Piyasalar

18 Temmuz 2018, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Adem Birinci
Yeni Mesaj Gazetesi

Adem Birinci
13 Eylül 2017

Köylü biterseTarımın temelini aile çiftlikleri oluşturmaktadır. Ekonomik, sosyal ve siyasal buhranlar için en büyük güvence, emniyet sübabı mesabesinde olan aile çiftliklerimizdir. Aile çiftlikleri, ekonomik oluşumdan öte, bir sosyal yapının da adıdır.
Yüzyıllardan beri kültürümüzün ilmek ilmek işlendiği köylerimizdeki aile yapı ve dokusu çok sağlam temellerle kaidesine oturmuştur. Şimdi sarsılmak istenen ve bozulmak istenen bu aile çiftlikleri, doku ve yapısıdır sevgili okurlar. Kapitalist küresel sömürü düzeni köylünün elindeki ürünlere göz dikerek, üretmemesi ve kazanmaması adına elinden geleni ardına koymamaktadır. Bugün yapılması gereken bırakın aile çiftliklerini dönüştürmek; tam aksine geliştirerek, destekleyerek, sosyal yapıyı bir o kadar da sağlamlaştırmalıyız.
Tarımı köylümüz yapmalıdır. Sektörde yeni büyükler olmalı ama bu küçük aile işletmelerinin bitmesi anlamına gelmemelidir. Devlet büyük tarım şirketlerinden ziyade küçük aile çiftliklerini korumalı ve kollamalıdır. Yoksa bu anlayış Türkiye’ye dinamit koymak kadar tehlikelidir. Tarımsal işletmelerin, yabancı sermayenin eline geçmesine çanak tutmaktır. Çünkü şirketler zarar ederse işletmesini kapatabilir veya iyi fiyat verilirse işletmesini yabancılara satabilir. Ancak köylümüz için üretim bir yaşam biçimidir ve köylü zarar etse de –ettirilse de– üretmek zorundadır. Köylünün toprağını satıp gidecek bir yeri yoktur olmamalıdır da. Köylü biterse esnaf biter, tarım biter, her şey biter. Köylüyü köyünde tutmak, istihdam etmek ve ürettiği için ödüllendirmeliyiz. Aile işletmeleri tüketici içinde bir güvence ve emniyet sübabıdır.
Kalkınma köyden başlamalı, Anadolu’nun yapısı bozulmamalıdır. Köyü, köylüyü kalkındırmadan huzura erdirmeden şehirde yaşayana hayat hakkı tanıyamazsınız.
Tarımda kalkınmak, üretici ve tüketiciyi korumak, tüm yapısal sorunları çözmek, göçü ve işsizliği önlemek, yoksulluğun yaşanmadığı, barışın sağlandığı daha yaşanılır bir Türkiye için; köylüyü köyünde istihdam etmeli ve yeniden köye dönme projelerine imza atmalıyız.
Çiftçimiz bugün üretmekten korkmuyor. Tek korkusu ürününü değerinde satıp satamayacağı… Bu nedenle tarıma güvenceli bir meslek olarak bakmıyor.
Artık köylü ve çiftçi bilmelidir ki; kendisini güvence altına alacak plan -program-proje sadece ve sadece 'Milli Ekonomi Modeli'nde vardır.
Maalesef bugün uygulanan yanlış politikalar ve işbilmezlik sonucu en iddialı olduğumuz tarım sahasında dışa bağımlı bir haldeyiz. Bizlere bu ayıbı yaşatıp; köylüyü ve bu aziz milleti üç-beş global sermayenin kulu-kölesi yapmaya çalışanlara inşallah bu millet bu sefer bir sille indirir…
Özelde köylümüz genelde halkımız kendisini zengin kılacak, dünyada lider edecek olan ‘Milli Ekonomi Modeli’ni iktidar etmekten başka bir yolu yoktur, ve dahi kalmamıştır…Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Ekim 2017 Mustafa Kemalim, ellerinden öperim
  • 28 Eylül 2017 Sürdürülebilir hayvancılık
  • 20 Eylül 2017 Köy enstitüleri
  • 14 Eylül 2017 Başöğretmen Atatürk
  • 13 Eylül 2017 Köylü biterse
  • 12 Eylül 2017 Sahte bala dikkat
  • 8 Eylül 2017 Vira Bismillah
  • 7 Eylül 2017 İşgaldeki hali sakın unutma!
  • 6 Eylül 2017 Tarımın başına köylü Mehmet ağa
  • 23 Ağustos 2017 İthalat değil üretim
  • 22 Ağustos 2017 Atatürkü anlamak
  • 11 Şubat 2017 İhtiyar avcı Türker Sümer
  • 19 Ocak 2017 Atatürkün Kuran hassasiyeti
  • 16 Ocak 2017 Atatürke dil uzatma!
  • 6 Ocak 2017 Atatürk ve Halil Ağa
  • 2 Ocak 2017 Tarımda 2016da öne çıkan başlıklar
  • 19 Aralık 2016 Bu ithal kafa ile nereye kadar!
  • 6 Aralık 2016 İmam Aliden özdeyişler
  • 29 Eylül 2016 Hz. Fatıma (a.s.)
  • 4 Şubat 2016 İncirde büyük tehlike

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  16540 µs