Piyasalar

18 Temmuz 2018, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Murat Çabas
Yeni Mesaj Gazetesi

Murat Çabas
10 Ekim 2017

Vize restleşmesiTürkiye ve Amerika arasında uzun zamandır devam eden gerginlik karşılıklı tutuklamalara ve vize restleşmesine kadar vardı.
Türkiye, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi olan Metin Topuz’u FETÖ bağlantısı ve casusluk gerekçesiyle tutukladı. 
Ardından ABD Konsolosluğu’nun Emniyet’le ilişkilerini götüren başka bir isme de yine FETÖ bağlantısıyla gözaltı kararı çıkardı. Konsolosluktan dışarı çıkmadığı için gözaltına alınamadı ama eşi ve çocuğu sorguya alındı. Eşinin, FETÖ’nün çağrısından sonra Bank Asya’ya para yatırdığı ifade edildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Metin Topuz’u tutuklamaya sevk yazısında “taşeron” vurgusu olduğu belirtildi. Topuz’un 1994-2017 yılları arasında 120 kez yurt dışına giriş çıkış yaptığı, başkası adına kayıtlı cep telefon numarası kullandığı belirtildikten sonra, “FETÖ’nün taşeron olarak kullanıldığı 17-25 Aralık girişiminde emniyet ve yargı ayağını yürüten şüphelilerle, eylemin asıl faili konumundaki dış istihbarat ve ülkeler arasında aracılık görevini yürüttüğü” ifade edildi.
Dikkat ederseniz, yargının ifadesinde ilk kez FETÖ’nün “taşeron” olduğu vurgulanıyor ve bu ifade ABD’nin konsolosluk görevlisi olan Metin Topuz’un tutuklama talebinde ifade ediliyor.
Topuz’un, firari eski emniyet müdürü Tufan Ergüder’in talebi üzerine bazı FETÖ mensuplarının Amerika vizesi ve oturumu alması konusunda yardım ettiği ortaya çıkmıştı.
Ayrıca Topuz’un Halk Bankası hakkında özel çalışmalar yaparak ABD adına casusluk yaptığı da belirtildi.
Yaşanan bu gelişmelerin ardından önce “güvenlik” gerekçesiyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Türkiye'deki tüm göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıkladı, sonra da aynı ifadelerle Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği…
Türkiye’nin eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, ikili ilişkilerde yeni bir dip yaşandığını ifade ederek, “Amerika’nın kararı, Türkiye açısından yaptırım, ambargo hatta tehdit olarak yorumlanmalı. Çok ağır bir tepki” dedi.
New York Times gazetesi “Türkiye’de başarısız darbeden sonra cezaevine konulan Amerikalılar siyaset tuzaklarıdır” başlığı ile dikkat çekici bir haber yayınladı.
Gazete, “bir düzine kadar ABD’li vatandaşın başarısız darbeye katıldıkları iddiası ile tutuklandığını ve hapis cezalarıyla karşı karşıya bulunduklarını” belirterek, söz konusu Amerikalılar arasında bir NASA bilimadamı ve bir kimya profesörünü de saydı.
Yaşanan bu gerilim elbette ki başta da ifade ettiğimiz gibi uzun zamandır devam eden sürecin devamı… Sarraf davası, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı’nın ABD’de tutuklanması, eski bakan Zafer Çağlayan hakkındaki tutuklama kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları hakkındaki yargılama kararı ve silah satışının yasaklanması, FETÖ elebaşısının iadesinin gerçekleşmemesi, terör örgütü PYD/PKK’ya verilen açıktan destek ve daha niceleri… Peki, nedir asıl mesele?
Amerikan tarihinde birçok örneği vardır ki, ABD, bir dönem iyi ilişkiler kurduğu, çıkarları gereği beraber olduğu, desteklediği liderleri, siyasileri yine çıkarları gereği değiştirme, devre dışı bırakma eğiliminde bulunuyor. ABD için kalıcı bir müttefik yoktur. Ortadoğu’da vatan projesi hesabı da açıkça göstermiştir ki, yeri geldiğinde İsrail’i bile devre dışı bırakabilir.
ABD’nin müttefikliğine güvenmek, ya da ABD ile müttefik olunduğunda güvende olacağımızı zannetmek, bugüne kadar yaşanılan aldanmışlığa bir yenisini hatta en ağırını getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.
Bu tür ülkelerin tasallutu, Osmanlı Devleti’ni tarih sahnesinden silmiştir.
Tek kurtuluş ise Mustafa Kemal Atatürk gibi tam bağımsız bir karaktere sahip olmak, ekonomik, siyasi, askeri, hukuki her sahada milli hamleler ortaya koymaktır.
Bugün bunun adı; Milli Ekonomi Modeli’dir, Sosyal Devlet Milli Devlet tezidir ve bütün bu projeleri bizlere kazandıran Prof. Dr. Haydar Baş’tır.
Bu gerçeği görmediğimiz müddetçe, kurtulma çabalarımız karşılık bulmayacaktır.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2017 En coşkulu kutlama BTPden
  • 30 Ekim 2017 Bugün düşman çatlatalım
  • 10 Ekim 2017 Vize restleşmesi
  • 26 Eylül 2017 Küresel tiyatro ve milli gerçek
  • 24 Eylül 2017 Düşmanı bile Atatürk için 'olağanüstü kişilik' diyordu
  • 23 Eylül 2017 Referandumun şifresi
  • 22 Eylül 2017 Referandumu Türkiye durdurabilir
  • 21 Eylül 2017 Aynı senaryo: Dün Filistinliler, bugün Kürtler
  • 20 Eylül 2017 Şikayet ettiğimiz kadar çözüm arayışında değiliz
  • 14 Eylül 2017 Barzanide hayal kırıklığı İsrailde kafa karışıklığı
  • 13 Eylül 2017 11 Eylül yalanı ve BOP işgali
  • 10 Eylül 2017 Atatürk, tam bağımsızlık ve milli ekonomi
  • 8 Eylül 2017 Sütten ağzı yanan Güney Kore yoğurdu üfleyerek yiyor
  • 7 Eylül 2017 Ekonomi ve adalet yerlerde sürünüyor
  • 6 Eylül 2017 Prof. Dr. Hosrov Kerimov (Allah rahmet eylesin)
  • 5 Eylül 2017 Atatürk ve muhterem annesi
  • 29 Ağustos 2017 Büyük Taarruz olmasa Malazgirti kutlayamazdık
  • 26 Ağustos 2017 Trump gidici mi?
  • 23 Ağustos 2017 Geleceğimizi inadımız karartıyor
  • 22 Ağustos 2017 Referandum Musul ve Telafer için ertelendi

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  31845 µs