an’a inanmayan kafirdir, bize nasıl yol gösteriyor. Bunları tüm dünyaya okutmalıyız” diye söylenmiştir.

Atatürk not defterlerinden birine, 1922 yılında bir kaç gün arka arkaya hafıza Kur’an okuttuğunu yazmıştır. 19-14 fihrist numaralı not defterinin, 9 Mart 1338 (1922) tarihini taşıyan bölümünün sonunda “10 Mart için hareket surureti kararlaştırıldı” gibi notlar almış ve ondan sonra da ‘Hafıza Kur’an okuttuk’ kaydını düşmüştür. Not defterine sonraki günlerde de “10 Mart’ ta Hafız’a Kur’an okuttum; 15 Mart’ ta Hafız’a okuttuk, 20 Mart’ ta Hafız Kur’an okudu” diye notlar düşmüştür.

(Kaynak: Kemal Arıburnu, Atatürk’ten Anılar, s.110-114).
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2017 Cumhuriyetin ilanı
  • 28 Ekim 2017 Atatürkün Masonlarla mücadelesi
  • 10 Ekim 2017 Mavi Marmarada yapılan Dinlerarası Diyalog ayinleri
  • 28 Eylül 2017 Biz Yezid değil Hüseyin taraftarıyız
  • 25 Eylül 2017 Osmanlının Sarı Paşası Mustafa Kemal
  • 20 Eylül 2017 Osmanlı Devletinin yabancılara sattığı topraklar
  • 17 Eylül 2017 Atatürk sapkın tarikatlarla savaştı
  • 15 Eylül 2017 Yeni Osmanlıcılar kime hizmet ediyor?
  • 13 Eylül 2017 Osmanlıda Rothschildlere verilen devlet nişanları
  • 7 Eylül 2017 Vatan sevgisi imandandır, Atatürk de vatandır
  • 5 Eylül 2017 Fatih Sultan Mehmetin mezhebi
  • 23 Ağustos 2017 İsrailin kuruluşunda Osmanlı Devletinin payı
  • 22 Ağustos 2017 Rothschild ailesiyle Osmanlı Devletinin yakın ilişkileri
  • 18 Ağustos 2017 Atatürk Kuran-ı Kerim aşığıydı
  • 15 Ağustos 2017 Cumhuriyetin genç kahramanları
  • 18 Temmuz 2017 Keşke Ona kulak verseydiniz
  • 4 Temmuz 2017 Atatürk-Muaviye-Halifelik
  • 29 Haziran 2017 Asıl problem başka
  • 2 Haziran 2017 Emaneti ehline teslim etmemek
  • 13 Mayıs 2017 Atatürkün bilinmeyen manevi hayatı

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  22601 µs