Piyasalar

17 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
Yeni Mesaj Gazetesi

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
3 Temmuz 2013

Abdal Musa Sultan KöprüsüToplumsal barışa her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Adeta darmadağın bir haldeyiz. Toplumu meydana getiren alt yapılar bir bir çözülme sürecine girdi. Yurdun dört bir yanından cereyan eden hak arayışları bir hoşnutsuzluğun ifadesidir. Sosyolojik olarak ve psikolojik olarak nasıl yorumlarsanız yorumlayın insanlar mutlu değil, toplum rahat değil.
Görünüşte bunun adı etnisite olabilir veya dini grupların çatışması da olabilir. Dikkat edilirse bu süreç toplumu bölmeye ve parçalamaya sürüklemektedir.
Elbette toplumlarda hoşnutsuzluk olacaktır. Ancak devlet o ki, halkının sorunlarını görüp çözüm üretebilmeli. Herkes siyasetçi olabilir ancak devlet adamı olabilmek herkesin harcı değildir.
Dikkat edin, hükümet olsun Meclis içi muhalefet olsun bunların yaptıkları kuru gürültüdür; bunların çözümleri olmadığı gibi sorunları da tespit edemiyorlar.
…
Ülkemizi ve bölgemizi karıştırmak için mezhep çatışması çıkartmak istiyorlar. Bu anlamda Alevi ve Sünniler birbirine karşı kışkırtılmaktadır. Hükümet de bu oyuna geliyor. İstanbul’a yapılacak olan üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi tesadüf değildir. Bu Alevi kesim içinde ciddi anlamda tepkiye yol açmıştır. Hükümet güya cem evlerine atadığı dedelere para vererek sorunu çözmeyi planlarken, kendini ele veriyor. Her türlü yanlışı yap sonra bastır parayı, yola devam et. Görülen o ki, Aleviler bu oyuna gelmediler. 
…
Geçtiğimiz gün, Abdal Musa Sultan’ı Anma Etkinlikleri için Antalya, Elmalı, Tekke Köyü’nde idik. Yurdun dört bir tarafından gelen Aleviler, Tekke Köyü’nü mesken tutmuşlardı. Diyebilirim ki, değişik görüş ve düşünceden Alevi kardeşlerimiz buradaydı. Programa onur konuğu olarak Sünni bir âlim olan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş da davet edilmişti. Haydar Hoca 10 bin kişinin dinlediği bir konuşma yaptı. Sayın Baş konuşmasında siyasetten ziyade birlik mesajını işlemeyi tercih etmişlerdi.
Alevi taban, Haydar Hoca’yı yakinen tanıyor ve seviyor. CHP bu durumdan son derece rahatsız olacak ki, Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği parmak sayısı kadar provokatör boş durmadı. Fikirle başa çıkamayanlar laf atarak ortalığı karıştırmak ve huzuru bozmak istedi. Üçüncü köprü konusunda Sayın Haydar Baş’ın güya hükümetin yanında olduğu dedikodusunu çıkarmak istediler. Bunun üzerine çok manidar bir cevap verdi hocamız. “Haydar hocayı başbakan yapın, köprünün ismini -Abdal Musa Sultan- yapayım” dedi.  Yavuz gibi Müslüman kıyımı yapan, Müslümanları bölen biri değil, Müslümanlar arasında köprü olan, onları birleştiren Abdal Musa Sultan’ın hakkıydı köprünün ismi olmak. 
…
Tam da bu sırada Alevi - Bektaşilerin merkezi olan, Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli diyarından Arife Ana’dan gelen mesaj manidardı. Bu mesajda duygu ve düşüncelerini dile getirmişti. "Birlik beraberliğiniz Hakk aşkınız, Ehl-i Beyt muhabbetiniz beni şad etti. Canların toplumu da çok güzel görünüyor izliyoruz. Hünkâr’ın diyarından Abdal Musa Sultan’a, Sayın Hocam’a, tüm canlara sevgi, selamlar. Hakk Muhammed Ali aşkı muhabbetimiz bol olsun." 
…
Toplum kavga istemiyor, barış ve kardeşlik istiyor. Bunun en büyük ispatı bugüne kadar birbirine düşman edilen Alevi ve Sünnilerin arasında Prof. Dr. Haydar Baş hocanın tesis ettiği kardeşlik köprüsüne olan yoğun ilgidir.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Meltem Haber Facebook'ta! Meltem Haber Twitter'da! Meltem Haber Friendfeed'de! Meltem Haber RSS

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Ekim 2017 Yedi başlı ejderha
  • 20 Eylül 2017 Irak bölgesel kürt yönetiminin referandumu nelere gebe
  • 8 Ağustos 2017 İkinci 15 Temmuz güneyden mi gelecek?
  • 10 Temmuz 2017 Paristen İstanbulu seyretmek
  • 13 Haziran 2017 Tarım deyip geçmeyelim
  • 7 Haziran 2017 Katar üzerinden verilmek istenen mesajı okuyalım
  • 8 Mayıs 2017 Müslümanlar birbirinden ne kadar haberdarlar
  • 6 Mayıs 2017 O bir İcmal genciydi
  • 28 Nisan 2017 Gençlik hakkında
  • 2 Nisan 2017 Çağımızın Bozkurtuna ihtiyaç var
  • 19 Mart 2017 Dünyanın en faydalı meyvesi hangisi?
  • 9 Mart 2017 Srebrenitsayı unutmayalım!
  • 3 Mart 2017 Köprü
  • 25 Şubat 2017 Saldırı insan odaklı yapılıyor
  • 17 Şubat 2017 Kök hücrelerimizden haberdar mıyız?
  • 8 Şubat 2017 Post-truth mu yoksa gerçeklik mi?
  • 30 Ocak 2017 Kıyamet saati 2.5 dakikayı gösteriyor
  • 25 Ocak 2017 Yeni Dünya Düzeni kaçınılmazdır
  • 18 Ocak 2017 'Badel harabül Basra' demeden
  • 14 Ocak 2017 Zifiri karanlıktan nasıl çıkılacak?

  En Çok Okunan Haberler  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1787253 µs