Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Yeni Mesaj Gazetesi

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
23 Haziran 2013

Muaviye siyaseti devrede



Gelen tweetlerden, sosyal medyada yaptıkları yorumlardan belliydi. 
İlk günden itibaren Sayın Başbakan bu tehlikeli siyasetin sinyallerini vermişti. Konuşmalarında sürekli camiye karşı gelindiği vurgusunu yapıyor, gezi parkı eylemelerine katılanları ve destekleyenleri dışlıyordu. Hatta bu kişilerin camide içki içtiklerini, başörtülülere saldırdıklarını da söylemekten geri durmuyordu. Üstelik müezzini bile camide içki içilmediğini söylemesine rağmen.
Gezi parkındaki gençlere ve nereden geldiği belli olmayan kişilere bir grup ısrarla alkol vermek istediğinde, buna engel olmak isteyen ‘Çarşı grubu’ndan bir yönetici, içki satıcısı tarafından bıçaklanarak hastanelik edilmişti. Bu ve bunun gibi provokasyonları aktivistler engelliyordu.
Yine bu arada molotof kokteyli atanların iddia edilen aksine aktivist olmadığı değişik kare görüntüler ile ortaya konmuştu. 
***
Bakın provokasyonlar bitmedi.
Ekranlardan izledik. Taksim meydanında bikinili bir bayan kulağında walkman eşliğinde tek başına dans ediyor. Buna karşı çıkan tesettürlü bir kadın ciddi anlamda muhalefet ederek toplumun hoşuna gidecek ifadeler kullanıyor. Bu diyalog yandaş TV’lerin ekranlarından kamuoyuna servis yapılıyor. Ardından sosyal medyadaki yorumlara bakıldığında görülecektir. Tartışma gezi parkından çıkıyor, bikininin özgürlük olup olmadığı şeklinde tartışma zeminine kayıyor.
***
Yetmedi akşam saatlerinde İstanbul Yeniköy Parkı’nda toplanan gençlerin üzerine muhtarın öncülüğündeki bir gurup tekbir getirerek saldırıyor ve bir kişi yaralanıyor. Sözde gerekçe çok manidardır. Güya parkta toplananlar cami yapılmasına karşı çıkmıştır. Saldıran ekip ise güya cihat yapmış ve bir din mücadelesi vermiştir. 
***
Taksim’in ve Gezi Parkı’nın polis zoruyla boşaltılması halkın ateşini söndürmedi. Halk tepkisine devam ediyor. Hükümetin ektiği ayrılık tohumları sonuç vermeye başladı. Bunlar daha başlangıç. Allah korusun çatışma zemini her geçen gün daha fazla artmaktadır. Sayın Başbakan’ın evlerinde zor tuttuğu yüzde 50 sahalara inmeye mi zorlanıyor acaba?
***
Esasında AKP hükümetinin din diye bir kaygısı yoktur. Hiç öteye gitmeye gerek yok. Yaşadığımız AKP’li son on yıla baktığımızda İslami yaşantı olarak toplumun daha geriye gittiği görülecektir. İşin daha da acı yanı dinlerarası diyalog, medeniyetler buluşması adı altında İslam’ın itikat esasları tahrip edilmeye başlanmıştır. İnsanımızın ölçüsü elinden alınmıştır. İslam gönüllerden çıkartılmıştır. Neticede devlet imkânlarıyla Müslümanlara namlu doğrultulmuştur. Komşu devletlerde yaşanan iç savaşta, akan bu kadar kanda, kirletilen namuslarda hep AKP’nin dış politika uygulamaları vardır.
İslam tarihinde bu tarz siyaset Muaviye ve Yezid dönemlerinde yapılmıştır. Kendisi din dışı olmasına rağmen, dini şahsi menfaatlerine kullanmaktan zerre geri kalmamıştır. Muaviye’nin tam da savaşı kaybettiği dönemde mızrakların başına Kur’an sayfalarını geçirmeleri tarihi bir örnektir. Bunun sonucunda İmam Ali efendimizin ordusu bütün ikazlara rağmen saldırıdan vazgeçmiştir. Şimdi de AKP din elden gidiyor algısı vermeye çalışmaktadır.
***
Son günlerde yalan dolan ve iftiralarla BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in üzerine gitmelerinin sebebini hiç düşündünüz mü? 
Aktivistlerin içinden din dışı davranış sergileyenler, hükümet yanlılarının içinden de dini hassasiyet gösterenler veya tam zıddı davranışlar elbette olacaktır. Kötü olan bu davranışları sembolleştirerek, yaygınlaştırarak toplumu laik - antilaik şeklinde cephelere bölmektir. Ülke tehlikeli şekilde kamplara bölünmeye çalışılırken, Sayın Baş attığı tweetlerle birliği temine çalışıyor. Sayın Baş’ın bu süreçte attığı tweetler hep yol gösterici olmuştur. Bakın iki örnek verelim. 
“Gençliğe dinsiz, saygısız, bir şeyden anlamıyor diyorlar. Onlarla beraber oldum, benden farklı olmadıklarını gördüm. Gençliğe selamlar.”
“Gün birlik günüdür, ülkemiz, milletimiz, devletimiz için bir bilek, bir yürek olalım. Saygılarımla” 
Bu günler perdenin kalktığı insanların gerçek yüzlerinin ortaya çıktığı günlerdir.
Hükümet, direnişi yönlendirerek her zaman başvurduğu metot olan din istismarıyla ters yüz etmeye çalışırken Haydar Hoca bu oyunu bozmaktadır.








Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Ekim 2017 Yedi başlı ejderha
  • 20 Eylül 2017 Irak bölgesel kürt yönetiminin referandumu nelere gebe
  • 8 Ağustos 2017 İkinci 15 Temmuz güneyden mi gelecek?
  • 10 Temmuz 2017 Paristen İstanbulu seyretmek
  • 13 Haziran 2017 Tarım deyip geçmeyelim
  • 7 Haziran 2017 Katar üzerinden verilmek istenen mesajı okuyalım
  • 8 Mayıs 2017 Müslümanlar birbirinden ne kadar haberdarlar
  • 6 Mayıs 2017 O bir İcmal genciydi
  • 28 Nisan 2017 Gençlik hakkında
  • 2 Nisan 2017 Çağımızın Bozkurtuna ihtiyaç var
  • 19 Mart 2017 Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?
  • 9 Mart 2017 Srebrenitsayı unutmayalım!
  • 3 Mart 2017 Köprü
  • 25 Şubat 2017 Saldırı insan odaklı yapılıyor
  • 17 Şubat 2017 Kök hücrelerimizden haberdar mıyız?
  • 8 Şubat 2017 Post-truth mu yoksa gerçeklik mi?
  • 30 Ocak 2017 Kıyamet saati 2.5 dakikayı gösteriyor
  • 25 Ocak 2017 Yeni Dünya Düzeni kaçınılmazdır
  • 18 Ocak 2017 'Badel harabül Basra' demeden
  • 14 Ocak 2017 Zifiri karanlıktan nasıl çıkılacak?

  En Çok Okunan Haberler



  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2044403 µs